۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » مقاله
  • شناسه : 37652
  • ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۳
  • 306 بازدید
  • ارسال توسط :
ضرورت مشارکت فعال در انتخابات مجلس
ضرورت مشارکت فعال در انتخابات مجلس

ضرورت مشارکت فعال در انتخابات مجلس

انتخابات یک رخداد چند وجهی و معطوف به قدرت است. همچنین به عنوان مهم ترین نماد مردم سالاری و اعمال حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش شناخته می شود. رابرت دال اعتقاد دارد که کارکرد همه عناصر تاثیر گذار در سلامت و عادلانه بودن انتخابات در نظام انتخابات باید مورد توجه قرار گیرد. انتخابات از معدود […]

انتخابات یک رخداد چند وجهی و معطوف به قدرت است. همچنین به عنوان مهم ترین نماد مردم سالاری و اعمال حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش شناخته می شود. رابرت دال اعتقاد دارد که کارکرد همه عناصر تاثیر گذار در سلامت و عادلانه بودن انتخابات در نظام انتخابات باید مورد توجه قرار گیرد. انتخابات از معدود پدیده های عرصه سیاست است که ابعاد و سطوح متنوع رفتاری، اجتماعی، فرهنگی، سیاستگذاری، حقوقی و اجرایی دارد. این پدیده ی مهم در کشورهای مختلف در قالب های گوناگون و با اهداف متعددی برگزار می شود. با پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق نظام جمهوری اسلامی ایران، فصل نوینی در تاریخ سیاسی ایران ایجاد شد و در آن اصل حاکمیت مردمی یا جمهوریت در قالب مردم سالاری دینی نمایان گردید و حاکمیت مردم و سرنوشت سیاسی و اجتماعی خویش از طریق انتخابات به رسمیت شناخته شد. مشارکت در انتخابات و تعیین سرنوشت در هر نظامی علاوه بر جنبه های شرعی که دارد، به عنوان یک حق نیز قلمداد می گردد. همچنین مشارکت در انتخابات علاوه بر جنبه های شرعی، گامی در راستای مطالبه گری و دفاع از حق مسلمی است که هر ایرانی دارد و به همین دلیل برای مشارکت در انتخابات ضرورتی فراتر از تکلیف شرعی وجود دارد. بر این اساس اگر همه مردم تلاش کنند تا در فضایی که برای اعمال حق تعیین سرنوشت خویش فراهم شده است از این حق مسلم خود استفاده نمایند و در عین حال با بصیرت و چشمانی باز و فارغ از هیاهوهای تبلیغاتی و فضای احساسی به کاندیداهایی رای بدهند که تامین کننده منافع واقعی آنان باشد.

همانطور که می دانیم در نظام جمهوری اسلامی ایران مقبولیت مردمی در کنار مشروعیت الهی یکی از ارکان شکل دهنده نظام اسلامی است که قوت و ضعف این مساله نیز مرتبط با میزان حضور و نقش آفرینی مردم می باشد، از طرفی در شرایط کنونی مقبولیت مردمی نقش مستقیمی در امنیت ملی کشورها ایفا می کند. از طرف دیگر یکی از شاخصه های مقبولیت مردمی نظام عبارت است از انتخابات که طی آن هر چه میزان مشارکت مردم در انتخابات بالاتر باشد نشان دهنده مقبولیت بالای آن نظام خواهد بود و به همین تناسب با بالا رفتن میزان مقبولیت نظام، جایگاه امنیت ملی نیز تقویت خواهد شد. یکی از دلایلی که باعث دلسرد شدن مردم از حضور در عرصه هایی همچون انتخابات می شود عملکرد نامناسب بعضی از منتخبان ملت است. با این حال راهکار مقابله با چنین معضلی قطعا قهر کردن با صندوق های رای نمی باشد چرا که این نهادها در هر صورت شکل خواهند گرفت و افرادی سکاندار این نهادها خواهند شد که تصمیم و نظرشان چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم تک تک افراد جامعه را تحت تاثیر خویش قرار خواهد داد، از این روی بهترین راهکاری که در مواجهه با چنین وضعیتی می تواند وجود داشته باشد این است که با مشارکت فعالانه از یک سو و انتخاب ناشی از بصیرت و آگاهی و نه احساسات محض، از سوی دیگر بهترین گزینه ها انتخاب شوند تا در نهایت نهادهای قوی و کارآمد که دغدغه اصلی شان حل مشکلات مردم باشد شکل گیرد. نهایتا اینکه انتخابات یک فرآیند تصمیم گیری رسمی است که طی آن مردم، واجدین شرایط رای را از طریق رای و شرکت در انتخابات برمی گزینند. با در نظر گرفتن جوانب و فرآیندهای مختلف انتخابات و اینکه انتخابات سلسله ای از اقدامات و فرآیندهای مختلف است و تنها مختص به روز انتخابات نیست باید در آسیب شناسی انتخابات نیز نهایت بررسی و دقت نظر را مورد توجه قرار داد. مشارکت فعال و آگاهانه در انتخابات مختلف نظام یک ضرورت است که این ضرورت ناشی از عوامل مختلفی می باشد که برخی از آنها فراتر از دلبستگی به جناح، مذهب و یا نظام سیاسی خاصی بوده و بعد ملی پیدا می کند و به همین خاطر حتی کسانی که علاقه و دلبستگی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ندارند نیز باید در عرصه انتخابات خصوصا انتخابات پیش رو یعنی مجلس شورای اسلامی مشارکت فعال داشته باشند.

(نویسنده: دکتر محمد بیدگلی – مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل ایران)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*