۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 59222
  • ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۳
  • 5 بازدید
  • ارسال توسط :
عَلَم بندان، سنتی قدیمی برای گرفتن اذن عزا
عَلَم بندان، سنتی قدیمی برای گرفتن اذن عزا

عَلَم بندان، سنتی قدیمی برای گرفتن اذن عزا

خراسان جنوبی – آبرومند: عَلَم بندان یکی از سنن قدیمی عزاداری در خراسان جنوبی است که همه ساله در روز‌های نخست محرم برگزار می‌شود. به گزارش خبرنگار آبرومند – با آغاز ماه محرم، سنت‌های قدیمی عزاداری در این ماه یک به یک اجرا می‌شوند. یکی از سنت‌های قدیمی در شهر بیرجند که نشانه سیاه پوش […]

خراسان جنوبی – آبرومند: عَلَم بندان یکی از سنن قدیمی عزاداری در خراسان جنوبی است که همه ساله در روز‌های نخست محرم برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار آبرومند – با آغاز ماه محرم، سنت‌های قدیمی عزاداری در این ماه یک به یک اجرا می‌شوند.

یکی از سنت‌های قدیمی در شهر بیرجند که نشانه سیاه پوش شدن شهر‌ها و مناطق را در خود دارد، عَلَم بندان است و در روز‌های اول ماه محرم هر سال اجرا می‌شود.

این سنت قدیمی که قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارد، با حضور پیرغلامان اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می‌شود.

ثابت ماندن در راه سیدالشهدا (ع)

یکی از عزاداران حسینی گفت: با اجرای مراسم عَلَم بندان نشان می‌دهیم که سیاه پوش عزای امام حسین (ع) هستیم و در این راه ثابت قدم می‌مانیم.

او افزود: علاوه بر عَلَم بندان سنت‌های دیگری نیز در استان وجود دارد که در زمان‌های خاص خود به آن پرداخته می‌شود؛ مثلا در خوسف مراسم بیل زنی در روز عاشورا برگزار می‌شود.

یکی از جوانان عزادار نیز گفت: خداوند تاکنون ۳۰ سال عمر به من عنایت کرده است و تا جایی که به خاطر دارم در مجالس عزاداری امام حسین (ع) شرکت کرده ام و پس از این هم حضور خواهم یافت.

او بیان کرد: شعله عشق به امام حسین (ع) خاموش شدنی نیست و به قول قدیمی‌ها با اجرای مراسم عَلَم بندان، اذن عزا می‌گیریم و به استقبال محرم می‌رویم.

اعزام انفرادی و گروهی مبلّغان به مناطق مختلف استان

حجت الاسلام رضایی مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی  گفت: در ایام دهه اول محرم ۹۲۰ مبلّغ در قالب گروهی و انفرادی برای فعالیت تبلیغی به شهر‌ها، بخش‌ها و روستا‌ها اعزام شدند.

او افزود: ۹۰ درصد این مُبلغان بومی و ۱۰ درصد، مبلّغان غیربومی و از شهر‌های مشهد و قم هستند.

نوفرستی رئیس شورای هیئت‌های مذهبی خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی نزدیک به هزار و ۳۰۰ هیئت فعال اند که از این تعداد ۳۵۰ هیئت مربوط به بیرجند است.

(منبع: باشگاه خبرنگاران جوان)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*