۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 41813
  • ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۲
  • 8 بازدید
  • ارسال توسط :
اینک زنی تنها (نگاهی گذرا بر وضعیت زنان سرپرست خانوار)
اینک زنی تنها (نگاهی گذرا بر وضعیت زنان سرپرست خانوار)

اینک زنی تنها (نگاهی گذرا بر وضعیت زنان سرپرست خانوار)

در ایران با توجه به ویژگی های جامعه و رخدادهای طبیعی و اجتماعی، تعداد زیادی از زنان بی سرپرست و بدسرپرست بدون حمایت های کافی وجود دارند.در کنار مشکلات متعدد، مصائب اقتصادی واجتماعی این زنان نقش پررنگ تری در زندگی شان ایفا می کند که موجب شده است این قشر و فرزندان آنها جزء آسیب […]

در ایران با توجه به ویژگی های جامعه و رخدادهای طبیعی و اجتماعی، تعداد زیادی از زنان بی سرپرست و بدسرپرست بدون حمایت های کافی وجود دارند.در کنار مشکلات متعدد، مصائب اقتصادی واجتماعی این زنان نقش پررنگ تری در زندگی شان ایفا می کند که موجب شده است این قشر و فرزندان آنها جزء آسیب پذیرترین افراد جامعه در برابر معضلات اجتماعی باشند.

در حال حاضر در کشور ما بیش از سه میلیون زن سرپرست خانوار وجود دارد. در سال ۱۳۶۵ نسبت خانوارهایی که توسط زنان سرپرستی می شدند به کل خانوارهای کشور ، ۱/۷درصد بوده که این آمار در سال ۱۳۷۵ به ۴/۸درصد ، در سال ۱۳۸۵ به ۵/۹ درصد و در سال ۱۳۹۰ با رشد فزاینده ای به ۱/۱۲ درصد رسیده است.بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ نسبت خانوارهای زن سرپرست به کل خانوارهای کشور برابر۷/۱۲درصد است.

وضعیت اقتصادی و شغلی

مسکن و یافتن شغل مناسب با درآمد مکفی ازجمله ی بنیادی ترین مسائل زنان سرپرست خانوار است. فقدان مهارت نیز موضوعی است که سبب شده زنان سرپرست خانوار قادر نباشند مشاغل مناسبی به دست آورند و ازاین رو درآمد ناکافی و فقدان پس انداز برای این افراد را به همراه داشته است. از طرف دیگر عموماً کارفرمایان به دلیل تعدد مشکلات مرتبط با این قشر، تمایلی به جذب زنان سرپرست خانوار ندارند که این امرموجب کاهش موقعیت های شغلی ایشان می گردد.همچنین  به علت ضعف بنیه ی اقتصادی و فقر، آنها ناچار به کار در بیرون از خانه هستند که این مساله با ارزش ها و نگرشهای سنتی رایج درخانواده و جامعه، در تضاد می باشد و مانع از اشتغال آزاد وافزایش تنش روانی آنها شده است.

وضعیت خانوادگی

این زنان همواره از سوی سایر اعضای خانواده یا خویشاوندان برچسب هایی را دریافت می کنند که این امر سبب دوری آنها ازمهم ترین منبع حمایت اجتماعی یعنی خانواده می شود.از سوی دیگر زنان سرپرست خانوار دارای فرزندانی هستند که آسیب هایی مانند افت تحصیلی،نافرمانی از مادر و ترک تحصیل همواره آنها را تهدید می نماید.مساله بزهکاری فرزندان زنان سرپرست خانوار یکی از مهمترین پیامدهای مشکلات آنان می باشد.

وضعیت اجتماعی و فرهنگی

ناامنی جسمی و روانی در تعاملات اجتماعی،حمایت اجتماعی ناکافی،نگرش منفی به زن بیوه و سرپرست خانوار،کیفیت زندگی پایین ،عدم وجود اوقات فراغت و همچنین تنهایی،انزوا و طرد شدگی اجتماعی از دیگر ابعاد زندگی این قشر می باشد.

وضعیت روانی و عاطفی

در بعد عاطفی و روانی زنان سرپرست خانوار با مسئله تنهایی و انزوا مواجه هستند. رویکرد جامعه نسبت به این قشر طرد کننده است که این امر موجب شده که زنان سرپرست خانوار فاقد حمایت های روانی و اجتماعی باشند. افسردگی و دلسردی،عزت نفس پایین،احساس یاس و نا امیدی ودر برخی موارد رفتار های پرخاشگرانه از جمله پیامدهای این فقدان حمایت و طرد شدگی می باشد.

به نظر می رسد با توانمند سازی این قشر جهت نیل به خودکفایی و استقلال اقتصادی،افزایش گروههای همیار(در قالب سازمان های مردم نهاد)، ارائه خدمات مشاوره ای ویژه و ایجاد کانون های خود اشتغالی،بخش بزرگی از مشکلات آنان مرتفع می شود که در این صورت میتوان به بهبود امنیت اقتصادی، اجتماعی و روانی این قشر کمک شایانی نمود.تحقق این امر در گرو بازنگری کلی در سیاست های حمایتی از این قشر و تعریف سازمان های پشتیبانی ویژه از آنان می باشد.

نویسنده : (شهره عرب شیرازی)

 

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*