۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 47026
  • ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۵
  • 101 بازدید
  • ارسال توسط :
روز ورامین؛ رویکرد ملی، نماد جهانی
روز ورامین؛ رویکرد ملی، نماد جهانی

روز ورامین؛ رویکرد ملی، نماد جهانی

در دنیای متمدن امروزی، شهرها نقش انکار ناپذیری در جهت دهی علائق شهروندان به سوی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی داشته و در کنار نقش موثر هویت سازی و احساس تعلق شهروندی، در تحکیم روابط اجتماعی میان جوامع انسانی نیز اثر گذار می باشد. در راستای شناخت و آشنایی مردم ایران با تاریخ، فرهنگ و […]

در دنیای متمدن امروزی، شهرها نقش انکار ناپذیری در جهت دهی علائق شهروندان به سوی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی داشته و در کنار نقش موثر هویت سازی و احساس تعلق شهروندی، در تحکیم روابط اجتماعی میان جوامع انسانی نیز اثر گذار می باشد.

در راستای شناخت و آشنایی مردم ایران با تاریخ، فرهنگ و تمدن و ویژگیهای مردم شناسی مناطق مختلف کشور اکثر شهرهای مختلف تاریخی و فرهنگی ایران و حتی برخی کشورها، براساس شاخص ها، سوابق و پیشینه تاریخی، فرهنگی و اجتماعی، روزهایی را در تقویم رسمی کشور انتخاب و به نام خود ثبت نموده اند که از جمله آنها می توان به روز نیشابور، روز گرگان، روز مراغه، روز زنجان، روز رشت، روزهمدان، روز دزفول، روز کیش، روز شیراز، روز تبریز، روز تهران و … و در حوزه خارجی حتی به روز استانبول نیز اشاره کرد.

روزها به دلیل وقایع خاصی که در آنها رخ داده است، انتخاب و به نام آن شهرها نامگذاری شده تا وقایع آن برای همیشه ماندگار شود و این نامگذاری می تواند در جهت حفظ و احیاء و گسترش فرهنگ غنی اقوام کشورمان و به تبع آن در خصوص جذب و جلب گردشگران داخلی از سایر اقوام کشور موثر باشد.

در تاریخ ورامین نیز وقایع بسیار بزرگ و تاثیر گذاری رخ داده است و انتخاب و نامگذاری یکی از زمان های آن رویدادها به عنوان روز ورامین و ثبت آن به عنوان روزملی ورامین در تقویم رسمی کشور، گام بسیار موثری برای معرفی ورامین در سطح ملی و بین المللی خواهد بود.

از جمله این وقایع در تاریخ ورامین می توان به رویدادهای بزرگ و تاثیرگذاری علی الخصوص در تاریخ معاصر ورامین مثل قیام ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲، قیام ۱۰ دی سال ۱۳۵۷، سفر مقام معظم رهبری در ۲۲ خرداد ۱۳۸۲، روز وفات علامه قطب الدین رازی ورامینی، روز اتمام ساخت بناهای تاریخی و مذهبی همچون مسجد جامع، برج علاءالدوله، امامزاده یحیی و … اشاره کرد که می تواند پشتوانه خوبی برای انتخاب این روز باشد.

طی سال های اخیر پیشنهادات متعددی به مسئولین دشت ورامین ارائه گردیده که از جمله آن نامگذاری هفته ایی به عنوان هفته ورامین بود تا در آن هفته همه اقشار مختلف جامعه از جمله هنرمندان، نویسندگان و پژوهشگران، روستائیان و عشایر، شاعران و … بتوانند دستاوردهای فرهنگی، اجتماعی، هنری، ورزشی و … خویش را ارائه و هر گروه با اختصاص یک روز بخصوص از این هفته به نام خود، پیوندهای خود را با همدیگر مستحکم تر نمایند.

پیگیری انتخاب و تصویب روز ورامین و درج آن در تقویم رسمی کشور و اجرای برنامه های آن در سطح محلی، استانی و ملی مستلزم حمایت، همدلی و همکاری همه مسئولین محترم است تا با به ثمر نشستن این خواسته مردمی، زمینه معرفی ملی و جهانی ورامین فراهم گردد.

نویسنده : محمدرضا تاجیک – کارشناس ارشد تاریخ

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*