۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » عناوین اصلی » قم
  • شناسه : 45197
  • ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰
  • 24 بازدید
  • ارسال توسط :
سپاه قم در ۴ محور اساسی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند
سپاه قم در ۴ محور اساسی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند

سپاه قم در ۴ محور اساسی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی فعالیت می‌کند

قم ـ آبرومند: معاون اجتماعی سپاه قم گفت: این معاونت، در چهار محور اساسی بر مدار کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی حرکت می‌کند. به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – مجید احمد جعفری در گفت وگو با خبرنگاران، به مناسبت هفته بسیج به تشریح برنامه‌های یک سال گذشته این معاونت پرداخت و گفت: […]

قم ـ آبرومند: معاون اجتماعی سپاه قم گفت: این معاونت، در چهار محور اساسی بر مدار کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی حرکت می‌کند.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – مجید احمد جعفری در گفت وگو با خبرنگاران، به مناسبت هفته بسیج به تشریح برنامه‌های یک سال گذشته این معاونت پرداخت و گفت: این معاونت در محورهای امر به معروف و نهی از منکر، پیشگیری از اعتیاد و طلاق، رفع فقر و محرومیت‌زدایی و محله‌محوری در رفع و کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدام‌هایی را انجام داده است.

 

وی اظهار داشت: کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله برنامه‌های محوری سپاه است که این موضوع به معاونت اجتماعی محول شده است.

 

وی با اشاره به فرازی از سخنان رهبر معظم انقلاب که می‌فرمایند: هر روز که دیرتر برای کاهش آسیب‌های اجتماعی ورود کنیم سبب بیماری و ویرانی می‌شود، افزود: وظایف معاونت اجتماعی سپاه در ۴ عرصه برنامه ریزی شده که یکی از آن عرصه‌ها امر به معروف ونهی از منکر است.

 

وی خاطرنشان کرد: قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر ثارالله بیش از یک سال است که راه اندازی شده است و بسیجیان و ضابطان بسیج پس از آموزش در این قرارگاه فعالیت می‌کنند.

 

جعفری گفت: عوامل امر به معروف و نهی از منکر به صورت مستمر در برخی از میادین و خیابان‌های پرتردد شهر با برنامه‌های ابتکاری مانند رفتار مهربانانه و برپایی میز مهربانی، افرادی که در حوزه عفاف و حجاب رفتارهای هنجارشکنانه بروز می‌دهند را، با اهدای هدیه‌های فرهنگی تبیین می‌کنند و طلاب خواهر نیز به عنوان مشاور اعتقادی در کنار گروه‌های تذکر لسانی قرار گرفته‌اند که موثر بوده است.

 

وی تصریح کرد: رفع شبهات در حوزه عفاف و حجاب بر عهده طلاب بسیجی است، در حوزه امر به معروف و نهی از منکر افرادی که قصد اظهار به بدحجابی و بدپوششی دارند در جای خود با آن‌ها به صورت سنجیده برخورد می‌شود.

 

معاون اجتماعی سپاه قم گفت: موضوع پیشگیری از اعتیاد و طلاق و ترویج سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی در کنار موضوع نشست‌های پیشگیری اولیه، از دیگر موضوع‌هایی است که در دستور کار این معاونت قرار دارد.

 

جعفری اظهار داشت: پایگاه تخصصی بصائر در استان قم راه اندازی شده است و طلاب بسیجی و جهادی در زمینه پیشگیری و درمان معتادان و رفع مشکلات خانواده آنان در این پایگاه فعالیت می‌کنند.

 

وی افزود: با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر و برخی از دستگاه‌ها و نهادهای استانی موفق شدیم در اردوگاه آیت الله بهاالدینی سپاه مرکز کرامت را راه اندازی کنیم که ظرفیت آن ۴۰۰ تن است و در حال حاضر ۸۴ معتاد متجاهر در این مرکز نگهداری و کارهای درمانی و امور فرهنگی و اعتقادی آن‌ها با کمک پایگاه بصائر انجام می‌شود.

 

وی اضافه کرد: روزانه هشت طلبه در این مرکز حضور دارند که در کنار موضوعات درمان و مشاوره، موضوع اشتغال آن‌ها نیز مورد نظر است.

 

وی تصریح کرد: روزانه ۴۴ تن از معتادان متجاهر مشغول فعالیت هستند که برخی در زمینه تولید ماسک، فنرزنی و ساخت موزاییک، بنایی، باغبانی و نیازهای آن مرکز مشغول کار و اشتغال هستند و در کنار موضوع درمان و نگهداری بحث حمایت از خانواده این افراد نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

جعفری تاکید کرد: ماموریت دیگر در معاونت اجتماعی پیشگیری از طلاق است و مرکز مشاوره تحکیم خانواده و سبک زندگی قم راه اندازی شده است تا با کمک و بهره گیری از طلاب مجرب و متخصص در زمینه مشاوره و خانواده فعالیت کند.

 

وی با اشاره به موضوع فرزندآوری و تحکیم خانواده گفت: در دوره مقدماتی برای طلاب خواهر آموزش در نظر گرفته شد تا در محله‌ای که سکونت دارند، در مساجد و پایگاه بسیج بتوانند به خانواده‌ها کمک کنند و مشکلات موجود رفع شود.

 

وی گفت: رفع فقر و محرومیت زدایی با محوریت محله در معاونت اجتماعی دنبال می‌شود و از سال گذشته ۱۵ محله مورد شناسایی قرار گرفت و از بسیجیان فعال و دلسوز به عنوان مدیر محله انتخاب شدند تا موضوعات و مشکلات محله‌ها را شناسایی کنند و با کمک‌های مومنانه بر حل مشکلات مناطق محروم اقدام شود.

 

جعفری افزود: از مهم‌ترین موضوع‌هایی که در معاونت اجتماعی پیگیری می‌شود، محله‌محوری و توانمند کردن مدیران محلات است که در شهر قم ۱۱۲ محله داریم و در حوزه‌های گوناگون از این ظرفیت به خوبی استفاده می شود.

 

وی گفت: باید هم افزایی دستگاه‌های مختلف برای رفع مشکلات جامعه همواره مورد توجه باشد و نباید به گونه‌ای باشد که دستگاه‌ها فقط مطالبات خود را مورد توجه قرار دهند و رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند که همه باید دست در دست یکدیگر آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در محله‌ها را برطرف کنیم.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*