۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » عناوین اصلی
  • شناسه : 706
  • ۲۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۱
  • 400 بازدید
  • ارسال توسط :

درخششی در شهرستان پاکدشت این بار توسط بسیجیان هنرمند

پاکدشت – رامین نیوز: امید رضا خیرخواه مسئول کانون بسیج شهرستان پاکدشت و آقای شیرزاد امانپور در جشنواره دوسالانه فیلم بسیج استان تهران درخشیدند و مقامهای اول این جشنواره را در بخش های مختلف کسب کردند. لطفا خودتان را معرفی کنید و بگوئید که چند سال است فعالیت هنری دارید ؟ امید رضا خیرخواه هستم […]

پاکدشت – رامین نیوز: امید رضا خیرخواه مسئول کانون بسیج شهرستان پاکدشت و آقای شیرزاد امانپور در جشنواره دوسالانه فیلم بسیج استان تهران درخشیدند و مقامهای اول این جشنواره را در بخش های مختلف کسب کردند.

لطفا خودتان را معرفی کنید و بگوئید که چند سال است فعالیت هنری دارید ؟

امید رضا خیرخواه هستم متولد ۱۳۶۱ تهران. بعد از هنرستان سوره در دانشگاه ایالتی وارونژ روسیه در رشته کارگردانی تئاتر پذیرفته شدم بعد از فارغ التحصیل شدن به دلیل علاقه زیاد به سینما در دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۸ تهران کارگردانی سینما آموختم البته از همان ابتدا به دستیاری کارگردانی در سریالهای مختلف تلویزیونی و تله فیلم ، پرداختم . بعد ازچند سال دستیاری ساخت فیلم کوتاه را شروع کردم که خدارو شکر در چندین جشنواره داخلی خوش درخشید . می شود گفت که حدودا ۱۰ سال است که فعالیت مداوم دارم.

در ابتدا بگوئید که نظرتان درباره  سینما چیست ؟ و تا چه اندازه در زندگی ما نقش دارد ؟

باید بگویم که هم اینک در سر تا سر جهان بسیاری سرگرم تماشای فیلم هستند سرگرمی ، آموزش،هیجان ، دید هنرمندان ، عشق به تصویر متحرک ، رویا پردازی و میل به کمال گرایی و زیبا دوستی انسان ، آنان را به تماشای این جادوی خیالی می کشاند بر این اساس است که سالن های سینما در جهان ، سالانه در حدود پانزده میلیارد ، تماشاگر را به خود جلب می کند . سینما می تواند سازنده باشد ، فرهنگ سازی کند و برای یک جامعه مفید باشد. یک فیلمساز همیشه چند قدم از افراد جامعه جلوتر است و می تواند نقاط ضعف و قوت یک جامعه را به صورت کارشناسی شده ببیند و به تصویر بکشد که شاید مسئولین مربوطه از این طریق به اصلاح درست کارکرد خود بپردازند . اجازه بدید برای مثال به فیلم “دایره مینا” اشاره کنم که در دهه ۵۰ توسط داریوش مهرجویی ساخته شد. این فیلم به معضلات خون و نبود یک سازمان می پردازد که بعد از ساخت این فیلم سازمان انتقال خون ایران شکل می گیرد.

مصاحبه 1

فیلم کوتاه از چه زمانی شکل گرفته و آیا می تواند تاثیری روی مخاطب بگذارد ؟

فیلم خیلی کوتاه با اختراع سینما پدید آمد. پیش شرط های اختراع مانند “زوئوتروپ”   “عکاسی ”  “کینتوسکوپ” و ” متوسکوپ” همه در خدمت این هنر – صنعت قرار گرفته اند . فیلم کوتاه خود یک سینمای مستقل است .فیلم های اولیه تاریخ سینما،آثاری خیلی کوتاه بودند از روند عادی زندگی مردم ، خروج کارگران از کارخانه ، ورود قطار به ایستگاه ، آب پاش آب پاشی شده و غیره.. با توجه به اینکه امروزه زندگی ما ماشینی شده و ابزارهایی در خدمت بشریت آمده فعالیتها نیز برای  امرار معاش بیشتر شده از همین رو وقت بشدت مهم شده و در همین راستا فیلم کوتاه رونق زیادی گرفت که با توجه به زمان کمی که دارد می تواند نکاتی و یا تلنگری را به مخاطب خود بزند. میتوان گفت فیلم کوتاه با لحنی شاعرانه  در قالب و روح مخاطب نفوذ خواهد کرد و در جذب مخاطب تاثیر به سزایی خواهد داشت.

