۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » اقتصادی » خوزستان » عناوین اصلی
  • شناسه : 36456
  • ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹
  • 102 بازدید
  • ارسال توسط :
نرخ تشکیل سرمایه در صنعت کشور منفی است
نرخ تشکیل سرمایه در صنعت کشور منفی است

نرخ تشکیل سرمایه در صنعت کشور منفی است

اهواز- آبرومند: رئیس سازمان ملی کارآفرینی با ابراز نگرانی از کاهش ظرفیت تشکیل سرمایه در کشور، بخصوص در حوزه صنعت، گفت: واقعیت اقتصاد کشور این است که ایجاد فرصت‌های اشتغال و ارزش افزوده  با محدودیت رو به رو شده است. به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – حسین سلاح ورزی چهارشنبه در همایش […]

اهواز- آبرومند: رئیس سازمان ملی کارآفرینی با ابراز نگرانی از کاهش ظرفیت تشکیل سرمایه در کشور، بخصوص در حوزه صنعت، گفت: واقعیت اقتصاد کشور این است که ایجاد فرصت‌های اشتغال و ارزش افزوده  با محدودیت رو به رو شده است.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – حسین سلاح ورزی چهارشنبه در همایش گرامی‌داشت هفته کارآفرینی که در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی اهواز برگزار شد، اظهارداشت: سیاستگذاران و قانون‌گذاران طی ۳۰ ساله گذشته ۶ برنامه توسعه‌ای را در حوزه‌های اقتصادی تدوین کرده‌اند که برای هر دوره  از آن هدفگذاری‌هایی تعیین شد.

 

وی ادامه داد: در این هدفگداری‌ها رشد اقتصادی هشت درصدی دنبال می‌شود که در طول هر کدام از برنامه‌های توسعه، باید یک سوم از این رشد از محل افزایش بهره‌وری تامین شود.

 

وی با بیان اینکه کشور در طول برنامه‌های توسعه تقریبا نتوانسته به میزان رشد تعیین شده و افزایش بهره‌وری دست پیدا کند، گفت:  قرار بود ایران تا سال ۱۴۰۰ به واسطه سند چشم‌انداز و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به قدرت اول منطقه تبدیل شود.

 

سلاح ورزی افزود: تقریباً در سال‌های اخیر علاوه بر موضوع اقتصاد مقاومتی، به بحث توسعه شرکت‌های دانش بنیان توجه ویژه‌ای شده است که این امر ناشی از تاکیدات مقام معظم رهبری است.

 

قائم مقام دبیر شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به دیدار هفته گذشته تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصاد با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: با توجه به تحریم‌ها و فشارهای بین المللی، ایشان موضوع تکمیل زنجیره ارزش را با اهمیت عنوان کردند و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان را ضروری دانستند.

 

سلاح ورزی با اشاره به تصحیح نگاه‌ها نسبت به موضوع کارآفرینی و کسب و کارهای مبتنی بر نوآوری، بیان داشت: اما واقعیت این است که هنوز نتوانسته‌ایم بستر، زیرساخت و شرایط لازم را برای رشد و توسعه کسب و کارهای این حوزه فراهم کنیم.

 

وی ادامه داد: مجمع جهانی اقتصاد و شورای رقابت‌پذیری و همچنین مجمع جهانی مالکیت معنوی هر ساله میزان نوآوری کشورها را بر اساس شاخص های تعیین شده، رتبه بندی می‌کند و این درحالی است که ایران با وجود اینکه در طول ۱۰ سال گذشته نتوانسته در زمینه‌های رقابت پذیری و سهولت کسب و کار دستاورد خوبی داشته باشد، اما در حوزه نوآوری جایگاه خود را بهبود بخشیده است.

 

قائم مقام دبیر شورای ملی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به جایگاه ۱۲۹ ایران در زمینه شاخص‌های نوآوری طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر جمهوری اسلامی توانسته جایگاه ۶۱ دنیا را در حوزه شاخص های نوآوری کسب کند.

 

سلاح‌ورزی ادامه داد: در حالی ایران توانسته این جایگاه را کسب کند که کشورهای منطقه مانند امارات، کویت، ترکیه و قطر از جمهوری اسلامی جلوتر هستند.

 

وی با بیان اینکه شاخص‌های جهانی نوآوری دارای زیر شاخه‌هایی است، گفت: در شاخص‌های جهانی نوآوری ایران در بخش نهادها و مقررات جایگاه ۱۱۶ را به خود اختصاص داده که جایگاه مناسبی نیست؛ با این تفاوت که از نظر تولید و تشکیل شرکت‌های استارتاپی و نوآوری توانسته جایگاه خوبی داشته باشیم.

 

تمرکز خوزستان بر روز تقویت اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینی

 

رئیس سازمان ملی کارآفرینی در بخش دیگری از این همایش به ظرفیت‌های خوب استان به منظور تقویت اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینی اشاره کرد و افزود: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی حوزه‌هایی هستند که به صورت تخصصی می‌تواند زمینه این تقویت را فراهم کند.

 

سلاح ورزی خاطرنشان کرد: برای ایجاد و توسعه زنجیره‌ ارزش اقتصادی، در این بخش‌ها نیاز است تا مجموعه‌ای از رویدادها در استان تعریف شوند.

 

وی تاکید کرد: سازمان ملی کارآفرینی آمادگی هرگونه حمایت از اقدامات و رویدادهایی که منجر به تقویت توسعه اکوسیستم کارآفرینی در استان شود را دارد.

 

مقدمات توسعه اکوسیستم کارآفرینی در خوزستان فراهم می شود

 

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان در بخش دیگری از همایش گرامی‌داشت هفته کارآفرینی، بیان داشت: با استفاده از ظرفیت پارلمان بخش خصوصی، تلاش می‌شود تا برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدتی را برای ارائه خدمات به کارآفرینان ارائه دهیم.

 

شهلا عموری به انجام مقدمات لازم برای فراهم آوردن زمینه توسعه اکوسیستم کارآفرینی در استان اشاره کرد و افزود: به همین منظور با برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و کاربردی ، الگوی مناسبی برای صادرات محصولات دانش بنیان را در دستور کار قرار داده‌ایم.

 

وی به انجام مکاتبات انجام شده رئیس سازمان ملی کارآفرینی با استانداری های سراسر کشور برای تشکیل شورای سیاستگذاری کارآفرینی اشاره کرد و گفت: در صورتی که دبیرخانه این شورا تشکیل شود، برنامه ریزی‌های صحیحی به منظور حمایت از ایده‌های برتر کارآفرینان انجام خواهد شد.

 

عموری ادامه داد: شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بستر مناسبی است تا کارآفرینان با حضور خود به ارائه مشکلات و چالش خود بپردازند.

 

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان خاطرنشان کرد: این مشکلات به صورت مداوم مورد پیگیری قرار می‌گیرند تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع آنها اقدام شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*