۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » مقاله
  • شناسه : 43323
  • ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰
  • 32 بازدید
  • ارسال توسط :
تخصص طب فیزیکی چیست؟
تخصص طب فیزیکی چیست؟

تخصص طب فیزیکی چیست؟

بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی، تخصص طب فیزیکی و توانبخشی یکی از رشته هایی است که علاقمندان به فعالیت در این حوزه دوره تخصصی آن را می گذرانند.حال حوزه های فعالیتی این رشته چیست؟ به طور خلاصه سه حیطه کاری دارد: ۱: اسکلتی عضلانی. در این حیطه بیماری ها و اختلالات جسمانی بدن مورد […]

بعد از گذراندن دوره پزشکی عمومی، تخصص طب فیزیکی و توانبخشی یکی از رشته هایی است که علاقمندان به فعالیت در این حوزه دوره تخصصی آن را می گذرانند.حال حوزه های فعالیتی این رشته چیست؟

به طور خلاصه سه حیطه کاری دارد:

۱: اسکلتی عضلانی. در این حیطه بیماری ها و اختلالات جسمانی بدن مورد درمان قرار می گیرد، مثل مشکلات سیاتیک و دیسک کمر و گردن، آرتروز ، پوکی استخوان، گرفتگی عضلات، گزگز و مورمور شدن و بی حسی انگشتان، درمان دردها،…

درمان ها شامل تجویز داروهای خوراکی و موضعی، تزریق داخل مفصلی، تزریقات عضلانی، بلوک عصب، فیزیوتراپی، طب سوزنی، مانیپولاسیون، پی آر پی، گاز اوزون ، بوتاکس، تزریقات و بلوک ستون فقرات ،… می باشند.

۲: الکترودیاگنوز. شامل نوار عصب و عضله است که یک تست عموما تشخیصی برای مشکلات عصب ها و عضلات اندام و دیسک ستون فقرات و….می باشد.

۳: توانبخشی. بازتوانی و کمک به بیماران ناتوان و معلول مثل سکته مغزی و فلج مغزی و ام اس و…یا دچار درد و ناتوانی ناشی از آرتروز ها و یا بعد جراحی دیسک ستون فقرات و مفاصل و… کاردرمانی و ورزش درمانی و حرکات اصلاحی جهت کمک به بازگشت به حدالقل سطح مطلوب فعالیت شخصی و روزانه.

یکی از تزریقات درمانی داخل مفصلی رایج پی آر پی می باشد.که البته در فیلد زیبایی نیز بکار می رود.

این روش درمانی به اسامی مختلف مثل پلاسماتراپی رایج شده است. در ترمیم بافت های اسکلتی عضلانی مثل آرتروز و…موثر می باشد که از خون خود فرد استفاده می شود.

مخفف کلمه ی platelet rich plasma می باشد به معنی پلاسمای غنی از پلاکت

پلاکت ها از خود فاکتورهای مختلفی من جمله فاکتور رشد ترشح می کنند که در جهت ترمیم بافتی بکار می رود.

در این روش ابتدا بسته به نیاز ۲۰ الی ۳۰ سی سی خون از فرد گرفته می شود، سپس در لوله های مخصوصی ریخته و با استفاده از سانترفیوژ در چند مرحله گلبول های قرمز خون جدا شده و آنچه باقی می ماند و غلیظ می شود پلاسمای خون هست که حاوی پلاکت غلیظ شده می باشد.

این ترکیب مایع انتهایی که حجم حدود ۵ سی سی دارد و کاملا از خون خود فرد ساخته شده است، در موضع مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد، مانند زانو، لگن، شانه، خار پاشنه، …جهت تحریک ترمیم بافتی.

در واقع از خون و پلاکت خود فرد جهت ترمیم بافت آسیب دیده مورد نظر مانند غضروف ساییده شده در مفصل دچار آرتروز استفاده می شود، بدون داروی خارجی!

نویسنده : دکتر احسان عنایتی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*