۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 37448
  • ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۰
  • 65 بازدید
  • ارسال توسط :
امروز جنگ در حوزه شناخت جهان است
امروز جنگ در حوزه شناخت جهان است

امروز جنگ در حوزه شناخت جهان است

ما در یک جنگ تمام عیار هستیم، این جنگ به حوزه‌های مفاهیم و شناخت جهان رسیده است.

تهران- آبرومند: سیدرضا صدرالحسینی، گفت: ما در یک جنگ تمام عیار هستیم، این جنگ به حوزه‌های مفاهیم و شناخت جهان رسیده است.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسایل غرب آسیا، عصر امروز (شنبه ۲۱ دی ماه) در نشست «ارزیابی پژوهش های مکتوب در حوزه جبهه مقاومت» در سرای اهل قلم، با اشاره به این که در شرایط فعلی، چشم انداز آینده، پیچیده نیست، گفت: ما در یک جنگ تمام عیار هستیم، این جنگ به حوزه‌های مفاهیم و شناخت جهان رسیده است، من تصور می‌کنم، باید در این جنگ به کمک مردم بیاییم و از زاویه کاری که با روح و روان مردم می کند به آن نگاه کنیم.

 

وی افزود: اگر پرونده مقاومت را بررسی کنیم، مساله مهم در حال حاضر سوریه است، اما مقوامت اسلامی سابقه طولانی در سرزمین های اشغالی دارد. با این وجود بحث مقاومت در سوریه عمومیت پیدا کرد و سوالات و ابهام بسیاری پیرامون آن مطرح شد.

 

صدرالحسینی، با بیان این که ۸۰ کشور دور هم جمع شدند که نظام سیاسی سوریه در هم بپیچد، اضافه کرد: سعی شد آن چه اتفاق می‌افتد، در قالب بیداری اسلامی مطرح شود اما آنچه دیده می‌شد، از جنس رویدادهای مصر و لیبی و دیگر کشورها نبود. در سوریه فضا کاملا متفاوت بود، این حجم از خشونت را در هیچ یک از برنامه‌های از این دست، نمی‌دیدیم.

 

این کارشناس مسایل بین‌الملل، اظهار داشت: این مساله باعث شد محور مقاومت که در اختیار حزب الله و لبنان بود خارج شد و به سوریه رسید. سوریه از ایران کمک خواست و مستشاران ایرانی وارد صحنه شدند، در ابتدای این مستشاری ستادی و فرماندهی بود اما بعدها نیاز شد که به طور میدانی هم وارد صحنه شوند و کنار نیروهای نظامی بایستند.

 

وی نکته دیگر در این مقاومت را استفاده از نیروهای مردمی دانست و اظهار داشت: بسیج مردمی در سوریه شکل گرفت و مقاومت با مجموعه قابل اتکایی به نام مدافعان حرم، معروف شد.

 

صدرالحسینی افزود: یک سالی است که سوریه، ۹۰ درصد پاکسازی شده است و تروریست‌ها در منطقه ادلب، جمع شده‌اند. تقریبا  ۴ سال گذشتع بود که داعش در عراق هم نیرو جمع کرد و با توجه به سرزمین عراق، مساله خلافت هم مطرح شد و این نقطه برای امنیت کشور ما هم اهمیت پیدا کرد و آنها بخشی از خاک ایران را هم در اهداف خود داشتند. اینگونه مردم هم احساس خطر کردند و موضوع برایشان اهمیت پیدا کرد.

 

این استاد در ادامه با بیان نظریه مقاومت، گفت: مقاومت در برابر سازش مطرح نمی‌شود، مقاومت توانسته خواسته‌های نظام سلطه را به عقب بیندازد و اهداف خود را پیش ببرد.

 

الفبای مقاومت قبل از داعش، فلسطین بود

 

قادر آشنا، پژوهشگر علوم سیاسی، با توضیح چیستی محور مقاومت گفت: الفبای مقاومت قبل از داعش، فلسطین بود، نطفه مقاومت بعد از انقلاب اسلامی، در لبنان و برای مقابله با اسرائیل شکل می‌گیرد، خود سیدحسن نصرالله می‌گوید، قبل از انقلاب شهروند درجه ۳ محسوب می‌شدند و حتی گاهی تغییر دین می‌دادند.

 

مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی افزود: حزب الله از ایران جان گرفت و سوریه رابط میان ایران و لبنان بود. سوریه در جنگ با عراق هم ۸ سال در کنار ما بود و حافظ اسد با ایران همراهی کرد. چرا سوریه باید مورد حمله داعش باشد؟ چون محور مقاومت که از ایران به لبنان کشیده شده از بین برود و ارتباط قطع شود. سپاه قدس، زمانی وارد عمل شد،  ۶۰ درصد سوریه و ۲۵ درصد عراق از دست رفته بود، ۱۰ میلیون نفر کشته یا آواره شده بودند.

 

آشنا ادامه داد: مدل حکومتی داعش در برابر اندیشه ولایت فقیه شکل گرفت، یکی از سوالات داعش این بود که چرا اهل سنت یک تفکر متمرکز، مثل ولایت فقیه نداریم؟ آنها هزار کتاب در این موضوع نوشتند.

 

وی اظهار داشت: دلایل به وجود آمدن داعش را بارها گفته اند و همه می دانیم، مهم‌ترین آنها غرب بود که برای نابودی ایران و تفکر شیعی آن اقدام کردند و هنر دفاعی ایران در این بود که مرزهای خود را به خارج از مرزهای رسمی انتقال داد و در عراق و سوریه از خود دفاع کرد.

 

این پژوهشگر علوم سیاسی، اهمیت محور مقاومت را در جلوگیری از تکه تکه شدن، عراق و سوریه دانست و افزود: سردار سلیمانی هم در عراق مانع تجزیه کشور شد و هم در سوریه خطر را دفع کرد.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*