۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 47025
  • ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹
  • 26 بازدید
  • ارسال توسط :
اختلال هویت گسسته یا چند شخصیتی
اختلال هویت گسسته یا چند شخصیتی

اختلال هویت گسسته یا چند شخصیتی

اختلالی که در آن دویا چند هویت (شخصیت )مجزا به نوبت شخصیت فرد را کنترل می کنندو فرد نمی تواند اطلاعات مهم زندگی خود را به یاد آورد مثل اینکه شکافی بین خاطرات باشد و مربوط به خاطرات آزارنده است (مثلادر تجاوز فرد قطعات بزرگی از کل یک رویداد را به یاد نمی آورد). اختلال […]

اختلالی که در آن دویا چند هویت (شخصیت )مجزا به نوبت شخصیت فرد را کنترل می کنندو فرد نمی تواند اطلاعات مهم زندگی خود را به یاد آورد مثل اینکه شکافی بین خاطرات باشد و مربوط به خاطرات آزارنده است (مثلادر تجاوز فرد قطعات بزرگی از کل یک رویداد را به یاد نمی آورد).

اختلال هویت گسسته نشانه ی ناتوانی در ادغام جنبه های مختلف شخصیت ،حافظه و هشیاری است تا جاییکه هر حالت و شخصیت طوری تجربه می شود که انگار زندگی و گذشته ی مخصوص به خود را دارد ،هویت های مختلف اسامی مختلفی دارند و معمولا شخصیتها متضاد یکدیگرند (فعال و نفعل،سلطه گر وسلطه پذیر) و شدت فراموشی در شخصیت منفعل و سلطه پذیر بالاتر است . هویتهای مختلف معمولا از وجودیکدیگر بی خبرند ولی ممکن است برای کنترل رفتار فرد با یکدیگر بجنگند.

فرد معمولا یک هویت اصلی یا شخصیت میزبان دارد که پیش از اختلال وجود داشته است وچند هویت فرعی داردکه پس از به وجود می آیند .در ساده ترین حالت دو هویت به نوبت رفتار فرد را کنترل می کنند و در اکثر موارد هویت فرعی از هویت اصلی اطلاع دارد ،اما هویت اصلی از وجود هویت فرعی خبری ندارد وممکن است هویت اصلی از روی شواهد از وجود هویت فرعی آگاه شودو ممکن تعداد هویتهای فرعی به ۱۳تا برسد ویکی از دلایلی که فرد به بیمارستان روی می آورد ممکن است این باشد که یکی از هویتها می خواهد دیگری را به قتل برساند.

عامل اصلی در این اختلال ترومای کودکی است( در ۹۵درصد موارد بدرفتاری فیزیکی و سوء استفاده ی جنسی بخصوص از سوی محارم) وهر کدام از هویتها کنترل بخشی از زندگی فرد را در اختیار می گیرد

اختلال پیش از ۱۲ سالگی وبا یک ترومای شدید بوجود می آید که شاید روشی باشد برای فراراز تجربه آگاهانه ی ناشی از تروما ودور نگه داشته شدن از آن .

مطالب فوق جهت مطالعه و براساس آخرین نسخه تشخیص وتوصیف اختالات بالینی  DSM5وآسیب شناسی می باشد ودرصدهای ذکر شده مربوط به جامعه ی ایران نمی باشد .

نویسنده : فریبا مرادزاده ارشناس ارشد روانشناسی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*