۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 44282
  • ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۱
  • 15 بازدید
  • ارسال توسط :
محله های قدیمی ورامین  در روزگار قدیم ( ۱۳۵۷ – ۱۳۲۰ )
محله های قدیمی ورامین  در روزگار قدیم ( ۱۳۵۷ – ۱۳۲۰ )

محله های قدیمی ورامین در روزگار قدیم ( ۱۳۵۷ – ۱۳۲۰ )

بازار ورامین: بازاری با مغازه ها و چشم اندازی قدیمی در خیابان اسفندآباد شمالی که از سمت امامزاده سیدفتح ا… به طرف چهار راه اسفندآباد سرازیر میشد . این بازار قدیمی دارای سقف حصیری بوده است. امروزه مردم بومی ورامین هنوز هم، محدوده خیابان اسفندآباد شمالی را به عنوان سرازیری بازار یاد می کنند. حمام […]

بازار ورامین: بازاری با مغازه ها و چشم اندازی قدیمی در خیابان اسفندآباد شمالی که از سمت امامزاده سیدفتح ا… به طرف چهار راه اسفندآباد سرازیر میشد . این بازار قدیمی دارای سقف حصیری بوده است. امروزه مردم بومی ورامین هنوز هم، محدوده خیابان اسفندآباد شمالی را به عنوان سرازیری بازار یاد می کنند.

حمام پایین: حمام خزینه ای که در خیابان اسفندآباد ( شهید رجایی شمالی ) در انتهای سرازیری بازار واقع شده بود ، به آن حمام پایین می گفتند.

حمام بالا: حمامی خزینه ای که در اسفندآباد شمالی، در محدوده حوالی بازار حضور داشت . به آن حمام بالا می گفتند.

حمام سیدآقا: حمام خزینه ای در شمال مسجد صاحب‌الزمان (عج) واقع در خیابان مسجد جامع کنونی حضور داشت. به علت اینکه این حمام متعلق به فردی به نام سیدآقا بوده ، به آن حمام سیدآقا می گفتند.

پاچنار: در ضلع شمالی میدان امام خمینی (ره) فعلی ، درخت چنار کهن چند ساله وجود داشت. بعد از انقلاب در زمان شهردار سعیدی ، این درخت قدیمی  بالودر، از ریشه در آورده شد. در گذشته جنب این درخت ، مغازه های کوچک سبزی فروشی، دوچرخه سواری و جگرکی حضور فیزیکی داشت. مردم ساکن این محله، اوقات بیکاری را  کنار آن درخت جمع می شدند.  به محدوده جغرافیایی واقع در میدان امام خمینی (ره) فعلی، از برج علاء الدوله تا نزدیک کوچه دکتر موسوی در خیابان طالقانی فعلی، منطقه پاچنار می گفتند. در این محدوده باغ های کشاورزی خرمی با درختانی سرسبز، حضوری با نشاط داشته است.

یخچال اسفندآباد: نبش چهار راه اسفندآباد( شهید رجایی) ، یخچالی قدیمی واقع شده بود. این یخچال با دیوارهایی بلند و گنبدی مخروطی شکل به طول ۳۰ متر از سطح زمین و ۱۵۰ متر عرض هم کف زمین بوده است. داخل یخچال گودی در می آوردند و آب در آن جمع میشد. در فصل زمستان یخ می بست. یخ ها را بصورت قالبی شکل می شکستند و در فصل بهار و اوایل تابستان با پوشال از آنها نگهداری می کردند و به صورت کیلویی به فروش می رساندند. در روستاهای ورامین، از این نوع یخچال ها فراوان بوده است و هنوز هم در روستاهایی مانند طارند، حصار کوچک، خاوه و…. یافت می شود.

قلعه اسفندآباد: در جنوب اسفندآباد به سمت محله ( روستای) کهنه گل، قلعه ای بزرگ وجود داشت. به قلعه اسفندآباد معروف بوده و خانواده هایی هم در آن سکونت داشته اند.

نارین قلعه: قلعه قدیمی شهر ورامین که از قدمت بیشتری نسبت به قلعه های دیگر برخوردار بوده، به نارین قلعه یا نارنج قلعه معروف بوده است. این قلعه قدیمی واقع در محل مدرسه شهید مطهری جنب خیابان شهید رجایی شمالی واقع بوده، امروزه آثاری از این نوع قلعه ها، در خیلی از شهرهای قدیمی ایران وجود دارد.

کوچه شاه حسین: کوچه ای در خیابان حسینیه ی بنی فاطمه (س) واقع است. از شمال خیابان حسینیه و از جنوب به خیابان شهید بهشتی فعلی راه دارد. این کوچه به این علت به شاه حسین نامگذاری شد که مزار امامزاده شاه سلطان حسین (ع) در آن حضور جغرافیایی و معنوی دارد. تکیه و هیأت معروف شاه حسین  از هیأهت های قدیمی ریشه دار ورامین ، همچنان در این مکان فعالیت معنوی و مذهبی دارد.

نویسنده : احسان تاجیک ، پژوهشگر و استاد دانشگاه

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*