۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اسلایدر » سیاسی
  • شناسه : 2623
  • ۲۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۱۶
  • 195 بازدید
  • ارسال توسط :

آیت‌الله هاشمی در دیدار کمیته محیط زیست مجمع: به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم، ادعای خودکفایی در بنزین می­‌کردند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام «تولید بنزین از پتروشیمی» را شاهکار سیاسی مدیران سابق خواند و گفت: به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم، ادعای خودکفایی در بنزین می­‌کردند. به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در آستانه هفته محیط زیست در دیدار کمیته محیط زیست مجمع و معاونان، مسؤولان و مدیران این سازمان، […]

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام «تولید بنزین از پتروشیمی» را شاهکار سیاسی مدیران سابق خواند و گفت: به قیمت به خطر انداختن سلامتی مردم، ادعای خودکفایی در بنزین می­‌کردند.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در آستانه هفته محیط زیست در دیدار کمیته محیط زیست مجمع و معاونان، مسؤولان و مدیران این سازمان، حفظ محیط زیست را برای جهان، منطقه و کشور بسیار مهم دانست و گفت: هشدارهای طبیعی، مردم و مسؤولان را بیدار کرد تا نگذارند محیط زیست ما بیش از این به خاطر سؤمدیریت­‌ها به سوی نابودی برود.

وی تدوین سیاست­‌های کلی مربوط به محیط زیست را دغدغه مسؤولان عالی رتبه نظام دانست وگفت: متأسفانه دولت سابق به سیاست­‌ها، برنامه­‌ها و قوانین توجهی نمی‌­کرد و اجرای ۲۳ درصدی برنامه چهارم توسعه کشور نشان می­‌دهد که اگر هیچ دولتی هم نبود، کشور در حرکت طبیعی به این مقدار می­‌رسید.

آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی پالایش در طبیعت را قدرت خداوند خواند و گفت: اگر بشر به دلایل مختلف، طبیعت را زخمی نکند، حکمت الهی بر حفظ توازن آن است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آیات متعدد قرآن درباره خاک و زمین گفت: تعبیر «طهور» در روایات برای زمین بسیار معنادار است.

وی هشدار خداوند در آیه «ظهر الفساد و فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس لیذیقهم بعض الذی عملوا» را بسیار جدی دانست و گفت: بعضی از تفاسیر، آلوده کردن محیط زیست در دریا و خشکی را مصداق فسادی می­‌دانند که خداوند می‌فرماید به سبب اعمال مردم فساد در خشکی و دریا آشکار شد تا به آنان جزای بعضی از کارهایشان را بچشانند.

وی مصرف ۸۵ درصدی آب برای کشاورزی را مهم خواند و گفت: مدیریت و حاکمیت باید با دانش­‌های نوین، استفاده بهینه از آب را در اولویت قرار دهند که نیاز اقتصادی و اجتماعی امروز و آینده کشور است.

آیت­‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان ویژگی‌­های آبی و خاکی ایران، گفت: مهار آب­‌هایی که از طریق مرزها به خارج می­‌روند و استحصال از حقابه­‌های رودخانه­‌های مرزی می­‌تواند نیازهای کشور را در نقاط مرزی تأمین کند که هم بهترین زمین­‌ها را و هم سخت­‌کوش‌ترین مردم را دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح­های دولت سازندگی برای مهار آب­ها که نقش اساسی در حفظ محیط زیست دارند، گفت: یکی از آن طرح­‌ها آبخوانداری­ها بود که علاوه بر ذخیره آب­ها در زمین­‌ها، موجب سرسبزی محیط اطراف آن می­‌شود که طرح آبخواندار فسا و نرماشیر دو نمونه است که روستاهای پایین دست آنها مهاجرت معکوس پیدا کرده بودند.

وی استفاده از دانش روز، استعداد نیروهای متخصص و اشتیاق مردم را سرمایه کشور جهت تقویت عوامل تثبیت طبیعت و محیط زیست دانست وگفت: شایسته ایران نیست که دریاچه ارومیه، هامون و زاینده­‌رود که در ادبیات و فرهنگ ما نماد سرزندگی بود، خشک شوند.

آیت‌­الله هاشمی رفسنجانی، آلودگی محیط زیست و آب را گناهی بزرگ خواند و گفت: هیچ­کس حق ندارد به بهانه­‌های واهی و سیاسی، حق حیات مردم و مخلوقات را در خطر اندازد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته محیط زیست را به مردم و کسانی که شغلشان حفظ محیط زیست در رشته­‌های مختلف است، تبریک گفت.

در آغاز این دیدار پس از پخش فیلم آقای میرصادقی مربوط به جایگاه محیط و زیبایی­های اعماق خلیج فارس زیست، آقای سید محمد مجابی، رئیس کمیته خاص محیط زیست مجمع و معاون توسعه مدیریت حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت از محیط زیست، ضمن ارائه گزارشی از برنامه­‌ها و فعالیت­های سازمان محیط زیست، گفت: «آلودگی منابع آب، ریزگردها، آلودگی هوا، فرسایش و آلودگی خاک و فشار بر تنوع زیستی و رو به انقراض رفتن گونه­‌های مختلف از بحران­‌های محیط زیست هستند که اگر مهار نشوند، در آینده کشور با خطرات و چالش­‌های جدّی روبرو می­‌شود که در این راه، نیاز به تدوین سیاست­‌های کلی در اسناد بالادستی و قوانین داریم.»

آقایان دکتر رضا مکنون، نائب رئیس کمیته ملی توسعه پایدار، دکتر سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی، دکتر احمدعلی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت از محیط زیست، گزارشی از اوضاع آب، تغییر اقلیم و شرایط محیط زیست ارائه و از آیت‌­الله هاشمی رفسنجانی به خاطر دستور و کمک برای تشکیل کمیته خاص محیط زیست در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر کردند.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*