۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » عناوین اصلی » یزد
  • شناسه : 43996
  • ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۷
  • 6 بازدید
  • ارسال توسط :
استان یزد به نسبت جمعیت بیشترین میزان ابتلا به کرونا را در کشور دارد
استان یزد به نسبت جمعیت بیشترین میزان ابتلا به کرونا را در کشور دارد

استان یزد به نسبت جمعیت بیشترین میزان ابتلا به کرونا را در کشور دارد

یزد – آبرومند: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: این استان به نسبت جمعیت بیشترین میزان ابتلا به کرونا در هر یکصد هزار نفر جمعیت را در کشور دارد و شرایط استان در سومین پیک این بیماری در شرایط بحرانی است. به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – دکتر محمدرضا میرجلیلی […]

یزد – آبرومند: رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: این استان به نسبت جمعیت بیشترین میزان ابتلا به کرونا در هر یکصد هزار نفر جمعیت را در کشور دارد و شرایط استان در سومین پیک این بیماری در شرایط بحرانی است.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – دکتر محمدرضا میرجلیلی روز پنجشنبه در سی و چهارمین نشست ستاد استانی مقابله با کرونای یزد گفت: در نخستین مرحله شیوع کرونا یزد پس از استان های قم و مرکزی در رده سوم کشور از نظر میزان ابتلا به نسبت جمعیت قرار داشت و هم اکنون نیز در سومین مرحله افزایش ابتلا، از نظر تعداد موارد مثبت و بستری در صدر استان های کشور قرار دارد.

 

وی ادامه داد: هم اکنون ۴۴۰ نفر در مراکز درمانی استان بستری هستند و ۷۰ نفر نیز در اورژانس در انتظار خالی شدن تخت برای بستری هستند، به طوری که در سه هفته گذشته تعداد موارد جدید ابتلا از ۳۷۲ نفر به ۴۹۷ نفر افزایش یافته است.

 

میرجلیلی تعداد کل درگذشتگان ناشی از ابتلا به کرونا در استان را ۵۵۹ نفر اعلام و تصریح کرد: بیشترین میزان ابتلا به کرونا در استان مربوط به شهرهای یزد، میبد، مهریز، خاتم، بافق و ابرکوه است و اگر شرایط مرکز استان کنترل شود، وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.

 

وی تعداد تست های مثبت کرونا در یک هفته گذشته را ۶۶۱ مورد اعلام کرد و افزود: هرگاه پروتکل های بهداشتی از سوی شهروندان رعایت شده، میزان ابتلا کاهش یافته و هم اکنون به دلیل کاهش رعایت این مهم از سوی شهروندان به خصوص نسل جوان، متاسفانه شاهد افزایش ابتلا و وقوع مرگ در گروه های سنی جوان و بستری شدن افراد زیر ۲۰ سال نیز هستیم.

 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد میزان استفاده از ماسک در استان را ۵۴ درصد و در مجموع میزان رعایت پروتکل های بهداشتی را ۴۲ درصد دانست و یاد آورد شد: متوسط رعایت پروتکل ها در کشور ۶۰ درصد است و استان یزد از این نظر از متوسط کشور پایین تر که همین موضوع در افزایش سرایت بیماری نقش زیادی داشته است.

 

محمدرضا دهقانی تصریح کرد: الگوی سرایت کرونا در استان هم اکنون بیشتر انتقال خانوادگی است که دلیل عمده آن برگزاری دورهمی های خانوادگی و کم توجهی جوانان به رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک است و این نگرانی وجود دارد که بعد از ماه صفر که آیین های ازدواج برگزار می شود، شیوع بیماری افزایش بیشتری پیدا کند.

 

محمود نوری شادکام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز از کمبود تخت و مشکل تامین اکسیژن برای مراکز درمانی خبرداد و گفت: با توجه به روند ابتلا به کرونا در استان در هفته آینده نیاز به ۷۰۰ تا ۸۰۰ تخت جدید برای بستری بیماران در استان است به همین دلیل جراحی های غیر اورژانسی بیمارستان ها تعطیل و مرخصی کادر درمان نیز برای هفته آینده لغو شده است.

 

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: روند بیماری کرونا در استان به شدت رو به افزایش است و این در حالی است که بیمارستان های خصوصی از پذیرش بیماران کرونایی پرهیز می کنند.

 

محمدصالح جوکار افزود: با تاکید بر تداوم آموزش از راه دور برای جلوگیری از ابتلای دانش آموزان و کادر مدارس به بیماری کرونا ، تصریح کرد: هم اکنون بخش قابل توجهی از کادر درمان درگیر این بیماری شده اند و همین موضوع باعث افزایش فشار به این قشر شده و رویکردها در این شرایط نباید به گونه باشد که مردم شرایط را عادی بپندارند.

