۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » عناوین اصلی » فرهنگی » یزد
  • شناسه : 45199
  • ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱
  • 22 بازدید
  • ارسال توسط :
بخشی از مسجد جامع ابرکوه مرمت و بازسازی شد
بخشی از مسجد جامع ابرکوه مرمت و بازسازی شد

بخشی از مسجد جامع ابرکوه مرمت و بازسازی شد

یزد – آبرومند: رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه گفت: باتوجه به شروع فصل بارندگی مرحله سوم عملیات مرمت و بازسازی مسجد جامع مرکز این شهرستان که شامل برچین کاهگل های فرسوده ، استحکام بخشی و کاهگل دیوار است، انجام شد . به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – حمیدرضا […]

یزد – آبرومند: رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه گفت: باتوجه به شروع فصل بارندگی مرحله سوم عملیات مرمت و بازسازی مسجد جامع مرکز این شهرستان که شامل برچین کاهگل های فرسوده ، استحکام بخشی و کاهگل دیوار است، انجام شد .

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – حمیدرضا مشتاقیان افزود: کار مرمت این بنا به منظور حفاظت از آثار تاریخی ۲ ماه قبل به صورت امانی با همکاری  تیم مرمت استحفاظی میراث فرهنگی شهرستان آغاز شد.

 

وی  اظهار کرد:  در سال جاری مرمت و بازسازی مسجد جامع ابرکوه با ۵۰۰ میلیون ریال در سه مرحله صورت گرفت.

 

قدمت مسجد جامع ابرکوه مربوط به سال ۷۳۸ هجری است

 

مشتاقیان بیان کرد: قدمت مسجد جامع شهر ابرکوه مربوط به سال ۷۳۸ هجری شمسی است  و هنوز بخشی از قسمت های آن به مرمت و بازسازی نیاز دارد.

 

این مسوول میراث فرهنگی ابرکوه ادامه داد: محراب نفیس گچ بری ایوان شرقی مسجد جامع  یکی از پنچ محراب این مسجد است .

 

وی اضافه کرد: قسمت هایی از بنای مسجد مربوط به قبل از اسلام و بخش هایی مربوط به دوره سلجوقی و حکمرانی مغولان در ایران است و دارای ۲ شبستان در پس ایوان شمالی و ایوان جنوبی و سردابه ای به ابعاد ۱۰ در ۱۰ در میان صحن است.

 

کرونا راه گردشگران را کور کرد

 

مشتاقیان تصریح کرد:  مسجد جامع ابرکوه ۲ قبله دارد از چهار محراب دیگر ،سه محراب از جنس سنگ مرمر و آهک و دیگری از جنس کاشی ساده است، محراب اصلی سنگی این بنا دارای ۲ ستون تزئینی زیبا از جنس مرمر است .

 

وی خاطر نشان کرد: ساخت مسجد جامع ابرکوه قدمتی به بلندای تاریخ این شهر دارد و محراب نفیس گچبری ایوان شرقی مسجد که یکی از پنچ محراب این مسجد است، یادگاری از نخستین روزهای بنای این مسجد است .

 

این مسوول  ادامه داد: مسجد جامع ابرکوه با شماره ۱۹۷ در تاریخ نهم مرداد ماه ۱۳۱۲ خورشیدی به عنوان دومین اثر ثبتی استان یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

 

وی یادآورشد : در طول سال و بیشتر در فصل بهار و تابستان هزاران گردشگران داخلی و خارجی از این بنای تاریخی که در مرکز شهر واقع است دیدن می کنند .

 

وی افزود: اما، امسال به خاطر شیوع بیماری کووید ۱۹ ، راه سفر مشتاقان دیدن آثار تاریخی و طبیعی این شهرستان که از جذابیت خاصی برخوردار است و برخی از آنها در دنیا بی نظیر است کور شد.

 

ابرکوه ۴۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناخته شده دارد که تاکنون ۱۴۶ اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*