۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 46101
  • ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
  • 16 بازدید
  • ارسال توسط :
تاثیر  کیفیت کاری با زندگی کاری اساتید تربیت بدنی
تاثیر  کیفیت کاری با زندگی کاری اساتید تربیت بدنی

تاثیر کیفیت کاری با زندگی کاری اساتید تربیت بدنی

امروزه بیش از هر زمان دیگری مدیران اعتقاد دارند، هنگامی که پای نوآوری، عملکرد سازمانی، رقابتی بودن و در  نهایت موفقیت کسب و کار به میان می آید، کارکنان نقش حیاتی ایفا می کنند. برخلاف ساختار های سازمانی سنتی که به طور شدیدی بر کنترل های مدیریتی، اصول اقتصادی، کاهش هزینه، جریان نقدینگی تأکید دارند، […]

امروزه بیش از هر زمان دیگری مدیران اعتقاد دارند، هنگامی که پای نوآوری، عملکرد سازمانی، رقابتی بودن و در  نهایت موفقیت کسب و کار به میان می آید، کارکنان نقش حیاتی ایفا می کنند. برخلاف ساختار های سازمانی سنتی که به طور شدیدی بر کنترل های مدیریتی، اصول اقتصادی، کاهش هزینه، جریان نقدینگی تأکید دارند، در سازمان های نوین از کارکنان انتظار می رود که پیش قدم و دارای ابتکار عمل بوده و به نرمی با دیگران کار کنند، مسئولیت توسعۀ حرفه ای خود را به عهده گرفته و به استانداردهای عملکرد با کیفیت  بالا متعهد باشند، بنابراین به کارکنانی نیاز است که احساس پر انرژی و فدایی بودن داشته و مجذوب کار خویش اما این مهم به اجرا در نخواهد آمد مگر این که در کارکنان انگیزش پیشرفت شکل گرفته باشد، چرا که اصولاً انگیزۀ توفیق طلبی محرکی است که اگر در فرد ایجاد شود او را وا می دارد تا حداکثر کوشش خود را در نیل به اهداف مورد نظر به عمل آورد.

کسانی که این انگیزه را دارند حد متعالی از مخاطره در کار را می پذیرند، علاقمند به دریافت بازخوردهای آنی در شغل و کار خود هستند، از کار انجام شده لذت می برند و ارضاء می شوند، و در نهایت تمامی توجه و توان خود را معطوف به کار می کنند تا بتوانند به طور کامل آن را به انجام برسانند  بنابراین این نظریۀ را این گونه می توان استنباط کرد که سازمانی موفق است در رسیدن به اهداف خود که در آن کارکنان با کارشان عجین و پیوند یافته باشند.

مفهوم پیوند کاری، اخیراً برای ترسیم اثرات مثبت کار بر کیفیت زندگی در کنار مفاهیم استرس و خستگی کاری معرفی شده است و گرایش به پژوهش در این زمینه در ده سال گذشته رو به افزایش بوده (این توجه و علاقه مندی مرهون دلایل متعددی است. نخست این که پژوهش ها نشان می دهند که این مفهوم، نقش تعیین کننده ای در نتایج عملکردی کسب و کار داشته است و سازمان هایی که کارکنان آن ها از تعلق خاطر بالایی برخوردار هستند، نتایج عملکردی بسیار مناسبی را تجربه کرده اند. دوم، در کنار اثبات تأثیر گذاری این عنصر بر نتایج عملکردی کسب و کار، شواهد متعددی حاکی از این است که وضعیت تعلق خاطر کارکنان در بسیاری از سازمان ها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و تعلق خاطر نداشتن کارکنان، برای سازمان ها هزینه های گزافی به دنبال دارد که در نتیجه آن می توان به از دست دادن زمان و منابع مالی اشاره کرد که دو عامل بسیار مهم برای هر سازمان امروزی تلقی می شود. البته پیوند کاری مقوله ای نیست که به صورت لحظه ای رخ دهد.

سازمان ها برای کسب مزیت رقابتی باید در پی یافتن راهی برای ایجاد و حفظ سطح انرژی و اشتیاق کاری کارکنان باشند. راه دست یابی به این هدف، ایجاد فرهنگی است که در آن پیوندکاری نه تنها یک قاعده است، بلکه پذیرای افرادی است که مناسب چنین محیطی هستند و با رفتارهای مؤید پیوندکاری، ضمن ایجاد چرخۀ مثبت، به تقویت رفتار کاری همکاران دیگر نیز کمک می کنند. پیوندکاری برآیند سه عامل شغل، شاغل و سازمان است. افراد با ویژگی های مثبت گرایی و وظیفه شناسی، معمولاً بیشتر به کارشان پیوندکاری دارند و کار خود را با اشتیاق و انرژی بیشتری انجام می دهند و احساس رضایت مندی و تأمین نیازهایشان را تجربه می کنند. وجود ویژگی های چون تنوع مهارت، اهمیت کار، هویت کار، استقلال و آزادی عمل و بازخورد، می تواند زمینۀ ایجاد پیوندکاری را فراهم کند. هم چنین رویکرد مدیریتی مناسب که محیطی مملو از اعتماد، عدالت، انصاف و …، ایجاد میکند، در پیوند کاری کارکنان تأثیر گذار است از طرفی پژوهشگران تحلیل رفتگی، پیوندکاری را قطب متضاد یا آنتی تز تحلیل رفتگی تعریف می کنند. بنا به نظر مسلچ و همکاران، پیوندکاری با سه ویژگی انرژی، مشارکت و کفایت متمایز می شود که متضاد مستقیم سه بعد تحلیل رفتگی (خستگی مفرط، بدبینی و بی کفایتی) است .به طور کلی، واژه پیوندکاری کارکنان، طی دهۀ گذشته به یکی از موضوعات داغ مدیریتی تبدیل شده است که از سوی انجمن های دانشگاهی و سازمان های مشاوره ای گسترش یافته است. در کنار محبوبیت بسیار زیاد این مفهوم، هنوز مناقشه های زیادی در خصوص مفهوم سازی و تعریف آن وجود دارد که همین امر صاحبنظران را واداشته تا تفاوت این مفهوم را با رضایت شغلی، تعهد سازمانی، رفتار شهروندی سازمانی و عجین شدن با شغل تبیین کنند ، .

ورزش یکی از مهمترین مقوله¬های جوامع صنعتی است که بخش اعظمی از جمعیت هر کشور به اشکال گوناگون با آن سروکار دارند. با توجه به مهم شدن رشته تربیت بدنی واهمیت کسب دانش آکادمیکی و نتایج مثبت در پیشترفت این رشته ورتبه های المپیکی ،نقش اساتید در شرایط واقعی رقابت ها  ضروری است اما با اینحال این موضوع دور از نگاه مدیران و دست اندرکاران ومسئولان دانشگاهی وعدم توجه آنان به بهبود عملکرداساتید وشرایط بهینه کاری وپیوند مناسب آنان با کارشان  وعدم تحقیقات کافی در این راستا ، نیازمند تحقیق بیشتر احساس می گردد، ازاین رو انگیزه اصلی برای انجام این پژوهش آن است که پیوند کاری و کیفیت زندگی بصورت دقیق بررسی گردد و با توجه به این که سازمان های موفق همواره در پی تحلیل و بررسی عوامل موفقیت خود در راستای افزایش عملکرد خود براساس منابع انسانی هستند.

 

نویسنده : افسانه پورعباس – کارشناس ارشد تربیت بدنی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*