۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 6852
  • ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۱:۰۹
  • 49 بازدید
  • ارسال توسط :

افتتاح نخستین مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سنگین مدار بسته جهان در فیروزکوه

فیروزکوه – ابتکار ورامین: با حضور اسحاق جهانیگری معاون اول رییس جمهور، نخستین مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سنگین مدار بسته جهان در روستای طارس از توایع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه رسماً افتتاح و به بهره برداری رسید. به گزارش خبرنگار ما به نقل از دیمه نیوز – اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور […]

فیروزکوه – ابتکار ورامین: با حضور اسحاق جهانیگری معاون اول رییس جمهور، نخستین مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سنگین مدار بسته جهان در روستای طارس از توایع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه رسماً افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از دیمه نیوز – اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در صدر هیاتی از مسئولان کشوری و استانی نخستین مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سنگین مدار بسته جهان را در روستای طارس از بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه را به طور رسمی افتتاح کرد.

اردشیر نجاتی مدیر مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سنگین (زر ژن) فیروزکوه در این برنامه افتتاحیه اظهار کرد: این مرکز برای نخستین بار در سال ۸۹ گاوهای نر ارزیابی ژنتیک شده را با مجوز وزارت جهاد کشاورزی وارد کشور کرده که در حقیقت زیربنای صنعت گاو شیری کشور است.

وی خاطرنشان کرد: محصولات این مرکز با کیفیتی بالاتر از محصولات مشابه اروپایی تولید می شود و از خصوصیات این مرکز مطرح بودن آن به عنوان تنها مرکز مدار بسته جهان است که در آن دامها با محیط خارج ارتباطی ندارند.

مدیر مرکز تولید و انجماد اسپرم دام سنگین فیروزکوه ادامه داد: این مرکز توان تولید بهترین اسپرم با یک چهارم قیمت بین المللی را همراه با توان صادراتی دارا است.

به گفته نجاتی این مرکز با ۱۲۰ میلیارد ریال آورده نقدی و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات کشاورزی احداث شده، ظرفیت اسمی آن یکصد راس گاو نر اصلاح شده، میزان تولید آن سالیانه ۲ میلیون دز بوده و برای ۱۵ نفر اشتغال مستقیم و برای ۱۵۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند.

تأمین نیاز و رفع وابستگی‌ها، توسعه تلقیح مصنوعی و افزایش سرعت بهبود ژنتیکی گاو شیری در کشور، افزایش سرانه تولید شیر، کاهش قیمت تمام شده شیر و … از مهمترین اهداف اجرای این طرح است.

مرکز تولید و انجماد اسپرم گاو در فیروزکوه دارای نخستین سیستم بسته گاوداری در سطح کشور بوده که با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در این شهرستان اجرایی شده است.

این مرکز تولیدی برای نخستین بار در کشور با بهره گیری از گاوهای نر ژنومیک، تولید اسپرم گاوهای نر با پتانسیل ژنتیکی بالا و سودآوری فوق العاده برای واحدهای پرورش گاو شیری آغاز کرده است.

از مزایای مهم این روش، افزایش قابل توجه سرعت پیشرفت ژنتیکی در برنامه های اصلاح نژادی است.

وزیر جهاد کشاورزی، استاندار تهران، نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران و مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران از جمله مسوولان کشوری و استانی حاضر در این برنامه افتتاحیه بودند.

روستای طارس در حدود ۱۲ کیلومتری شمال غرب فیروزکوه قرار دارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*