۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » مقاله
  • شناسه : 34055
  • ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶
  • 273 بازدید
  • ارسال توسط :
اثرات و معضلات قلیان
اثرات و معضلات قلیان

اثرات و معضلات قلیان

قلیان وسیله ای است که در زمان های قدیم در چایخانه ها پیدا می شد و طرفدارانش هم پیرمردهایی بودند که برای گذراندن وقت در قهوه خانه می نشستند و چایی می خورند و قلیان هم می کشیدند اما امروز قلیان، نه سن و سال می شناسد و نه زن و مرد. قلیان متأسفانه تبدیل […]

قلیان وسیله ای است که در زمان های قدیم در چایخانه ها پیدا می شد و طرفدارانش هم پیرمردهایی بودند که برای گذراندن وقت در قهوه خانه می نشستند و چایی می خورند و قلیان هم می کشیدند اما امروز قلیان، نه سن و سال می شناسد و نه زن و مرد.

قلیان متأسفانه تبدیل به یکی از جذابترین سرگرمی های جوانان امروزی شده است.

امروزه اگر اسمی از تفریح و رفتن به طبیعت به میان می آید نخستین وسیله ای که جلوتر از همه وسایل به همراه برده می شود قلیان است. این پدیده که در حال حاضر به یک معضل پنهان اجتماعی تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد دانسته یا کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد کنند.

آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو را ندارد بلکه به دلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن می گردد. مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله دوده، مونواکسید کربن و نیکوتین موجود در دوده آن از سیگار بیشتر می باشد.

مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان کشیدن معادل مصرف ۲۰ تا ۵۰  نخ سیگار است، به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون، مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش آسان تری که همان مصرف سیگار است روی می آورد.

مصرف طولانی مدت نیکوتین منجر به بیماریهای گوناگون از جمله بیماریهای قلبی و عروقی و بروز سرطان ریه می گردد.

یکی از عواملی که موجب تشدید عوارض جانبی مصرف تنباکو یا سیگار می گردد تعداد دفعاتی است که فرد در یک روز اقدام به مصرف این مواد می نماید.

(به قلم : علی ارشاد سرابی – کارشناس ارشد حقوق )

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*