فیلمهایی که کار کردید مستند بودند یا داستانی ؟

هم داستانی و هم مستند کار کردم . فیلمهایی که در جشنواره داشته ام داستانی بوده اند.که بسیاری از آنها در ژانر دفاع مقدس بوده و تعدادی هم به آسیبهای اجتماعی پرداخته. ولی  فیلمهای مستندی که کار کردم می توان گفت همه آنها در زمینه دفاع مقدس بوده که از  شبکه های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران پخش شده اند.

نسبت سینمای داستانی و سینمای مستند درکل سینمای معاصر ایران به چه شکلی است؟

رابطه سینمای مستند و داستانی مهمترین مشکل سینمای حرفه ای ماست ، به دلیل جدا افتادن این دو سینما از هم سینمای مستند می تواند جایگاه مناسبی برای ساختار شکنی جسارتها و دیدگاه های تازه داشته باشد. هر فیلم مستند ارزش های بسیار خوبی در خود دارد که شما به عنوان تماشاگر باید آن را پیدا کنید . و ای کاش سینماگر داستانی به پای این فیلم ها بنشیند و از این مرجع و منشا استفاده کند برای پرداختن به داستان ها و قصه ها ی خودش در سینمای داستانی

علت اینکه ژانر دفاع مقدس در آثار شما بیشتر از ژانرهای دیگر به چشم می خورد چیست؟

بله ، من از نسلی هستم که درست در اوج جنگ بدنیا آمده و جنگ را لمس کرده . اما در فضای جنگی قرار نگرفته . همین امر باعث شد مرا به عنوان هنرمند ترغیب کند که بیشتر بدانم و وقتی بیشتر وارد دنیای پاک جبهه ها قدم برداشتم شیفته شدم و فکر کردم که در این ژانر می توان حرفهایی زد. اساس سینما درام است و سینمای جنگ ما پر از درام های بشدت تاثیر گذار و سازنده است . من به شخصه به سینمای قصه گو علاقه شدیدی دارم و فکر میکنم که حرفهای بسیار مهمی را می توان از زبان قصه بیان کرد. و می توان از طریق سینما ی جنگ به هم نسل های خود و بعد ، خوبی ها ، رشادتها و مرامهای رزمندگان را انعکاس داد

الان در دهه ۹۰ هستیم آیا ژانر دفاع مقدس همچنان طرفدار دارد ؟

بله ۱۰۰ %  جنگ تحمیلی متعلق به همه ملت ایران بود و هست  و خون شهید هیچ وقت کهنه نخواهد شد و برای همه مردم مهم و قابل احترام است. امسال در جشنواره فجر فیلمهای زیادی با تفاوت ژانرهای مختلف حضور داشتند که در این میان فیلمهایی در ژانر دفاع مقدس ساخته شده بودند که هم منتقدین و هم تماشاچیان به شدت استقبال کردند و آرای مردمی هم به این نوع از فیلمها تعلق گرفت فیلمهایی از جمله “چ” ابراهیم حاتمی کیا و “شیار ۱۴۳ ” خانم نرگس آبیار و “خط ویژه” مصطفی کیایی  و… البته همیشه حرفهای جدید و از زاویه درست به این نوع از سینما می تواند موفق باشد.

شما در جشنواره دو سالانه فیلم کوتاه بسیج  حضور پر رنگی داشتید ، نظرتان را درباره این جشنواره بگوئید ؟

بله بنده در بخش فیلمنامه اثر داشتم که به فضل خداوند جایزه بهترین فیلمنامه داستانی به نام “پای مصنوعی ” به علت تعلیق و قصه پردازی مناسب و روند منطقی داستان ،  نفر اول شدم .جشنواره خیلی خوب و پر باری بود . جشنواره فیلم کوتاه بسیج سراسری است و در تمامی استان ها و شهرستانها برگزار می شود. دو مرحله دارد که مرحله اول استانی و مرحله دوم کشوری است. به اعتقاد بنده در اینگونه جشنواره ها که در قالب بسیج عنوان می شود می تواند رقابت خوبی بین بسیجیان کشور راه بیاندازد و بسیجیان سطح آگاهی خود را در ضمینه هنر بالا ببرند.اصولا جشنواره ها محفلی است برای کشف استعداد ها و کشف نخبگان ، اما همه چیز در همان  اختتامیه تمام می شود . به نظر بنده باید اختتامیه ، افتتاحیه ای باشد برای هم اندیشی و هم فکری که بتوان کارهای بزرگی را در آن جامعه ی عمل پوشاند که خدارو شکر در این جشنواره که انجمن فیلم بسیح هنرمندان استان تهران برگزار کننده اش بود اینگونه عمل کردنند که جای تشکر دارد..

