۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه » مقاله
  • شناسه : 8449
  • ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۹
  • 273 بازدید
  • ارسال توسط :

آب شرب مردم ورامین را از سد ها تامین کنید

حق آبه شرب و کشاورزی مردم ورامین از رودخانه های جاجرود ، دماوند و رودهن بوده که به علت احداث دو سد بزرگ بر روی این رودخانه ها حق آبه شرب و کشاورزی مردم ورامین به شدت تحت الشعاع قرار گرفت. عدم رسیدن آب کافی به سفره آب زیر زمینی مخروطه افکنه ورامین موجب شد […]

حق آبه شرب و کشاورزی مردم ورامین از رودخانه های جاجرود ، دماوند و رودهن بوده که به علت احداث دو سد بزرگ بر روی این رودخانه ها حق آبه شرب و کشاورزی مردم ورامین به شدت تحت الشعاع قرار گرفت.

عدم رسیدن آب کافی به سفره آب زیر زمینی مخروطه افکنه ورامین موجب شد که سطح آب زیر زمینی در شهر های ورامین،قرچک،باقرآباد،پیشوا و پاکدشت به شدت افت نماید.

این معضل از دید مسئولین و متخصصین پنهان نمانده است.در این شرایط تمامی چاه هایی که آب شرب مردم منطقه را تامین می نمایند علاوه بر افت سطح ایستابی از آلودگی بیشتری برخوردار شده اند.کاهش مقدار آب در سفره آب زیر زمینی مخروطه افکنه ورامین مصادف با افزایش آلودگی نیز می باشد،چرا که عوامل آلاینده در آب همچون آلودگی های انسانی و کشاورزی با کاهش مقدار آب موجود در سفره های زیر زمینی به شدت افزایش می یابد.

بدین ترتیب روز به روز به آلودگی آب شرب مورد نیاز مردم شهرهای فوق الذکر اضافه می گردد.حال اگر مسئولین و نمایندگان محترم مردم به این امر توجه کافی نمایند می بایست در صدد باشند که حد اقل آب شرب مصرفی مردم منطقه از سد های مذکور تامین شود.گندزدائی و میکروب کشی توسط تسویه خانه های آب شرب صرفاً می توانند مقادیر آلودگی انسانی و میکروبی را کاهش دهند اما حضور نیترات ها،سولفات ها،فلزات سنگین همچون روی ،سرب،مس،کادمیوم،آهن،نیکل،کروم و همچنین کلرور ها،پتاسیم،سدیم،بی کربنات ها و منیزیم ، هیچگاه با کلر زنی و گندزدائی کاهش نمی یابد.کاستن مواد مضر نامبرده شده در بالا صرفاً با افزایش میزان آب امکان پذیر است که آن هم به دلیل پایین رفتن سطح آب زیر زمینی و کاسته شدن مقادیر آب در دل زمین صورت نخواهد گرفت.

تنها راه حل رساندن آب شرب تقریباً مطلوب از نظر کاستن مواد سمی و مضر برای بدن انسان رساندن آب شرب به دست مردم از طریق سد ماملو و در صورت امکان سد لتیان می باشد.

هرگونه انتقال فاضلاب و پس آبهای شهری از تهران به مخروطه افکنه ورامین جهت کمک به میزان آب مورد نیاز بخش کشاورزی به آلودگی آب زیر زمینی منطقه ورامین،پاکدشت،قرچک،باقرآباد به شدت می افزاید.بدین ترتیب آب شرب مردم منطقه که از چاه های احداث شده بر روی آبرفت تامین می شود به طور روز افزون آلوده می گردد.

مردم ورامین و منطقه که سهم به سزائی در پیروزی انقلاب و حادثه پانزدهم خرداد داشته اند چه از مردم تهران کم دارند که باید آب شرب آلوده مصرف نمایند و حق آبه شرب و کشاورزی آنها برای مردم تهران فرستاده شود.

دکتر سلمان ولایتی

مدرس دانشگاه تهران

(منبع خبر: gmail)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*