 

وی با تاکید بر افزایش اطلاع رسانی به شهروندان در خصوص شرایط بحرانی موجود افزود: علاوه بر اعمال محدودیت ها باید از روش های مختلف به خصوص فضای مجازی به شهروندان هشدارهای لازم داده شود و سخنگوی ستاد کرونای استان هر روز شرایط را تشریح کند.

 

جوکار همچنین استفاده از ظرفیت خیران و تشکل های مردم نهاد را خواستار شد و یادآور شد: برخی اقشار برای تامین داروهایی که تولید داخل است نیز مشکل دارند و این در حالی است که بیمه ها در این زمینه خدمات ناچیزی ارائه می کنند و تامین هزینه های درمان برای برخی اقشار دشوار است.

 

نماینده مردم شهرستان های تفت و میبد در  مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ابتلای دانش آموزان به کرونا با توجه به فقدان امکان اعمال محدودیت برای افراد در سن تحصیل، باعث تشدی انتقال آن به خانواده و افراد هم سن و سال زیادی می شود ، لذا برگزاری کلاس های حضور میزان شیوع بیماری را به شدت افزایش می دهد، به جای برگزاری کلاس های حضوری باید آمار دقیق و واقعی از دانش آموزان بی بضاعت فاقد تبلت تهیه شود تا برای تامین ابزار مورد نیاز آنان چاره اندیشی شود .

 

سید جلیل میرمحمدی با تاکید بر تقویت اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه افزود: یکی از عوامل تشدید شیوع کرونا کمرنگ شدن اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه بوده و ضرورت غربالگری برای شناسایی افراد مبتلا به شدت احساس می شود و از دانشگاه علوم پزشکی انتظار می رود به این مهم توجه داشته باشد.

 

وی با تاکید بر افزایش مشارکت خیران و نیروهای جهادی در زمینه ارائه خدمات همچنین یادآور شد: از بودجه یک میلیادر یوروی که با تایید مقام معظم رهبری برای کمک در زمینه مسائل مرتبط با کرونا در نظر گرفته شده بود، سهم استان یزد تنها ۶۸ هزار یورو بوده که این میزان در مقایسه باجذب برخی دیگر از استان ها کوچکتر یا همسان مقدار کمی است و انتظار می رود در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد.

 

فرماندار یزد نیز گفت: در حالی که شرایط مرکز استان از نظر شیوع کرونا بحرانی است اما در فضای عمومی این مسئله احساس نمی شود و همین موضوع باعث عادی انگاری شرایط از سوی شهروندان می شود.

 

سیدمحمد رستگاری ادامه داد: هم اکنون ۵۲ کشیک بازرسی در مرکز استان فعال است و از اماکن مختلف به صورت مستمر بازرسی به عمل می آید اما کم توجهی برخی شهروندان و رفت و آمدهای خانوادگی کماکان ادامه داد و باید بسیاری از ترددهای غیر ضروری در شهر یزد متوقف شود.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز با ارائه گزارشی از ابتلای ۴۶ دانش آموز و ۴۱ نفر از کادر مدارس استان به کرونا خبرداد و گفت: بالای ۹۰ درصد دانش آموزانی که دارای امکانات آموزش از راه دور هستند از آموزش های حضوری مدارس استفاده نمی کنند و اکثرا کسانی که به این امکانات دسترسی ندارند در کلاس های حضور شرکت می کنند.

 

عباسعلی دانافر افزود: از هفته گذشته کلاس های مدارس کاملا غیرحضوری شده اما انتظار این است که برای مناطق محروم و فاقد امکانات که معمولا تراکم دانش آموزان نیز در کلاس های درس اندک است امکان برگزاری کلاس های حضوری فراهم شود.

 

محمدرضا حدادزاده دادستان عمومی و انقلاب یزد نیز در این نشست با تاکید بر اعلام شرایط بحران و هشدار جدی به شهروندان در خصوص شرایط بیماری کرونا بر اطلاع رسانی مستمر به شهروندان و آگاهی افکار عمومی به منظور همراهی هرچه بیشتر آنان در کاهش شیوع بیماری تاکید کرد.

 

در این نشست نماینده سپاه الغدیر استان یزد از آمادگی این نیرو برای همکاری در زمینه های مختلف با دانشگاه علوم پزشکی خبرداد و همچنین نماینده خیران استان نیز بر تامین نیازهای دانشگاه علوم پزشکی با استفاده از ظرفیت خیران استان قول مساعد داد.

 

در استان یزد از ابتدای شیوع کرونا تا کنون نزدیک به ۶ هزار مبتلای قطعی به صورت سرپایی و حدوود پنج هزار فرد مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شدند و بر اثر این بیماری تا کنون در استان یزد ۵۵۹ نفر جان خود را از دست داده اند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*