۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 47001
  • ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
  • 25 بازدید
  • ارسال توسط :
تبخال یا هرپس هیمپلکس(HSV)
تبخال یا هرپس هیمپلکس(HSV)

تبخال یا هرپس هیمپلکس(HSV)

عفونت های HSV  با دو نوع مختلف یک و دو شناخته می شوند . عفونت شماره ۱ با عفونت های دهانی و نوع ۲ با عفونت های تناسلی همراه است . هر دو نوع الگوی یکسانی از عفونت را بوجود می آورند . بسیاری از عفونت ها بدون علامت می باشند و تشخیص آن فقط […]

عفونت های HSV  با دو نوع مختلف یک و دو شناخته می شوند . عفونت شماره ۱ با عفونت های دهانی و نوع ۲ با عفونت های تناسلی همراه است . هر دو نوع الگوی یکسانی از عفونت را بوجود می آورند . بسیاری از عفونت ها بدون علامت می باشند و تشخیص آن فقط با آزمایش خون قابل انجام می باشد . عفونت های HSV دارای ۲ فاز هستند , فاز اول استقرار ویروس در عصب و فاز دوم عود بیماری در همان محل میباشد .

سرعت عود بر اساس نوع ویروس و محل درگیری متفاوت میباشد . عود عفونت های تناسلی تقریبا ۶ برابر بیشتر از عفونت های دهانی – لبی می باشد .

ضایعات داخل پوست می باشند و غالبا بدون برجای گذاشتن اثر درگیری بهبود می یابند .

تظاهرات بالینی بصورت تاولهای آبکی گروهی می باشند که پوست ناحیه درگیری قرمز و ملتهب خواهد بود و سپس بصورت دلمه دیده می شود . آسیب های موضعی پوست مانند مواجهه بااشعه  فرابنفش , خشکی و ترک پوست , خراش و ساییدگی , تزریق ژل یا لیزر پوست و یا تغییرات سیستمیک مثل قاعدگی , خستگی و تب سبب تجدید فعالیت ویروس می شوند .

علائم اولیه بصورت خارش , سوزش برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت ادامه می یابد .

در مدت ۱۲ ساعت گروهی از ضایعات خیلی سریع بر پایه یک ناحیه ملتهب بصورت تاول ایجاد در مدت ۲-۴ روز تاولها پاره شده و دلمه می بندند . درمان تبخال استفاده از قرص خوراکی اسیکلوویر و پماد آن می باشد .

نویسنده : دکتر سید هادی قریشی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*