۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه » اقتصادی » پاكدشت » عناوین اصلی
  • شناسه : 5183
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۲
  • 135 بازدید
  • ارسال توسط :

بهره وری بهینه آب را در کشاورزی راهکار عملی برای مقابله با بحران آب می باشد

پاکدشت – ابتکارآنلاین: فرماندار پاکدشت در جلسه بررسی وضعیت کشت و آب کشاورزی شهرستان پاکدشت گفت: بهره وری بهینه آب را در کشاورزی راهکار عملی برای مقابله با بحران آب می باشد به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – جلسه بررسی وضعیت کشت و آب کشاورزی شهرستان پاکدشت با حضور فرماندار ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان […]

پاکدشت – ابتکارآنلاین: فرماندار پاکدشت در جلسه بررسی وضعیت کشت و آب کشاورزی شهرستان پاکدشت گفت: بهره وری بهینه آب را در کشاورزی راهکار عملی برای مقابله با بحران آب می باشد

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – جلسه بررسی وضعیت کشت و آب کشاورزی شهرستان پاکدشت با حضور فرماندار ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ، معاون آب منطقه ایی استان تهران و اعضای کارگروه کشاورزی شهرستان برگزار شد.

مهندس قاسمی فرزاد با اشاره به ۲۶ هزار هکتار اراضی قابل کشت در شهرستان پاکدشت گفت: از این میزان اراضی قابل کشت ۳۳۱۵ هکتار آن مجهز به آبیاری قطره ای و مدرن و نیمه مدرن است که مابقی آن که به صورت گلخانه ای است به صورت سنتی آباری می شود.

وی افزود: از ۴ هزار نفر فعال در بخش کشاورزی ۲۴۰ نفر در بخش باغداری و ۸۶۰ نفر هم در حوزه گلخانه فعالیت می کنند. در سطح شهرستان با ۳۸ واحد پرورش مرغ گوشتی با ظرفیت ۱ میلیون و ۴۰۰هزار قطعه شاهد تولید ۵ هزار تن گوشت سفید در سال هستیم ضمن اینکه با ۷ واحد پرورش مرغ تخم گذار با ظرفیت ۸۲۰ هزار قطعه مرغ تخم گذار ۳۰ تن تخم مرغ در روز تولید می شود.

348

فرماندار پاکدشت با اشاره به واحدهای پرواربندی در شهرستان خاطر نشان کرد: ۳۰۵ واحد پرواربندی گوساله با ظرفیت ۱۳ هزار و ۳۱۶ راس و تولید ۴ هزار تن و نیز واحدهای پرورش گوسفند و بز به ظرفیت ۱۲۰ هزار راس و تولید ۱۵۰۰تن گوشت قرمزدر سال نتیجه تلاش دامداران در سطح شهرستان است. گاوهای شیری با ظرفیت ۱۷ هزار ۶۷۴ راس و تولید ۳۰۰ تن شیر در روز همچنین یک واحد فعال جوجه کشی با تولید متوسط ماهیانه ۱ میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی و ۲۵۰۰ کولنی زنبور عسل و تولید ۲۰ تن عسل در سال حاصل فعالیت سایر تولید کنندگان در سطح شهرستان پاکدشت است.

علیرضا قاسمی فرزاد با بیان اینکه پاکدشت به عنوان قطب کشاورزی در سطح کشور محسوب می شود گفت: برای تامین آب مورد نیاز شهرستان از کانال آب تهران و رودخانه جاجرود استفاده می شد که ۲ متر بر ثانیه بود و در حال حاضر این بخش به صفر رسیده است. منبع دوم چاه های عمیق و نیمه عمیق با ۱۹۳ حلقه با ۲۰ لیتر در ثانیه ۴ رشته قنات که آن هم با ۲۰ لیتر بر ثانیه آب شهرستان را تامین می کنند. در مجموع ۱۱۴ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۹۲۰ متر مکعب مجموع آبی است که در شهرستانتولید می شود و نیاز آبی شهرستان در سال ۳۱۰ میلیون ۱۴۷ هزار و ۷۵۰ متر مکعب در سال است که در حال حاضر حدود ۱۹۶ میلیون متر مکعب کمبود آب داریم.

038_thumb

وی افزود: قبل از اینکه سد ماملو به بهره برداری برسد اساس آن بر این بود که میزان آب تولیدی آن برای بخش کشاورزی و شرب منطقه هدایت شود. به دلیل مشکلات آب شرب تهران این تصمیم تغییر کرد و مقررشده است ۷۰ درصد برای شرب تهران و ۳۰ درصد برای ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت مورد استفاده قرار گیرد.

فرماندار پاکدشت با اشاره به شعار امسال خاطر نشان کرد: مهم ترین مولفه در این سال مبحث اقتصادی است که در شعار اقتصاد و فرهنگ جای گرفته است. امیدواریم با توجه به سیاست های اقتصادی مقام معظم رهبری در باب اقتصاد مقاومتی و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید در حمایت از تولید ملی، نگاه به درون، خود اتکایی و بهره برداری بهینه از امکانات و پتانسیل های داخلی کشور بتوانیم در بحث تامین نیازمندی های غذایی و امنیت غذایی خوداتکایی داشته باشیم بنابراین باید توجه ویژه ای به بخش کشاورزی داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به تامین منابع مالی در رابطه با تجهیز آبیاری مدرن وعده داد حمایت مالی داد و افزود: از نظر تامین منابع مالی برای طرح پشتیبانی فنی مشکلی وجود ندارد و از تمام تقاضاها حمایت مالی خواهیم کرد تا بتوانیم پاکدشت را به عنوان اولین شهرستانی که کشاورزی را به طور ۱۰۰ در ۱۰۰ به صورت آبیاری تحت فشار و کشت بسته مجهز کنیم.

مصطفی دهقان در ادامه جلسه خاطر نشان کرد: با اشاره به مصارف صنایع وابسته به کشاورزی گفت: برای مرغداری ها، دامداری ها و گلخانه ها با استفاده از تخفیف برنامه پنجم می توانیم مجوز حفر چاه بگیریم. اما برای زراعت و باغبانی به دلیل ممنوعیت منطقه این امکان وجود ندارد.

(منبع خبر: فرمانداری پاکدشت)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*