۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » از نگاه رسانه ها » اسلایدر » عناوین اصلی
  • شناسه : 27175
  • ۰۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۱
  • 335 بازدید
  • ارسال توسط :

آمار ازدواج۵۰ سال‌ قبل بیسواد ها بیشتر ازدواج‌ می‌ کنند!

در سال ۹۲ بیشتر پسر ها در سنین ۲۰-۲۴ و دختران در سنین ۱۵-۱۹ سالگی ازدواج کرده اند. سنی که شاید با شیب تند تأخیر در ازدواج و نرخ رو به رشد تجرد قطعی سال ‌های گذشته تناسبی نداشته باشد اما آمار های ثبت احوال آنها را به عنوان پر تعداد ترین ازدواج ‌های ۹ […]

در سال ۹۲ بیشتر پسر ها در سنین ۲۰-۲۴ و دختران در سنین ۱۵-۱۹ سالگی ازدواج کرده اند. سنی که شاید با شیب تند تأخیر در ازدواج و نرخ رو به رشد تجرد قطعی سال ‌های گذشته تناسبی نداشته باشد اما آمار های ثبت احوال آنها را به عنوان پر تعداد ترین ازدواج ‌های ۹ ماه اول امسال ثبت کرده است.

به گزارش مهر، اگر چه که در ۹ ماهه اول سال امسال ۱۱٫۹۹درصد از ازدواج‌ های ایرانی میان دختران و پسران همسن صورت گرفته، ۱٫۱۴ درصد با اختلاف سنی بیشتر از ۲۰ سال و ۲۶٫۱۹ درصد در فاصله سنی ۳ تا ۵ سال ازدواج کرده اند اما این تناسب سنی ۵۰ سال قبل تفاوت زیادی با امروز داشت.

روزنامه اطلاعات در ۲۷ دی ماه ۱۳۴۳ آماری از ازدواج‌ های سال ارائه کرده و نوشته است: «۵۲ نفر از آقایان تا یکسال و یک نفر ۵۰ سال از زوجه مسن ‌تر بوده‌اند. در عوض بین خانم ‌ها نیز ۳ نفر تا یکسال و یک نفر بیش از ۳۰ سال از داماد مسن ‌تر بوده است.» اطلاعات نوشته است: به موجب آمار منتشره از طرف اداره آمار وزارت دادگستری در یک ماهه مهر ماه ۴۳ تعداد ۲۴۳۸ ازدواج در تهران انجام شده است. عروس خانم ‌هایی که با مهریه بیش از یک میلیون ریال پای سفره عقد نشسته ‌اند به ۳۲ نفر رسیده است!»

بیسواد ها بیشتر ازدواج می‌ کنند!

ترکیب جمعیتی عروس و دامادها هم یکی دیگر از مواردی بود که در آمارهای دادگستری توجه رسانه‌ ها را جلب کرده بود: اطلاعات نوشت: «آمار مزبور نشان می ‌دهد ۳۱۶ نفر از عروس و دامادها با هم قرابت نسبی داشته‌ اند و مثل همیشه تعداد افراد تحصیل کرده‌ ای که در این ماه ازدواج کرده‌ اند خیلی کمتر از بی ‌سوادان است، یعنی فقط ۱۴ نفر مهندس، ۳۱ دکتر، ۱۲۹ نفر لیسانسیه و بعد به ترتیب ۲۹۷ نفر دیپلم کامل متوسطه، ۷۷۶ نفر دارای گواهینامه ۶ ساله ابتدایی بوده و ۴۷۶ نفر فقط سواد خواندن و نوشتن داشته و بقیه یعنی ۷۱۵ نفر نیز به کلی بی ‌سواد بوده‌اند. در ستون آمار مربوط به تحصیلات زوجه نیز همین موضوع به چشم می‌ خورد. از بین خانم‌ ها ۲ نفر دکتر، ۲۲ نفر لیسانس، ۱۹۸ نفر دیپلم کامل متوسطه و ۹۹۶ نفر بی ‌سواد به خانه شوهر رفته ‌اند و بقیه نیز عده ‌ای فقط سواد خواندن و نوشتن و بقیه دارای گواهینامه ۶ ساله ابتدایی بوده‌اند.»

زن ۳۰ سال بزرگتر از مرد

اطلاعات ادامه داده است: «نکته جالب در آمار مزبور ازدواج آن عده از آقایان و خانم ‌هاست که سن آنان از ۶۰ سال بیشتر است. تعداد این افراد در بین آقایان ۵۰ نفر و در بین خانم ‌ها ۱۳ نفر می ‌باشد. همچنین تعداد ۴۵ نفر کمتر از ۱۸ سال داشته و داماد شده ‌اند و ۵۳۸ نفر از عروس و دامادها نیز از ۱۵ سال تمام کمتر داشته ‌اند. اختلاف سن نیز در آمار مزبور مشخص شده است. ۵۲ نفر از آقایان تا یکسال و یک نفر ۵۰ سال از زوجه مسن ‌تر بوده ‌اند. در عوض بین خانم ‌ها نیز ۳ نفر تا یکسال و یک نفر بیش از ۳۰ سال از داماد مسن ‌تر بوده است. مبلغ مهریه در ازدواج ‌های مهرماه به استثنای ۸۲ نفر که بدون مهر به خانه شوهر رفته ‌اند، از مبلغ یک ریال تا یک میلیون ریال به بالا می ‌باشد. آمار مزبور نشان می ‌دهد که مهریه ۷ نفر از یک ریال تا ۹۹ ریال و مهریه ۳۲ نفر از یک میلیون ریال به بالاست.»

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*