۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 44297
  • ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
  • 21 بازدید
  • ارسال توسط :
راه های درمان افسردگی
راه های درمان افسردگی

راه های درمان افسردگی

به نظر یه روانشناس، نوعی از افسردگی با نام  «افسردگی فصلی» در فصل های پاییز و زمستان به دلیل کوتاه بودن روزها و سرد بودن هوا ممکن است برخی افراد را درگیر کند. برخی از افراد تنها در فصل های خاصی از سال، علائم افسردگی را از خود نشان می دهند که به آن افسردگی […]

به نظر یه روانشناس، نوعی از افسردگی با نام  «افسردگی فصلی» در فصل های پاییز و زمستان به دلیل کوتاه بودن روزها و سرد بودن هوا ممکن است برخی افراد را درگیر کند.

برخی از افراد تنها در فصل های خاصی از سال، علائم افسردگی را از خود نشان می دهند که به آن افسردگی فصلی یا SADگفته می شود. اکثر افراد مبتلا به افسردگی فصلی، در زمستان دچار دوره های افسردگی می شوند، زیرا عدم وجود نور کافی، در بروز این اختلال تاثیر چشمگیری دارد.

افسردگی به دوره هایی گفته می شود که فرد خلق پایینی را تجربه می‌کند و شدت این خلق پایین نا امیدی های و هیجان های غمی که گاه بیگاه همه افراد در زندگی روزمره خود تجربه می کنند بیشتر است.

این دوره ها میتوانندبه صورت دلتنگی شدید یا بی علاقگی زیاد به جنبه های لذت بخش زندگی، پدیدار شوند. همچنین ممکن است در افسردگی علائمی چون اضطراب، ترس مرضی، فکر درباره مرگ، نشانه های وسواسی، تغییر در روند خواب، تغییر در اشتها، تغییر در وزن بدون برنامه رژیم غذایی از پیش مشخص، و بدتر شدن خلق در عصر نیز دیده شود.

برای تشخیص دوره افسردگی ،حداقل باید چهار نشانه های گفته شده در بیشتر روز های هفته و بیشتر ساعات روز و دست کم به مدت دو هفته ادامه داشته باشند برخی عملکرد های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند.

بنابراین چنانچه نشانه ها کمتر از دو هفته ادامه داشته باشند، یا تعداد نشانه هایی که تجربه می کند کمتر از چهار مورد باشد و نقص قابل توجهی در عملکرد های زندگی فرد ایجاد نکرده باشند، نمی توانند به عنوان یک دوره افسردگی در نظر گرفته شوند ونمیتوان به آن افسردگی گفت.

طبق پژوهش ها، ۷۵ درصد مبتلایان به افسردگی فصلی را زنان تشکیل می‌دهند،    مبتلایان به افسردگی فصلی، با تغییر فصل روند بهبودی از خود را نشان می دهند، اما این اختلال برای فرد آزار دهنده است و استفاده از خدمات روان درمانی می تواند برای رویارویی بهتری با این اختلال کمک دهنده باشد.

به طور کلی شیوه های درمانی پیشنهاد شده برای افسردگی فصلی، تقریبا شبیه همان شیوه هایی است؛ برای افسردگی عمده نیز استفاده میشوند و جهت درمان می توان از انواع مداخلات روان درمانی مانند درمان شناختی رفتاری، پذیرش استفاده شود.

نویسنده : معصومه بزرگزاده – روانشناس

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*