۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » اردبیل » استان ها » عناوین اصلی » فرهنگی
  • شناسه : 57738
  • ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
  • 6 بازدید
  • ارسال توسط :
رسالت هنرمند تزریق امید به جامعه است
رسالت هنرمند تزریق امید به جامعه است

رسالت هنرمند تزریق امید به جامعه است

اردبیل – آبرومند: رییس سازمان سینمایی کشور با اشاره به اینکه رسالت هنرمند تزریق امیر به جامعه است، گفت: ضروری است فیلمسازان با خودآگاهی و شناخت از ارزش های جامعه، شهر و استان شان نسبت به روایتگری و تصویرسازی همت کنند. به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – مراسم اختتامیه نهمین دوره هفته […]

اردبیل – آبرومند: رییس سازمان سینمایی کشور با اشاره به اینکه رسالت هنرمند تزریق امیر به جامعه است، گفت: ضروری است فیلمسازان با خودآگاهی و شناخت از ارزش های جامعه، شهر و استان شان نسبت به روایتگری و تصویرسازی همت کنند.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – مراسم اختتامیه نهمین دوره هفته فیلم و عکس انجمن سینمای جوانان استان اردبیل  و هشتمین دوره فیلم مهر استانی اردبیل شب گذشته با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور و جمعی از مدیران سینمایی و مسئولین و سینماگران استان‌با موضوع« آسیب های اجتماعی» در فرهنگسرای بانوان اردبیل برگزار شد.

 

در این مراسم محمد خزاعی با اشاره به خلاقیت و ایده پردازی قابل توجه سینماگران‌ استان اردبیل در تهیه و پخش تیزرها و کلیپ‌ها گفت: در دوران  پساکرونا، شکل گیری اینگونه جشنواره‌ها و گردهمایی های سینمایی مغتنم است و بهانه‌ای برای دیده شدن و دورهمی هنرمندان محسوب می‌شود.

 

 

وی افزود:  استان اردبیل به لحاظ نیروی انسانی از غنای چشمگیر در زمینه فیلمسازی برخوردار است‌ ولی به لحاظ زیرساخت و سالن سینما با محرومیت هایی مواجه است. از این رو، در نظر داریم تا پایان دولت سیزدهم، با حمایت و همکاری سازمان سینمایی، استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد و دستگاه های اجرایی استان‌ در خصوص احداث سالن های مجهز، مدرن و به روز  در قبال سالن های فرسوده برنامه ریزی جدی تری داشته باشیم.

 

 

وی با بیان اینکه ضروری است فیلمسازان با خودآگاهی و شناخت از ارزش های جامعه، شهر و استان شان نسبت به روایتگری و تصویرسازی همت کنند، خاطر نشان کرد: رسالت هنرمند تزریق امید به جامعه است. چرا که با سرمایه امید است که  می توان تحولات جامعه را رو به توسعه و تعالی رقم زد.

 

 

وی ادامه داد: جامعه ‌و مردم سینمای نومید و مغایر با ارزش های اجتماعی و خانوادگی را بر نمی تابند و شاید یکی از مهم ترین دلایل فاصله مردم و خانواده از سینماها در کنار شرایط عمومی دوران پساکرونا برخی از همین محتواهای نامرتبط با آن ها باشد.

 

 

به گفته وی، نهاد مقدس خانواده با مفاهیم و اخلاقیاتی‌چون همدلی، امید، روح تعاون و همکاری های احتماعی‌ تجلی و معنا پیدا می کند و سینمای ما باید روایتگر  ارزش های خانواده و تقویت و اعتلای آن باشد.

 

 

خزاعی با بیان اینکه‌ جامعه از تصاویر زیبا، روح بخش و حماسه آمیز استقبال می کند، گفت: تصویر زیبا بسازید، با جامعه بینی و جهان بینی دقیق به سراغ فیلمسازی بروید. سینما روایت سیاهی ها و تلخکامی ها نیست. حقیقت هنر به تعبیر بزرگان ایجاد روزنه های امید و نور و روشنی است.

 

 

رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: سینما نقش بسزایی در کاهش یا حتی، افزایش آسیب های اجتماعی می تواند داشته باشد.

 

 

وی ادامه داد: سینما ممکن است با نمایش و القای سبک زندگی غربی به پدیده شوم تجددگرایی دامن بزند که‌ در صورت غفلت هنرمندان و نخبگان جامعه در درازمدت به تغییر هویت جامعه ملی و تاریخی و دینی و استحاله منجر شود.

 

 

خزاعی با بیان اینکه سینما، تلویزیون و مدیوم رسانه کارکرد شمشیر دو لبه را دارند  که در صورت غفلت و سهل انگاری‌به هویت فرهنگی و نظام اخلاقی جامعه‌ آسیب می زنند و از این رو سینما ‌منظومه آثار تصویری حائز اهمیت است.

 

 

وی خاطر نشان‌ کرد: متاسفانه به نظر می رسد در مقاطعی،  آثاری در سینما تولید شده که همسو با جریان تجددگرایی و مصرف زدگی و اشاعه سبک زندگی غربی بوده اند. شاید آگاهانه‌ این اتفاق نیفتاده باشد ولی بسامد این آثار در خدمت چنین تفکری بوده است‌.

 

 

رئیس سازمان سینمایی تاکید کرد: باید تلاش کنیم‌ زندگی اسلامی و ایرانی مبتنی بر آموزه های دینی و ساختارهای فرهنگی جامعه و تاریخ خودمان در آثار سینمایی برجسته شود و  باید نهضت بازگشت به خویشتن را در سینمای ایران احیا کنیم.

 

 

ببه گزارش ایسنا، در  ادامه این مراسم، مهدی آذرپندار مدیرعامل سینمای جوان کشور اظهار داشت: ۱۲ سال از آخرین تجهیز سراسری دفاتر انجمن سینمای جوان گذشته و در تلاش هستیم  با همت دولت سیزدهم  بار دیگر نسبت به تجهیز دفاتر انجمن سینمای جوان سراسر کشور اقدام کنیم.بر این اساس تا پایان سال جاری اتفاقات خوبی در این حوزه رقم خواهد خورد.

 

 

وی با اشاره به استعدادهای خاص استان خواستار فعالیت بیشتر سینماگران شد.

 

 

در ادامه عبدالله بحرالعلومی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل نیز در خصوص آثار راه یافته به بخش نهایی این جشنواره گفت: ۹۸ فیلم در این جشنواره اکران شده است  که از این تعداد ۴۷ فیلم به بخش مسابقه راه یافت و ۱۷ فیلم در موضوعات مستند، داستانی و انیمیشن به عنوان برترین‌ها انتخاب شده و از عوامل این آثار تقدیر شد.

 

 

وی افزود: برگزاری نهمین هفته فیلم و عکس سینمای جوانان استان و هشتمین جشنواره استانی فیلم مهر اردبیل با تأخیر پنج ساله باعث افتخار و مسرت است و امیدواریم با کاهش شیوع ویروس کرونا، شاهد شوق و رونق دوباره رویدادهای فرهنگی و هنری در سال‌های پیش‌رو بوده با قوت و قدرت بیشتر ادامه دهیم.

 

 

گفتنی است تجلیل از خواهر شهید شاهین قدیری معصومی، از فعالان حوزه سینمای اردبیل در این جشنواره صورت گرفت .

 

در این مراسم، یزدان عشیری، اصغر فارسی و محمدرضا سوقندی رئیس سازمان سینمایی را همراهی می کردند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*