۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 47027
  • ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲
  • 26 بازدید
  • ارسال توسط :
مهمترین آفات گیاهان آپارتمانی
مهمترین آفات گیاهان آپارتمانی

مهمترین آفات گیاهان آپارتمانی

مقدمه: با رشد و توسعه شهرها و گسترش آپارتمان نشینی ، هنوز هم انسانها براساس مسائل فطری و زیبایی شناسی، علاقه به گل و گیاه را از دست نداده و خصوصا همشهریان ورامینی که به ناچار در آپارتمانهای کوچک زندگی می کنند همواره چگونگی انتخاب، کاشت ، نگهداری گلها و گیاهان آپارتمانی به عنوان یکی […]

مقدمه:

با رشد و توسعه شهرها و گسترش آپارتمان نشینی ، هنوز هم انسانها براساس مسائل فطری و زیبایی شناسی، علاقه به گل و گیاه را از دست نداده و خصوصا همشهریان ورامینی که به ناچار در آپارتمانهای کوچک زندگی می کنند همواره چگونگی انتخاب، کاشت ، نگهداری گلها و گیاهان آپارتمانی به عنوان یکی از دغدغه های زندگی آنان مطرح می باشد. از اینرو یکی از مواردی که همه علاقمندان به گل و گیاه باید اطلاعات کاملی درباره آن داشته تا بتوانند همیشه باغچه یا محیط دارای گل و گیاه خود را زنده و شاداب داشته باشند ، آفات و بیماری های مهم گیاهان می باشد که در این بروشور آموزشی به اختصار به مهمترین آفات گیاهان آپارتمانی اشاره شده است.

آفات متداول گیاهان آپارتمانی

پیشگیری ساده تر و ارزان تر از درمان است . در صورتی که کلیه شرایط محیطی مانند نور، رطوبت محیط، آبیاری به موقع، خاک مناسب، تغذیه کافی و درجه حرارت مورد نیاز برای گیاه فراهم باشندو چنانچه عوامل بیماری زا و آفات گیاهی هم پیرامون گیاه باشد یا سعی بر آلوده نمودن گیاه نماید تشکیلات حیاتی گیاه هم مانند هر جاندار دیگر به مقابله برمی خیزد و در نتیجه عوامل بیماری زا توان خود را از دست می دهند .

پس در هنگام انتخاب و خرید گیاه به خاطر بسپاریم که:

الف- بتوانیم به نیازهای آبی، نوری، غذایی و رطوبتی آن به بهترین وجهی پاسخ گوئیم.

ب- گیاه سالم انتخاب کنیم و به بقایای آفات و امراض، سرمازدگی و به طور کلی سلامت گیاه توجه کامل نموده و نیازهای اساسی گیاه را از فروشنده سوال نمائیم.

ج- گیاه را سالم به منزل ببریم و اجازه ندهیم عوامل نامساعد جوی در بین راه به گیا ها ن صدمه وارد نمایند.

 

آفت چیست؟

به حشراتی که با فرو بردن خرطوم خود به داخل بافت گیاه ، شیره گیاهی را مکیده و یا با جویدن بافت های گیاهی باعث اختلال در اعمال حیاتی گیاه می گردند آفت اطلاق می گردد. گاهی در برخی متون کتابها کلمه « سم نفوذی» و «سم تماسی» به کار رفته است، زمانی سم نفوذی  را مورد استفاده قرار دهید که آفت مورد نظر مانند شته ها و یا کنه ها مکنده بوده و از شیره گیاهی تغذیه می نمایند و شما مجبور به مسموم نمودن شیره گیاهی هستید و سم تماسی را هنگامی به کار ببرید که حشره (مانند سوسک ها) بافت های گیاهی را پاره نموده و از آنها تغذیه می نماید.

در مبارزه با آفات لزومی به یادگیری نام هیچ نوع سمی نیست چون نام تجاری آن همیشه در حال تعویض و سموم جدیدی به بازار عرضه می گردد. ولی همیشه کلمه سم نفوذی و سم تماسی را به خاطر بسپارید. قابل توجه است که آفات به مراتب متداول ترو خطرناک تر از بیماری ها در گیاهان آپارتمانی بوده و باید با آنها مبارزه جدی نمود. آفات عمومی گیاهان آپارتمانی عبارتند از: شته، کنه، شپشک ، حلزون و آفات خاکزی.

شته

متداول ترین آفت گیاهان شته می باشد. شته حشره بسیار ریزی است که بدنش نرم و به رنگ های سبز، خاکستری و سیاه دیده می شود. این حشره در نوک جوانه گیاهان و برگهای تازه آنها لانه کرده و خرطوم لوله مانند خود را وارد نسوج گیاه کرده و شیره نباتی را می مکد. شته ها معمولا به صورت گروهی از شاخه های جوان، جوانه ها و سطح زیرین برگها تغذیه کرده و در نتیجه ناهنجاری هایی به صورت پیچ خوردگی برگی در گیاه به وجود می آید.

شته ها در اثر تغذیه از شیره گیاهی ، از خود عسلک تراوش کرده که مملو از موارد قندی بوده و  علاوه براینکه مورچه ها را به طرف گیاه جلب می کنند باعث رشد نوعی قارچ دوده ای نیز شده که لایه ای سیاه رنگ در روی برگ تولید می کنند.

نویسنده :فاطمه ذاکری امین – کارشناس ارشد گیاهپزشکی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*