۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » مقاله
  • شناسه : 37414
  • ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸
  • 1310 بازدید
  • ارسال توسط :
محدوده ورود دادستان بعنوان مدعی العموم درقانون و تاثیر ورود دادستان در پاک سازی مفاسد
محدوده ورود دادستان بعنوان مدعی العموم درقانون و تاثیر ورود دادستان در پاک سازی مفاسد

محدوده ورود دادستان بعنوان مدعی العموم درقانون و تاثیر ورود دادستان در پاک سازی مفاسد

باتوجه به اینکه خیلی از شهروندان امروزه اطلاع کافی از وظایف دادستان و حدود اختیارات آنها به عنوان مدعی العموم را نمیدانند در جهت روشن شدن ابعاد دقیق این موضوع به سراغ دکتر محمدرضا مرادی پشت دربندی از اساتید فقهی وحقوقی دانشگاه رفتیم وی در پاسخ به سوال ما که وظایف دادستان و محدوده اختیار […]

باتوجه به اینکه خیلی از شهروندان امروزه اطلاع کافی از وظایف دادستان و حدود اختیارات آنها به عنوان مدعی العموم را نمیدانند در جهت روشن شدن ابعاد دقیق این موضوع به سراغ دکتر محمدرضا مرادی پشت دربندی از اساتید فقهی وحقوقی دانشگاه رفتیم وی در پاسخ به سوال ما که وظایف دادستان و محدوده اختیار ایشان چیست پاسخ دادند که قبل ازهر چیز باید عرض نمایم که مدعی العموم در بسیاری ازقوانین جمهوری اسلامی ایران همان دادستان است این رتبه قضایی در سال ۱۳۷۳شمسی براساس قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب از میان برداشته شدند و در سال ۱۳۸۱شمسی پس از اعاده دادسرا مجدداً به میدان قانون وارد شدند. دادستان را بطور کلی میتوان نماینده ای دانست که بطور همه جانبه ازحقوق مردم جامعه دفاع می کند. قانون آیین دادرسی کیفری از مهم ترین قوانینی است که در آن وظایف مهم و اصلی دادستان به خوبی بیان شده است در سال ۱۳۹۴ این قانون اصلاح شده و در بخش پیگیری جرایم و نظارت بر عملکرد ضابطان قضایی از اختیارات این مقامات به حساب می آید و بر اساس قانون دادستان بازوی پیگیری جرایم محسوب میشود. دادستان دارای وظایفی طبق ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی کیفری میباشد و مهم ترین آنها پیگیری جرایمی هستند که دارای جنبه عمومی میباشند و جرایم قابل گذشت طبق ماده ۱۰۴ قانون مجازات های اسلامی مصوب ۱۳۹۲ توسط قانونگذار پیش بینی شده است.

دادستان بطور کلی آیا دارای تعداد مشخص وظایف درقانون میباشد؟ بله دادستان دارای ۳۱۴ نوع وظیفه طبق قانون میباشد که در قانون مجازات های اسلامی چهار وظیفه در بحث ارتباط با اجرا و امور زندانیان، بیش از ۴۶ وظیفه در بحث وظایف مرتبط با امور بین الملل، ۹ وظیفه دربحث اموراداری، ۱۷وظیفه دربحث وظایف ومسئولیت های وی در رابطه باسایر وزارتخانه ها وسازمان ها، ۱۰۰وظیفه دربحث سایرقوانین ومقررات، ۳۶ وظیفه دربحث امورحسبی، ۱۰۲وظیفه برای دادستان شمرده شده است.

آیا در قانون کشورمان به صراحت در خصوص انتخاب دادستان چیزی ذکرشده است یاخیر؟ درقانون اساسی کشورمان در خصوص انتخاب دادستان ها قوانینی نیامده است اما شرایط دادستان کل کشور را در اصل ۱۶۲ قانون اساسی چنین پیش بینی کرده است دادستان کل باید مجتهد عادل و آگاه به امور قضایی باشند و رییس قوه قضاییه با مشورت قضات دیوان عالی کشور آنها را برای مدت پنج سال به این سمت منصوب می کند.

همچنین از دیگر وظایف و اختیارات دادستان باید به ماده ۶۴ قانون ایین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۴ اشاره نماییم که جهات قانونی شروع به تعقیب را بدین شرح عنوان نموده است: الف-شکایت شاکی یامدعی خصوصی ب-اعلام و اخبار ضابطان دادگستری مقامات رسمی یا اشخاص موثق ومطمئن پ-وقوع جرم مشهود در برابر دادستان یا بازپرس ت-اظهار و اقرار متهم ث-اطلاع دادستان از وقوع جرم به طرق قانونی دیگر

 

آیا دادستان مکلف است که شکایت شفاهی راهم قبول کند؟ بله به دلیل اینکه قانونگذار وضع روحی شاکی را درک کرده است و دادستان مکلف است که شکایت کتبی وشفاهی را در همه وقت قبول نماید و شکایت شفاهی در صورتمجلس قید میشود و به امضا یا اثرانگشت شاکی میرسد و اساساً دادستان درمقام قیم هم میباشد و تحقیقات جهت کشف هرگونه جرم زیر نظر دادستان میباشد لذا مکلف به پذیرش شکایت شفاهی هم است.

آیا دادستان ها در پیشگیری از مفاسد و پاک سازی هم میتوانند نقش موثری ایفا نمایند؟ بله قطعاً میتوانند موثر باشند و بحمدالله هم دادستانی محترم کشور دارای عملکرد مثبتی دراین خصوص بوده است که بر خود لازم میدانم درهمین جا مراتب تقدیر و تشکر وافر خود را اعلام نمایم و یکی از مواردی که میشود در پیشگیری از آن استفاده نمود تعلیم و استفاده از ضابطین خاص، استفاده از سامانه ها در جهت مبارزه با مفاسد و نظارت بر سامانه ها، ایجاد شعب تخصصی طبق قانون ایین دادرسی کیفری و با سه شاخصه سرعت، دقت و قاطعیت را باید مورد توجه قرارداد، باید از بانک مرکزی تقاضا نمود که گزارش شفافی ازعملکرد بانک های زیر مجموعه خود دراختیار قوه قضاییه قرار دهد و با بررسی و بازرسی به موقع از دستگاه های دولتی به کمک سازمان محترم بازرسی کل کشور میشود از خیلی از جرایم و مفاسد نیز جلوگیری شود.

(گرد آورنده: علیرضا ساعد)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*