چطور شد که این فیلم نامه را نوشتید ؟

بله ، اگر به کارنامه بنده مراجعه کنید می فهمید که تمامی آثار های بنده در زمینه دفاع مقدس و شهدا و جنگ تحمیلی است . باید بگویم که دفاع مقدس و جنگ تحمیلی ابعادهایی ناشناخته دارد که می توان سالها در باره آن حرف زد و درس آموخت . فیلم نامه پای مصنوعی هم به ماجرای یک جانبازی می پردازد که در شهر طی حادثه ای پای مصنوعی اش گم می شود و وی به دنبال پایش می گردد و ….

با توجه به اینکه مسئول بسیج هنرمندان پاکدشت هستید هنرمندان پاکدشتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

شهرستان پاکدشت یکی از شهرستانهای استان تهران است که به واقع می توان گفت شهرستان هنرمند پرور است ما در زمینه های مختلف هنری (نقاشی – شعر – ادبیات – سفال گری – مینیاتور – هنرهای تجسمی – تئاتر موسیقی – فیلم و …) در سطح استانی و کشوری مقامهای زیادی کسب کرده ایم . هنرمندان انقلابی و متعهد در این کانون به فعالیت می پردازند. ما اخیرا ۹ شهید هنرمند را شناسایی کرده ایم که در سال آینده به همت مسئولین شهرستان بزرگداشتی برای آنان صورت می گیرد.

درحال حاضر مشغول چه کاری هستید؟ و در آینده چه کارهایی را از شما در تلویزیون  شاهدیم ؟

در حال حاضر مشغول نگارش فیلمنامه ای ۹۰ دقیقه ای داستانی هستم که بعد از تمام شدن آن سریع برای ساختنش در سال آینده اقدام می کنم. اجازه بدهید درباره داستانش توضیح ندهم ولی موضوع آن به آسیب های اجتماعی که رگه هایی از دفاع مقدس در آن دیده می شود می پردازد. و اما در حال حاضر موسیقی آخرین کارم  “مسافر”  توسط آقای کوروش محمد پور در حال انجام است. این فیلم ۹۰ دقیقه ای داستانی است ، که به سفارش ناحیه مقاومت بسیج پاکدشت وبا حمایت جناب سرهنگ اصغری  فرمانده ناحیه مقاومت بسیج پاکدشت ساخته شده .

پس لطف کنید کمی راجب به این اثر صحبت کنید و بفرمائید قراراست کجا پخش بشود ؟ 

 بله فروردین امسال بود که از طرف ناحیه مقاومت بسیج پاکدشت این کار به بنده پیشنهاد شد که بعد از نوشتن فیلمنامه آن تصویر برداری  از ۴ فروردین در مناطق عملیاتی جنوب کشور (شلمچه ) آغاز شد و بعد از ۱۵ جلسه تصویر برداری آن در پاکدشت به اتمام رسید . انشاالله قرار است در ایام عید امسال از یکی از شبکه های سراسری جمهوری اسلامی ایران پخش شود.

وقتی که فرمودید کارازشلمچه کلید خورده است ،میتوان حدس زد که موضوع آن چیست اما میخواهم خودتان راجب به موضوع فیلمی که کار کردید صحبت کنید ؟

خون شهید جازبه ی خاک را خواهد شکست و ظلمت را خواهد درید و معبری از نور خواهد گشود.  این فیلم در ژانر دفاع مقدس قرار دارد اما قصه آن قصه کاملا شهریست و موضوع راهیان نور را دست مایه خود قرار داده  است. روایت مسافر قصه ای است که میان دو نسل با ادبیات متفاوت بیان شده است و هدف بنده به عنوان نویسنده و کارگردان نمایش ارزشهایی است که بسترهای معرفتی این دیار بر صفای وجود آن عزیزان شکل گرفته است. هدف شناخت گوشه ای از مرام افرادی است که امروزه حس می شود گمنامند..

سخن آخر ؟

جا دارد از زحمات جناب سرهنگ اصغری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج پاکدشت تشکر کنم که اگر حمایت این عزیز نبود این فیلم رنگ ساخت را به خود نمیدید. امیدوارم در این شهر فعالیتهای فرهنگی زیادی توسط مسئولین شهر صورت گیرد. از گروه سازنده این اثر که واقعا در طول تولید این فیلم تلاش شبانه روزی داشتند و با من یار و همراه بودند کمال تشکر را دارم.

ممنون از اینکه در این مصاحبه شرکت کردید .

من هم از شما ممنونم که این فرصت رو به من دادید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*