۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 44307
  • ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۹
  • 22 بازدید
  • ارسال توسط :
آنچه درمورد آثار تاریخی ورامین بزرگ باید بدانیم
آنچه درمورد آثار تاریخی ورامین بزرگ باید بدانیم

آنچه درمورد آثار تاریخی ورامین بزرگ باید بدانیم

ورامین بزرگ، دشت ورامین، وارنای کبیر و یا هر عنوان و لقبی که برای این گوشه از سرزمین زیبایمان ایران در نظر بگیریم اولین نکته ای که به چشم می آید قدمت و اصالت و فرهنگ و مانایی این خطه ست که میراثیست جاودان و پرغرور. صحبت از تاریخ و گذر زمان است، از روزها […]

ورامین بزرگ، دشت ورامین، وارنای کبیر و یا هر عنوان و لقبی که برای این گوشه از سرزمین زیبایمان ایران در نظر بگیریم اولین نکته ای که به چشم می آید قدمت و اصالت و فرهنگ و مانایی این خطه ست که میراثیست جاودان و پرغرور. صحبت از تاریخ و گذر زمان است، از روزها و ماه ها و سالها و قرن‌هایی که گذشته و پر از فراز و نشیب بوده و آثاری که از آن بجا مانده.

از شهرری خاص و زیبا که سرازیر میشوی به ورامین بزرگ ، به سمت دشت و کویر، به قرچک و ورامین و پیشوا که میرسی به وضوح می‌توان آثاری را دید که قدمت و ماندگاری آنها چشمهای غریبه را خیره می‌کند،بناهایی که شاید آنچنان که باید به چشم مردم این منطقه نمی آید. نکته ای که قابل تامل است و باید ریشه آنرا در کم کاری اهالی فن و مسئولان این امر دانست. تپه باستانی قرچک(پوئینک)، مسجدجامع و برج علاءالدوله ورامین، قلعه ایرج پیشوا که از آن به عنوان قدیمی ترین بنای خشتی جهان  یاد می شود از جمله آثار و ابنیه متعدد این منطقه می باشد. هستند شهرهای قدیمی و نوظهوری در کشور و یا حتی خارج از کشور که حسرت داشتن یکی از این اماکن را دارند تا اولا به خود ببالند برای داشتنش که سندیست بر قدمت و تمدن و فرهنگشان و از طرفی دلیلی باشد برای جذب توریست و گردشگر و کسب درآمد و رونق اقتصادی،مواردی که متأسفانه در این منطقه نه تنها به آن اهمیتی نمی دهند بلکه در حفظ و مرمت آن هم اقدامی نمی کنند. تپه باستانی قرچک مدتها در معرض تخریب بود برای ساخت کمربندی جنوبی قرچک، تخریب و ساخت و ساز غیر اصولی در اماکن تاریخی ورامین، کشاورزی و خاک برداری و محل جمع آوری زباله در قلعه گبری پیشوا از جمله اتفاقات ناگوار پیرامون آثار باستانی در منطقه بوده است. چندی پیش باهمت شهرداری ورامین طرح فضاسازی و نورپردازی مسجد جامع ورامین آغاز شد. طرحی که در شروع منتقدانی هم داشت، اما با پایان پروژه رضایت اکثریت مردم و منقدان را بدست آورد و تبدیل شده به مکانی زیبا و در خور و شأن که می‌تواند برای میهمانان و گردشگران هم جذاب باشد. آثار فراوانی از این منطقه با اصالت به ثبت ملی رسیده ست که هر کدام ظرفیت های بالایی دارند و می‌طلبد که با یک برنامه ریزی صحیح و کارشناسی آنهارا پویا کرد و از هرجهت از آنها سود برد. روستاهای بزرگ و کوچکی داریم که می‌توانند با بهره گیری از همین پتانسیل اسم و آوازه ای برای خود به هم بزنند  به مانند روستای هدف گردشگری خاوه و یا روستای زیبای یوسف رضا و…

امر نگهداری از اماکن تاریخی و معرفی آنها، کاریست تخصصی که  نمی‌توان توقع چندانی از عام مردم در بحث مشارکت و همکاری داشت اما تردید نداشته باشیم اگر کارها به خوبی انجام شود مردم از آن استقبال می‌کنند و خودشان می شوند منبع تبلیغ و معرفی.

امیدوارم مسئولان منطقه به این امر مهم اهمیت بیشتری بدهند قبل از آنکه دیر بشود و یا اتفاق جبران ناپذیری بیفتد. رونق بازار گردشگری در منطقه می‌تواند به بازار اقتصادی نیز کمک شایانی بکند به شرط پویا شدن و معرفی میراث فرهنگی ورامین بزرگ .

نویسنده : احمد فیروزی – خبرنگار و مجری صحنه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*