۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » عناوین اصلی » فارس » فرهنگی
  • شناسه : 62896
  • ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷
  • 17 بازدید
  • ارسال توسط :
شیراز مقصدی مناسب برای گردشگران سلامت افغانستانی است
شیراز مقصدی مناسب برای گردشگران سلامت افغانستانی است

شیراز مقصدی مناسب برای گردشگران سلامت افغانستانی است

فارس – آبرومند: معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: در صورت تسهیل مراودات بین است استان و افغانستان هزینه درمان گردشگران سلامت در شیراز ارزان‌تر از سایر شهر‌ها خواهد شد. به گزارش خبرنگار آبرومند – محمد فرخ‌زاده در دیدار با هیئت افغانستانی بیان کرد: استان فارس می‌تواند علاوه بر گردشگری سلامت در […]

فارس – آبرومند: معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس گفت: در صورت تسهیل مراودات بین است استان و افغانستان هزینه درمان گردشگران سلامت در شیراز ارزان‌تر از سایر شهر‌ها خواهد شد.

به گزارش خبرنگار آبرومند – محمد فرخ‌زاده در دیدار با هیئت افغانستانی بیان کرد: استان فارس می‌تواند علاوه بر گردشگری سلامت در سایر حوزه های‌گردشگری از جمله گردشگری مذهبی، طبیعی و تاریخی با افغانستان مراودات مطلوبی داشته باشد.

او با اشاره به اشتراکات فرهنگی، دینی، مذهبی و زبانی و همچنین مزیت همسایگی بر لزوم تقویت روابط بین دو کشور به ویژه در حوزه گردشگری سلامت تاکید کرد.

معاون استاندار فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد زیادی از افغان‌ها در شهر شیراز و استان فارس زندگی می‌کنند و در حوزه‌های مختلفی از جمله اقتصاد فعالیت دارند، گفت: این غرابت و همسایگی در مدارس ایرانی نیز به عینه مشاهده می‌شود و اکنون تعداد زیادی از دانش آموزان افغان در کنار فرزندان ایرانی در حال تحصیل هستند.

فرخ‌زاده تاکید کرد: با رعایت قوانین و مقررات جامعه بی تردید روابط می‌تواند در حوزه‌های مختلف برای همکاری تقویت شود.

او گفت: تا کنون نگاه حاکم بین دو کشور از حوزه منابع انسانی بر تامین نیروی کار متمرکز بوده است و این د رحالی است که این روابط در سایر بخش‌ها از جمله اقتصاد، کشاورزی، صنعت، گردشگری و… نیز قابل تسری است.

قائم مقام استاندار فارس در شورای توسعه گردشگری استان، عنوان کرد: با توجه به آنچه در جلسه مطرح شد به صورت تخمینی ۲۰۰۰ افغانستانی در سال ویزای درمانی ایران را دریافت می‌کنند که در صورت تسهیل در روند ویزا این تعداد افزایش چشم گیری خواهد داشت همچنین قبل از دوره کرونا روزانه تعداد ۳۰۰۰ ویزای درمانی، گردشگری، تجاری، زیارتی و … برای اتباع کشور افغانستان صادر می‌شده است.

او گفت: در بین گردشگران سلامت از ابتدای سال ۱۴۰۱، حدود ۷۰ نفر از اتباع کشور افغانستان برای مداوای خود ویزای سلامت دریافت و به بیمارستان‌های شیراز مراجعه کرده اند.

فرخ‌زاده با بیان اینکه روند صدور ویزا برای همسایگان افغان ما طولانی، هزینه بر و دشوار است، اظهار کرد: در استان فارس مشکل ویزا برای بسیاری از کشور‌ها حل شده و به صورت فرودگاهی عمل می‌شود که حتما برای رفع مشکل اتباع کشور افغانستان نیز پیشنهادات خود را برای وزارت خارجه ارسال و با آن‌ها مشورت خواهیم کرد.

به اعتقاد معاون استاندار فارس در صورت تسهیل مراودات بین استان فارس و افغانستان هزینه درمان گردشگران سلامت در شیراز ارزان‌تر از سایر شهر‌ها خواهد شد.

او با بیان اینکه در حال حاضر هیچ پروزای از مقصد افغانستان به استان فارس وجود ندارد اظهار کرد: در صورت مذاکره با شرکت‌های مسافرتی افغانستان و برقراری پرواز به شیراز امکان صدور ویزای فرودگاهی برای گردشگران افغان را دنبال خواهیم کرد.

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با بیان اینکه فارس می‌تواند پذیرای گردشگران افغان با سلایق مختلف باشد، خاطرنشان کرد: آژانس‌های مسافرتی و گردشگری استان بر اساس نیاز‌ها و سلایق گردشگران و با حذف واسطه‌ها برای کاهش هزینه‌ها امکانات و شرایط لازم را برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی شهر سلامت از دیگر موضوعاتی بود که معاون استاندار فارس در این جلسه به آن پرداخت.

فرخزاده با بیان اینکه در منطقه ویژه اقتصادی شهر سلامت که در فضایی به وسعت هزار هکتار احداث خواهد شد امکان سرمایه گذاری خارجی‌ها وجود دارد و نیازی گرفتن شریک ایرانی وجود ندارد؛ بنابراین به عنوان مثال بیمارستان‌های افغانستان می‌توانند در این منطقه سرمایه گذاری و فعالیت کنند.

قائم مقام استاندار فارس در شورای سلامت استان همچنین از آمادگی فارس برای همکاری با افغانستان در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی خبر داد.

معاون استاندار فارس همچنین از آمادگی فارس برای سایر مراودات تجاری در حوزه صاردات و واردات کالا‌های مختلف خبر داد و گفت: فارس با ۷۲ شهرک صنعتی امکان تولید محصولات مختلف ساختمانی، تجهیزات صنعتی، تجهیزات کشاورزی، نفت، گاز، پتروشیمی و… و صادرات این محصولات مطابق نیاز افغانستان را دارد.

او گفت: امکان دسترسی به ارسال زمینی به افغانستان یک مزیت محسوب می‌شود که هزینه صادرات را کاهش می‌دهد.

(منبع: باشگاه خبرنگاران جوان)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*