۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » مقاله
  • شناسه : 43280
  • ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
  • 23 بازدید
  • ارسال توسط :
محلات قدیمی شهرستان پیشوا ( سال های ۱۳۲۰ – ۱۳۵۷)
محلات قدیمی شهرستان پیشوا ( سال های ۱۳۲۰ – ۱۳۵۷)

محلات قدیمی شهرستان پیشوا ( سال های ۱۳۲۰ – ۱۳۵۷)

باغ کوه: بعد از پاچنار، محله ای وجود داشت.  در آن محل بدلیل اینکه چند درخت توت تنومند سرسبز در سه طرف محله تپه ماهور قرار داشت، به آن باغ کوه می گفتند. سکنه ی آنجا، شخصی به نام استاد محمد باغ کوهی بود. سناردک: نام قدیمی و اصلی شهر پیشوا، ابتدا سناردک بوده ، […]

باغ کوه: بعد از پاچنار، محله ای وجود داشت.  در آن محل بدلیل اینکه چند درخت توت تنومند سرسبز در سه طرف محله تپه ماهور قرار داشت، به آن باغ کوه می گفتند. سکنه ی آنجا، شخصی به نام استاد محمد باغ کوهی بود.

سناردک: نام قدیمی و اصلی شهر پیشوا، ابتدا سناردک بوده ، که برگرفته از محلات خیلی قدیمی این شهر است. سناردک به معنای بندر خشک می باشد. در زبان پهلوی ساسانی « سنار» به مفهوم ساحل بندر و « دک» هم به معنی خشک و بی آب و علف؛ که در جمع به آن سناردک می گفتند.

ایستگاه: محله ای با درختانی تنومند و خوش آب و هوا بود، که مردم اکثر شهر در روز سیزده بدر به آنجا می رفتند. به این محله تفرجی، ایستگاه می گفتند.

کهنک: محله ای کوچک در جنوب شرقی شهر پیشوا قرار دارد، که در طول زمان به روستایی بزرگ تبدیل شده است. این محله به کهنک شهرت یافته و مزار دو امامزاده به نام موسی و اسحاق (ع) در آن حضوری معنوی و فیزیکی دارند.

قلعه کرد: طبق راویان موثق در زمانهای بسیار قدیم، قلعه ای همراه با ساکنان قومیت کردها در آن، در این محل حضور فیزیکی داشتند. که در طول زمان به  “محله ی قلعه کرد” شهرت پیدا کرد.

چاله مورت: محله ای سرسبز، که چشمه ساری جاری و چاله مانند در آن حضور دلربایی داشته به چاله مورت معروف بوده و خانواده هایی در این محله، سکونت داشته اند.

سرچشمه: محله ای که یکی از قناتهای قدیمی شهر از آن می گذشت، به محله ی سرچشمه معروف گردید. در کنار این محله ی پرآب، گورستان قدیمی وجود داشت که بعدها تخریب گردید که در وضعیت فعلی به پارک عمومی تبدیل شده است.

نویسنده : احسان تاجیک پژوهشگر و استاد دانشگاه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*