۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 53623
  • ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۸
  • 15 بازدید
  • ارسال توسط :
آنچه استاد در خشت خام دید
آنچه استاد در خشت خام دید

آنچه استاد در خشت خام دید

هوا سرد است و ناجوانمردانه برف سوز و انگشت دستانم به زیر جلد کتاب با پیاده روی در مسیر پارک ، به هنگام خواندن درس برای امتحان آزمون سراسری بر پاهای خسته ام ، سرما را دوچندان مستولی می کند. کتاب درسی را مطالعه کردن با هدف به اینکه در آزمون ورودی دانشگاه قبول شدن […]

هوا سرد است و ناجوانمردانه برف سوز و انگشت دستانم به زیر جلد کتاب با پیاده روی در مسیر پارک ، به هنگام خواندن درس برای امتحان آزمون سراسری بر پاهای خسته ام ، سرما را دوچندان مستولی می کند. کتاب درسی را مطالعه کردن با هدف به اینکه در آزمون ورودی دانشگاه قبول شدن مسیر زندگی را پر تحمل تر می کند. خسته می شوم و به امید اینکه در این سرمای غروب دی ماه روحیه ای تازه پیدا کنم ، به میدان اصلی شهر ورامین و یکی از پاساژ ها(مرکز تجاری) میروم . به کتاب فروشی قدیمی با کتاب های معتبر در حوزه های مختلف علوم انسانی وارد میشوم تا شاید خستگی درس خواندن و تنوع در یکنواختی روزانه ، نشاطی دوباره برایم روزنه امید بگشاید. مرد مسن سالی با عینک قطور و پیشانی خطوط در هم رفته کتاب در دست پشت میز نشسته است . وقتی به داخل مغازه میروم ، با سلام و احترام جواب میدهد. من با علاقه به کتاب هایش می نگرم و برخی از آنان را تورق می کنم. او می گوید: شما دانش آموزی یا دانشجو ؟ من می گویم دانش آموز پشت کنکور هستم. خودم را معرفی می کنم و او لبخند بر لبانش می افتد و می گوید ؟ برای ادامه تحصیل به چه رشته ای علاقه داری؟

–  علوم سیاسی .

– پس میخواهی سیاستمدار یا رئیس جمهور شوی.

– علاقه دارم در رشته علوم سیاسی ، استاد دانشگاه شوم.

– احسنت ، آفرین

– برای رسیدن به هدفت ، باید زیاد مطالعه کنی

– حالا که به رشته سیاست علاقه داری ، این کتاب را بردار

– یادداشت های روزانه لئون تروتسکی ، مترجم هوشنگ وزیری ، انتشارات خوارزمی

– با او دوست میشوم و آنگاه خود را معرفی می کند: جلال جنیدی هستم ، دبیر و کتابدار بازنشسته وزارت آموزش و پرورش

– با او بیشتر دوست می شوم ، وقتی متوجه شد با استاد سعید وزیری رابطه ای صمیمی دارم و رفت و آمد میکنم.

حال بیست و دو سال از آن زمستان سرد برفی گذشته و زندگی استاد جلال جنیدی در خاک آرمیدن گرفته است.  اما گرمای مهربانی مرحوم استاد جلال جنیدی در طول این سال ها گرما بخش راهی بوده که او مرا به ورطه کتاب بازها کشاند. کتاب بازی واژه ای است که زنده یاد استاد ایرج افشار همواره بر زبان می راند ، خود در کتاب بازی و علوم کتابداری و تحقیق در اسناد تاریخی از بنیانگذاران این حوزه در ایران بود. جلال جنیدی نیز کتاب باز حرفه ای بود ، که میگفت این سنت را از جلال آل احمد به ارث برده که از جوانی تا پیری همواره تهیه ، خرید ، مطالعه و یادداشت برداری در حوزه های تاریخ و ادبیات را دنبال کرده است. در زمانه ای که مشکلات اقتصادی و معیشتی ، بر سختی های زندگی فرهنگی می افزاید و سرانه مطالعه در ایران به شدت پایین آمده ، تجلیل از بزرگانی چون مرحوم استاد جلال جنیدی خود امر بزرگی در خدمت به جامعه فرهنگی ایران بود. بایستی عاشق باشی و سخت پوست ، تا مسیر مطالعه و تحقیق پیوسته ادامه یافته و این راه سخت ، هموار شود. جلال جنیدی از کتاب بازان سخت کوش ایران بود. نسلی که اساتید و بزرگانی نظیر ایرج افشار ، سعید نفیسی ، علی اکبر دهخدا ، محمد معین ، پرویز باستانی پاریزی ، عبدالحسین زرین کوب ، منوچهر ستوده ، عباس زریاب خویی و … بانیان فرهنگ مطالعه ، کتاب دوستی ، تحقیق و پژوهش بودند و در طول دوران دیگرانی مانند جلال جنیدی با تاثیر پذیری از بزرگان فرهنگ  ایران ، در این وادی قدم گذاشت. بی شک خدمت گذاری فرهنگی از مسیر دانایی و فرهیختگی می گذرد و آثار بزرگ کسانی که در این راه گام بر می دارند قابل تحسین ، تکریم ، شناخت و مطالعه هستند . بانیان فرهنگ و مطالعه بنیانگذاران فرهنگ انسانی جامعه آینده هستند. اگر نسل امروز به دلیل شرایط سخت زندگی و یا دلایل دیگر ، کمتر فرصت مطالعه و پژوهش دارند ، نسل های دیروز کتاب بازان نظیر مرحوم استاد جلال جنیدی در خشت خام روزگار ، سرمایه های بزرگ اجتماعی را تدارک دیده اند که برای آیندگان به ارث میرسد . گنج گرانبهای بزرگان کتاب بازان ایران ، تداوم ایران بزرگ فرهنگی است ، که برای نسل های آینده به ارث میرسد. این خود بزرگ ترین و ماندگار ترین اثر خدمت گذاری صادقانه فارغ از هر گونه هیاهو و تبلیغات است ، چرا که ایران دل است و همه جان ، ای همه دل و جان فدای ایران.

احسان تاجیک :نویسنده و پژوهشگر

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*