۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار ویژه » عناوین اصلی » ورامين
  • شناسه : 7145
  • ۲۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸
  • 161 بازدید
  • ارسال توسط :

به مناسبت روز دندانپزشک توصیه های دندانپزشکی در دوران بارداری

ورامین – ابتکار ورامین: در تقویم رسمی کشور ۲۳ فروردین هرسال با نام روز دندانپزشک نام گذاری گردیده که این روز می تواند از تقدس خاصی برخوردار باشد، چراکه دندان را بعنوان یکی از عضوهای اصلی بدن که می تواند تاثیراتی در فرایند سیستم عامل بدن ایفا نماید در نظر گرفته اند و حرمت بر […]

ورامین – ابتکار ورامین: در تقویم رسمی کشور ۲۳ فروردین هرسال با نام روز دندانپزشک نام گذاری گردیده که این روز می تواند از تقدس خاصی برخوردار باشد، چراکه دندان را بعنوان یکی از عضوهای اصلی بدن که می تواند تاثیراتی در فرایند سیستم عامل بدن ایفا نماید در نظر گرفته اند و حرمت بر دندانپزشک به جهت تخصص و قبول زحمت جهت فراگیری علومش در راستای خدمت رسانی به جامعه هدف دارای ارج وافری خواهد بود .

به گزارش خبرنگار ما – هرچند این رشته از تخصص های متفاوتی بهره میبرد ولی برخی از شیوه های دندانپزشکی از اهمیت خاصی برخوردار است ، زیرا میتواند بر آینده یک فرد تاثیرگذار باشد .

به همین مناسبت کارشناس مسوول واحد بهداشت دهان و دندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان های ورامین و قرچک در گفت و گو با خبرنگاران گفت: بهداشت دهان و دندان قبل و بعد از بارداری زنان از اهمیت خاصی در این تخصص برخوردار است؛ چراکه این امر بر روی دو نفر همزمان اثر گذار است.

دکتر اعظم رمضانی افزود: شرایط مادر در دو مرحله بسیار حساس و مهم می باشد که باید توصیه های پزشکی در این زمینه را در دستور کار خود قرار دهد تا در آینده نه خود و نه نوزاد از عوارض به وجود آمده رنج ببرند.

وی در ادامه به مراقبتهای بهداشت دهان و دندان در دوران بارداری اشاره داشت و گفت: مادر در هنگام بارداری نیاز مبرم به تغذیه مناسب و کافی دارد تا املاح و ویتامینهای لازم به وی منتقل گردد و املاح لازم که برای رشد کودک و تکامل جوانه دندان در این زمان لازم است تامین شود .

این مسوول ادامه داد : در این دوران میبایست مادر تا حد امکان بعد از مصرف شیرینی و یا ترشی که میتواند باعث تخریب دندان شود بیش از هرزمان دیگر بهداشت دهان و دندان را رعایت نماید .

رمضانی اظهار داشت : تغییرات هورمونی نیز در زن باردار زمینه را برای بروز بیماریهای لثه مهیا میکند ، از این رو لثه ها نیاز مبرم به مراقبت های ویژه خواهند داشت .

وی سپس توصیه هایی ارائه داد و افزود : چند نکته مهم باید قبل و بعد از زمان بارداری مدنظر قرار گیرد که اطلاع از سلامت دندانها و لثه ها قبل از بارداری از مهمترین ارکان این مصاحبه خواهد بود که در کنار آن باید فرد مورد نظر سه مرحله در طول ۹ ماه با مراجعه به متخصص از سلامت بخشهای مختلف دهان و دندان آگاه گردد .

این کارشناس گفت : زمان مراجعه به پزشک باید وی را از زمان بارداری آگاه سازد و از مصرف هرگونه دارو بدون تجویز خودداری نماید .

رمضانی اشاره داشت : اگر در این دوران نیاز به درمان در ناحیه دندان به وجود آمد میبایست فرد مورد نظر حتی المقدور در سه ماهه دوم به پزشک مراجعه کند و اگر دندانها جرم گرفت هرچه سریعتر به رفع آن اقدام نماید .

وی اظهار داشت : طی تحقیقات بعمل آمده هرگونه عفونت لثه در طول دوران بارداری ، فرد مورد نظر را در معرض خطر زایمان زودرس یا حتی سقط جنین یا تولد نوزاد کم وزن قرار میدهد که این امر از مهمترین موارد مطروحه در این بخش میتواند در نظر گرفته شود .

کارشناس بهداشت دهان و دندان عنوان کرد : با توجه به نیاز مبرم منطقه تاکنون پنج مرکز برای رفع مشکلات موجود در نظر گرفته شده است که مراکز بهداشتی شهید مدنی ورامین ، ریحان آباد ، باغخواص ، محمدآباد و جوادآباد هم اکنون پذیرای گروه های هدف خواهد بود .

رمضانی گفت : نوزادان تازه متولد شده تا نوجوانان ۱۴ سال به همراه مادران باردار و خانمهایی که کمتر از یک سال اقدام به زایمان نموده اند میتوانند به صورت رایگان ویزیت و از ۳۰ درصد تخفیفات ویژه دولتی جهت درمان بهره مند گردند .

(منبع خبر: gmail)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*