۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه » تهران » عناوین اصلی » فرهنگی
  • شناسه : 7491
  • ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۳
  • 106 بازدید
  • ارسال توسط :

فراخوان رشته های مختلف هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی «طلوع خرداد» منتشر شد

تهران – ابتکار ورامین: دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی هنری «طلوع خرداد»، فراخوان این بخش را در شش رشته نقاشی، خوشنویسی، گرافیک شامل دو رشته پوستر و تصویرسازی، نقاشی خط و نگارگری اعلام کرد. به گزارش خبرنگار ما – حمید محسن وند در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات این فراخوان پرداخت […]

تهران – ابتکار ورامین: دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی هنری «طلوع خرداد»، فراخوان این بخش را در شش رشته نقاشی، خوشنویسی، گرافیک شامل دو رشته پوستر و تصویرسازی، نقاشی خط و نگارگری اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار ما – حمید محسن وند در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات این فراخوان پرداخت و گفت: در رشته تصویرسازی شرکت برای عموم آزاد است و هر هنرمند می‌تواند حداکثر با ارایه ۵ اثر در این رشته شرکت کند که تاریخ خلق آثار نیز باید از ابتدای سال ۱۳۹۲ به بعد بوده و شایسته است هنرمندان از ارایه آثار راه یافته به دیگر جشنواره ها و مسابقات داخلی به این جشنواره خودداری کنند.

وی اضافه کرد: برای شرکت در جشنواره نیازی به چاپ اثر از سوی هنرمند نیست و تکمیل فرم ثبت نام در سایت اینترنتی یادواره و ارسال آثار، به منزله قبول شرایط و مقررات یادواره است که در صورت عدم رعایت قوانین و شرایط شرکت، اثر در هر مرحله ای حذف و امتیازات آن سلب می شود.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت بیان داشت: اطلاعات فرم ثبت نام و عناوین آثار در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، از این رو مسئولیت صحت اطلاعات ارسالی بر عهده شرکت‌کننده است؛ ضمن اینکه استفاده از آثار نمایشگاه برای چاپ در کتاب و سایر اقلام انتشاراتی، تبلیغاتی، بانک اطلاعات و برگزاری نمایشگاه با ذکر نام صاحب اثر برای برگزارکنندگان یادواره مجاز است.

وی ادامه داد: تمامی امتیازات مادی و معنوی به صاحب اثر تعلق دارد، کتاب یادواره به برگزیدگان اهدا می‌شود و به تمامی شرکت‌کنندگانی که آثارشان به نمایشگاه راه یابد، گواهی شرکت داده می شود.

دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی هنری «طلوع خرداد»، شرایط شرکت در رشته پوستر را نیز تا حدود زیادی مشابه رشته تصویرسازی دانست و افزود: هنرمندان باید از درج عنوان و نشان یادواره در آثار خودداری کنند ولی استفاده از حروف لاتین در طراحی پوستر بلامانع است؛ ضمن اینکه طرح چند لَتی با یک موضوع واحد، یک اثر محسوب می شود.

وی سپس با اشاره به فراخوان رشته نقاشی در بخش هنرهای تجسمی، اظهار داشت: تکنیک (روش اجرا) آزاد است و آثار دیجیتالی پذیرفته نمی شود؛ اندازه ضلع کوچک آثار حداقل ۷۰ و ضلع بزرگ حداکثر ۲۵۰ سانتی‌متر باید باشد که در این میان، ابعاد آثار ارسالی با تکنیک آبرنگ، باید حداقل ۵۰ سانتی‌متر باشد.

محسن وند تأکید کرد: ارسال اثر در این رشته، در مرحله اول در قالب CD یا ارسال از طریق سایت اینترنتی یادواره کافی است زیرا این رشته به صورت دو مرحله‌ای (انتخاب اولیه بر اساس تصاویر ارسالی و انتخاب نهایی بر اساس مشاهده اصل اثر) صورت می‌پذیرد که به همین دلیل، اعلام اسامی مرحله اول به عنوان پذیرش قطعی تلقی نمی‌شود و شرکت‌کننده طبق تاریخ اعلام شده باید اصل اثر را به دبیرخانه تحویل نماید و در غیر این صورت از یادواره حذف خواهد شد.

