۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » مقاله
  • شناسه : 43281
  • ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
  • 26 بازدید
  • ارسال توسط :
جوش یا آکنه
جوش یا آکنه

جوش یا آکنه

آکنه یکی از شایع ترین اختلالات پوستی بوده که ممکن است , باعث ایجاد مشکلات  روانی همانند کاهش اعتماد به نفس , اضطراب و افسردگی شود و غالبا در صورت , قفسه سینه و پشت تنه ایجاد می شود. آکنه در سنین نوجوانی شایع است ولی می تواند تا دوران بزگسالی نیز باقی بماند , […]

آکنه یکی از شایع ترین اختلالات پوستی بوده که ممکن است , باعث ایجاد مشکلات  روانی همانند کاهش اعتماد به نفس , اضطراب و افسردگی شود و غالبا در صورت , قفسه سینه و پشت تنه ایجاد می شود.

آکنه در سنین نوجوانی شایع است ولی می تواند تا دوران بزگسالی نیز باقی بماند , ۲۰% کسانی که دچار آکنه می شوند فرم شدید آن را دارند که منجر به اسکار یا همان جای جوش می شود .

آکنه می تواند خانوادگی باشد وافراد دارای سابقه خانوادگی آکنه اغلب در سنین پایین تر دچار آن می شوند , اگر هر دو والد آکنه داشته باشند شانس ابتلای فرزند به آکنه ۷۵% خواهد بود .

نقش تغذیه در ایجاد آکنه نامعلوم می باشد هرچند به مصرف لبنیات و قند های ساده در برخی مطالعات اشاره شده است .

بیماری در مردان شدید تر می باشد مردان در حالت دیررس تر بیماری به پزشک مراجعه خواهند کرد. آندروژن ها آکنه را بدتر می کنند به ویژه در ورزشکاران استفاده استروئید های آنابولیک باید بررسی شود تشدید آکنه به دنبال عوامل استرس زا و قبل از شروع خونریزی ماهانه و به وسیله بعضی دارو ها روی می دهد. شروع آکنه به طور معمول در سنین ۱۰تا ۱۵ سالگی است و دوره بیماری ۵تا۱۰ سال طول می کشد .

درمان باید جنبه های پزشکی , اقتصادی و روانی – اجتماعی بیماری را دربرگیرد .

درصورت امکان ساده ترین درمان انتخاب می شود و کمترین مقدار دارو باید تجویز گردد.

شانس مقاومت به آنتی بیوتیک هارا با محدود کردن درمان آنتی بیوتیک خوراکی به سه ماه و ترکیب آنتی بیوتیک خوراکی و بنزوئیل پروکسید  کاهش داده می شود , غالبا شروع اثر درمان های موضعی حدود ۲ماه طول خواهد کشید اغلب موارد درمان باید مدام و  درازمدت باشد چراکه در نهایت قادر به کنترل بیماری می باشد نه درمان آن.

نویسنده : دکتر سید هادی قریشی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*