۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » استان ها » تهران » ري » عناوین اصلی » فرهنگی
  • شناسه : 43624
  • ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۱
  • 16 بازدید
  • ارسال توسط :
آثار فرهنگی غنی در معرض دید عموم قرار گیرد
آثار فرهنگی غنی در معرض دید عموم قرار گیرد

آثار فرهنگی غنی در معرض دید عموم قرار گیرد

ری – آبرومند: امام جمعه شهرری با تاکید بر اینکه آثار فرهنگی غنی باید به مردم نشان شود، گفت: آثاری که امکان جابجایی و انتقال آن در یک فضای باز وجود دارد باید در مناسبت‌های مختلف در معرض دید قرار گیرد. به گزارش خبرنگار ما – حجت الاسلام سید علی شاهچراغی روز شنبه به همراه […]

ری – آبرومند: امام جمعه شهرری با تاکید بر اینکه آثار فرهنگی غنی باید به مردم نشان شود، گفت: آثاری که امکان جابجایی و انتقال آن در یک فضای باز وجود دارد باید در مناسبت‌های مختلف در معرض دید قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ما – حجت الاسلام سید علی شاهچراغی روز شنبه به همراه شهردار منطقه ۲۰تهران  – شهرری به مناسبت هفته گردشگری در بازدیداز موزه مشاهیر و مفاخر معاصر ری با اشاره به آثار گردآوری شده در این موزه، افزود: نظر به اهمیت آثار گردآوری شده در این مجموعه نباید آنها در اینجا محبوس شود و باید در مناسبت های مختلف این موارد را در فضای باز برای بازدید عموم  بویژه دانش آموزان سطوح مختلف به نمایش بگذارید تا جوانان با عظمت تاریخ و قدمت ری آشنایی پیدا کنند.

 

وی با قدردانی از اسماعیل شاه محمدی فعال رسانه ای و بنیانگذار این موزه اظهار داشت: متاسفانه مردم ری با تاریخ  و فرهنگ شهرشان بیگانه هستند و اگر از نخبگان و بزرگان شهرری از آنها سوال کنید با بیشتر مشاهیر شهر خودشان آشنایی ندارند، مثلا خاندان رازی که خدمات بزرگی انجام داده اند اهل شهرری بوده اند.

 

این مسئول بر تاریخ چندهزارساله این شهرستان تاکید و خاطرنشان کرد: هویت تهران به ری بستگی دارد و ری از این جهت باید در کنار تهران باشد، در سفرنامه ها نیز آمده است که در کنار ری، قریه ای به نام تهران با حرف طا «طهران» وجود داشته است.

 

وی با اشاره به اینکه شهرداری ها فعالیت های فرهنگی متنوع و گسترده ای را انجام می دهند، اظهار داشت: شهرداری ها انگیزه بیشتری برای اجرای این گونه کارها دارند و باید از این موزه فاخر حمایت کنند.

 

امام جمعه شهرستان ری ادامه داد: نهادها و سازمان های مختلف کمک کنند تا این کار به شکل گسترده تر در یک فضای بزرگتری به نمایش گذاشته شود و در معرض بازدید عموم قرار بگیرد تا اقشارمختلف بتوانند به آسانی و به راحتی از این مجموعه بازدید کنند چون آشنایی با این مجموعه، آشنایی با تاریخ و فرهنگ ری است.

 

شاهچراغی اظهار داشت: شهرری یک شهر استثنایی است و با داشتن این همه مفاخر در حوزه ها و اندیشه های مختلف، لازم بود که یک جایی برای متمرکز کردن آن ایجاد شود که خوشبختانه در این حد انجام شده و باید باز هم کمک شود که به شکل گسترده تری صورت بگیرد.

 

وی اضافه کرد: آقای شاه محمدی خیلی زحمت کشیده، این مجموعه نفیس را به تنهایی گردآوری کرده که در نوع خود کار بسیار بزرگ و ارزشمندی است؛ ایشان بیشتر راه را رفته است؛ لذا باید بررسی کنید و ببینید چه راه هایی وجود دارد که مردم بتوانند این مجموعه را ببینند تا بدانند این شهر چه سابقه درخشانی دارد.

 

امام جمعه شهرری در پایان، ضمن قدردانی از این اقدام خوبی فرهنگی، گفت: عاقبت به خیری در این کار فرهنگی است و من به سهم خودم از بنیانگذار این موزه تشکر می کنم.

 

ایجاد موزه مشاهیر و مفاخر معاصر ری به نوعی هویت بخشی است

 

شهردار منطقه ۲۰ تهران – شهرری نیز در این بازدید گفت: ایجاد چنین فضایی یکی از اتفاقات مبارک  و به نوعی هویت بخشی است.

 

دکتر فرهاد افشار افزود: تجمیع آثار ارزشمند گذشته و معاصر ری در یک مجموعه، در حقیقت باز تعریف و برجسته کردن شخصیت هایی است که در یک سرزمین مایه فخر و مباهات هستند که این اتفاق خوب در اینجا افتاده است و در نهایت امیدواریم با شناساندن مفاخر و شخصیت هایی که در ری ریشه دارند و موجب افتخار آفرینی برای ری و کشور عزیزمان ایران هستند، بتوانیم الگوهایی را برای جوانان نسل امروز بازتعریف کنیم.

 

وی اظهار داشت: امیدوارم با اینگونه حرکت ها مقابل تهاجم فرهنگی که نظام سلطه در کل دنیا به دنبال ایجاد کردن آن است، بایستیم و در نهایت شاهد شکل گیری نسلی باشیم که در همین مسیر حرکت می کنند.