وی اضافه کرد: کیفیت تصاویر ارسالی مربوط به آثار باید نشان دهنده جزییات اثر برای هیئت انتخاب باشد و هر گونه خسارت ناشی از پست یا حمل و نقل آثار، متوجه فرستنده خواهد بود و دبیرخانه هیچ گونه مسئولیتی در قبال ارسال آثار نخواهد داشت.

دبیر اجرایی بخش هنرهای تجسمی سومین یادواره ملی فرهنگی هنری «طلوع خرداد» سپس به فراخوان رشته نگارگری در گرایش نقاشی ایرانی پرداخت و تأکید کرد: آثار نسخه‌برداری شده پذیرفته نمی‌شود و تکنیک (روش اجرا) و اندازه آثار آزاد است.

وی افزود: اجرای آثار می بایست به طور کامل توسط هنرمند (غیر دیجیتالی) انجام شده باشد و استفاده از رنگ‌های معمول و متداول در نگارگری معاصر(گواش، آبرنگ، اکریلیک، طلا و …) در گرایش‌های‌ یادشده قابل قبول است که البته آثار راه‌یافته به بخش نهایی الزاماً باید با قاب ارایه شود.

محسن وند گفت: آثار ارسالی باید دارای امضای هنرمند باشد، چراکه تمامی امتیازات مادی و معنوی به صاحب امضا تعلق خواهد داشت و ارسال اثر در این رشته نیز در مرحله اول در قالب CD یا ارسال از طریق سایت اینترنتی یادواره کافی است.

وی ادامه داد: این رشته نیز به صورت دو مرحله‌ای (انتخاب اولیه بر اساس تصاویر ارسالی و انتخاب نهایی بر اساس مشاهده اصل اثر) صورت می‌پذیرد؛ اعلام اسامی مرحله اول به عنوان پذیرش قطعی تلقی نمی‌شود و شرکت‌کننده طبق تاریخ اعلام شده باید اصل اثر را به دبیرخانه تحویل نماید و در غیر این صورت حذف خواهد شد.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان پاکدشت با اعلام فراخوان رشته های نقاشی خط و خوشنویسی اضافه کرد: محورهای اصلی این یادواره نیز آراء و اندیشه های امام خمینی(ره) ؛ انقلاب اسلامی در آیینه فرهنگ و ادب و هنر؛ نقش حماسه عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی؛ نقش زنان در قیام ۱۵ خرداد و پیروزی انقلاب اسلامی؛ توجه ویژه به جایگاه قیام ۱۵ خرداد در شکل گیری انقلاب اسلامی؛ نقش مردم ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت در قیام ۱۵ خرداد و انقلاب اسلامی؛ نقش مرجعیت و روحانیت در قیام ۱۵ خرداد و شخصیت های برجسته تاریخ انقلاب اسلامی است.

قابل ذکر است، مهلت ثبت‌ نام تمام آثار در بخش‌های مختلف حداکثر تا تاریخ پنجم خرداد ۱۳۹۴ است که به ‌همراه یک قطعه عکس ۴*۳ و کارنامه فرهنگی هنری صاحب اثر از طریق سایت www.tolooekhordad.ir ارسال می‌شود و این تاریخ قابل تمدید نیست.

گزینش و انتخاب آثار تا دهم خردادماه ۹۴ خواهد بود و اعلام آثار راه یافته به یادواره، ۱۳ خردادماه است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانند با شماره‌های ۰۲۱۳۶۲۵۶۰۲۸-۰۲۱۳۶۲۵۶۰۳۵-۰۲۱۳۶۲۵۶۰۴۱-۰۲۱۳۶۲۵۶۰۸۸-۰۲۱۳۶۲۵۲۰۲۲ دبیرخانه مرکزی یادواره ملی «طلوع خرداد» تماس بگیرند.

(منبع خبر: gmail)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*