۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 46071
  • ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۳
  • 18 بازدید
  • ارسال توسط :
توچگونه زیستی که اینگونه به یاد ماندنی شدی
توچگونه زیستی که اینگونه به یاد ماندنی شدی

توچگونه زیستی که اینگونه به یاد ماندنی شدی

باهر اتفاق ناگوار و از دست دادن یکی از مردمان سرزمینم به چشم می توان دید راز ماندگاری آنان در چیست؟ می بینیم که چگونه زیستن می تواند آدم هارا بزرگ و با عزت کند که حتی سر و بدن  کوچکترین افراد جامعه هم در برابر آنان به نشانه ی  تعظیم و تحسین  خم می […]

باهر اتفاق ناگوار و از دست دادن یکی از مردمان سرزمینم به چشم می توان دید راز ماندگاری آنان در چیست؟ می بینیم که چگونه زیستن می تواند آدم هارا بزرگ و با عزت کند که حتی سر و بدن  کوچکترین افراد جامعه هم در برابر آنان به نشانه ی  تعظیم و تحسین  خم می شود .

انسان ها همیشه در این فکر هستند که ماندگار شوند واین مختص به یک  یا چند نفر نیست  و کل جهان هستی را شامل می شود . مردان و زنان بسیاری پا به عرصه هستی و کره خاکی نهادند  و در طول حیات خویش ماندگار شدند ، بعضی ها با نام بد و بعضی ها با نام نیک .

در طول حیات و زندگی دنیوی بودند افرادی که  به واسطه  دفاع از آب ، خاک ، سرزمین  ، وطن جان خود را درکف دست گرفته و تقدیم کردند . کسانی هم بودند که به واسطه ساخت ، تولید و خلق یک اثر ماندگار در زمینه های علمی ، آموزشی ، پزشکی ،  فرهنگی  ، هنری  ، سیاسی ،  اجتماعی ، اقتصادی در اذهان عمومی  مردم کوچه و بازار و جامعه جهانی به شهرت بین المللی رسیدند و فخر ایران زمین شدند .

و مردمان کشورم قبطه می خورند به پدران و مادران آنها با تربیت چنین فرزندان پاک وصالح .

اما آدمهایی هستند از جنس های مختلف و طبقات اجتماعی جامعه که بعد از مرگشان می فهمیم در کنار چه بزرگانی قدم برداشتیم  ، زندگی کردیم  و حسرت خوردیم که چرا در بودنشان در اعمال و رفتارشان تدبر و تامل نکردیم . علاوه بر انسانهایی که گفتم ، هستند کسانی که برای دوام و قوام زندگی ، آداب و رسوم کهن ایران زمین با بهره گیری از قرآن و اسلام چه ها که نکردند . دستاوردهای داشتند که زبان و قلم در تحسین کار آنها الکن است . روی سخنم با کسانی است که در اوج گمنامی و به دور از هیاهوهای رسانه ای و فضای مجازی همه ی بایدها و نبایدهای زندگی را به درستی  و در طول حیات خود جاری و ساری کردند . قصه ی این انسانها که ماندگاری دارند از خودگذشتگی ، نیکی به دیگران ، باز بودن درب منزلشان به روی هر میهمان  یا همان میهمان نوازی  ، کمک به دیگران  یا همان دست گیری  ، خضوع وخشوع ،  احترام به کوچکترها و بزرگترها  ، لب خندان داشتن  ،  حق الناس نکردن  ، تعدی نکردن به بیت المال را از جمله رازهای ماندگاری آنان می توان برشمرد . باید تعظیم کرد به روح بلند و پرآوازه شان .

یاد و نام همه ی آنها یی که درس زندگی به ما آموختند گرامی  می داریم.

نویسنده : بهروز مشتاق کارشناس فرهنگی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*