 

افشار همچنین از متولی این موزه خواست که حتما با توجه به اهمیتی که جایگاه سرداران دفاع مقدس بویژه عزیزانی که در ری رشد و نمو کردند و برای ری و ایران اسلامی افتخار آفرینی داشتند جایشان در این موزه بیشتر مورد توجه قرار گیرد که جزئی از مردم خوب سرزمین ری هستند  و این الگوها هم در این فضا بتوانند هدف اصلی را محقق کنند.

 

۴۵۰ نفر از مشاهیر و مفاخری ری در ۶ حوزه شناسایی شده اند

 

موسس موزه مشاهیر و مفاخرمعاصر ری از گردآوری آثار، تصاویر قدیمی و تاریخی و کتب تک نسخه ارزشمندی در حوزه ری خبر داد و گفت: بیش از ۴۵۰ نفر از مشاهیر و مفاخر معاصر ری در شش حوزه علمی؛ فرهنگی؛ سیاسی؛ اجتماعی؛ ورزشی و کارآفرین شناسایی شده که تا کنون یکصد تصاویر همراه با زیرنویس مربوط به آنها چاپ شده و در موزه نصب و نگهداری می شود که در صورت اختصاص فضای مناسب وکافی همه تصاویر چاپ و در غرفه های مختلف  به نمایش در می آید.

اسماعیل شاه محمدی با اشاره به اینکه این موزه به طور رسمی از سه سال پیش راه اندازی شده است؛ تصریح کرد:  مجموعه آثاری را که ملاحظه می شود؛ تهیه و جمع آوری این آثار منحصر به فرد در حوزه ری را از حدود بیست سال پیش آغاز کرده و امروز قابلیت نمایش دارد. این مکان برای این حجم اموال و آثار که روی هم انباشته شده موقت است و به دنبال ایجاد یک مرکز مناسب برای نگهداری و نمایشگاه دائمی این آثار به عنوان موزه بزرگ ری شناسی هستیم.

 

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت برخی آثار و نسخ قدیمی که بعضی از آنها تک نسخه بوده و در جایی وجود ندارد، به همین منظور فعلا تصمیمی برای نمایش عمومی نگرفته ایم تا نسبت به امنیت محل نگهداری آثار مطمئن شویم. چنانچه اگر فرمانداری وشهرداری مساعدت کنند و زمین برای احداث موزه مفاخر و مشاهیر ری بدهند، بانی برای ساخت موزه فراوان وجود دارد.

وی در تشریح موضوعات و بخش های این موزه اظهار داشت: حجم آثار به قدری زیاد، جذاب و جالب است که اگر یک بازدید کننده وارد این موزه شود ساعت ها وقت لازم دارد تا بتواند تمام غرفه ها را بازدید کند.

 

شاه محمدی ادامه داد: آیت الله ری شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)  بیش از ۲۶۴ عنوان کتاب تالیف کرده اند و چندین حکم مسئولیت از مقام معظم رهبری و امام رحمه الله علیه دارد که می توانیم که یک غرفه به معرفی آثار و زندگی نامه ایشان اختصاص دهیم.

 

این فال فرهنگی و رسانه خاطرنشان کرد:  در حال حاضر ۴۵۰ تابلو عکس به همراه جملاتی از بزرگان که در مورد ری بیان کرده اند تهیه کرده ایم و بخش دیگری از موزه به افتخارات ورزشکاران و قهرمانان ورزشی شهرستان ری اختصاص دارد از جمله مدال هایی که حمید سوریان در مسابقات جهانی و المپیک کسب کرده است که اگر اینها در یک موزه وسیع در معرض دید عموم قرار بگیرد، هر بازدید کننده از عظمت این بلاد تاریخی و مذهبی متحیر و متعجب خواهد شد.

وی تاکید کرد: موضوع فرهنگ به جناح، حزب یا شخص و مسئول خاصی اختصاص ندارد بلکه یک موضوع ملی است بنابراین با وجودی که یک فعال سیاسی هستم، اما کار سیاسی را در این موزه بر خودم حرام کرده ام و سر سوزنی موضوعات سیاسی را در این کار وارد نمی کنم چون فضا، فضای فرهنگی است و در صورت دخالت سیاست در این موضوع، خدشه به این کار ارزشمند وارد می شودو البته فعالیت سیاسی ام را در آینده نزدیک به طور کلی تعطیل خواهم کرد.

 

بنیانگذار موزه مشاهیر و مفاخرمعاصر ری در بخش دیگری از سخنان خود به جمع آوری و  آرشیو بیش از۱۶هزار عکس از راهپیمایی ها، همایش ها، تشییع پیکر شهدا، مسئولان، نماز جمعه، افتتاحیه ها، شورای اداری، محیط زیست پرداخت و گفت: همچنین ۲ هزار  ویژه نامه محلی و نشریه های داخلی ادارات که حتی خودشان هم الان این ها را ندارند؛ در مرکز اسناد موزه نگهداری می شود که از جمله آنها دو شماره ماهنامه مربوط به دادگستری شهرستان ری است که در یک مقطعی چاپ شد.

وی گفت: ۱۶۰ جلد کتاب در مورد شخصیت های ری، جغرافیای ری، تاریخ ری، حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)،   ۳۲ جلد سفرنامه اروپایی ها  به ری و  ۷۰۰ بند تاریخ روز شمار ری از ۱۳۰۰/۱/۱ تا امروز را تهیه کرده ایم که اینها نیاز به یک گروه پژوهشگر دارد تا آن را به کتاب تبدیل کنند.

 

شهرستان ری بایک میلیون نفر جمعیت در جنوب تهران قرار گرفته است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*