۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه » اسلايدر كوچك هدر » عناوین اصلی » ورزشی
  • شناسه : 5641
  • ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۲۱:۱۴
  • 103 بازدید
  • ارسال توسط :

نکات مهم در هنگام انتخاب کفش در ورزشکاران

در بیشتر رشته های ورزشی ، دویدن بخش بسیار مهمی از تمرین است . در هنگام دویدن و در زمانی که پا به زمین تماس پیدا میکند ،فشاری معادل ۳ تا ۴ برابر وزن بدن در پاها،کفش ها و سطح توزیع میگردد. هنگام انتخاب کفش مناسب به چند عامل باید توجه داشت که عبارتند از […]

در بیشتر رشته های ورزشی ، دویدن بخش بسیار مهمی از تمرین است . در هنگام دویدن و در زمانی که پا به زمین تماس پیدا میکند ،فشاری معادل ۳ تا ۴ برابر وزن بدن در پاها،کفش ها و سطح توزیع میگردد. هنگام انتخاب کفش مناسب به چند عامل باید توجه داشت که عبارتند از ۱)ورزش مورد نظر ۲) سطح مورد استفاده ۳) آناتومی پا ۴) آسیبهای قبلی . ملاحظات خاص ورزش

کفش ورزشی مناسب باید مطابق با حالت فنری قوس های پا طراحی شده باشد.۲۶ استخوان پا به وسیله رباط ها و مفاصل به یکدیگر متصل شده و قوس طولی و عرضی را تشکیل داده اند .

هنگامی که بر پا فشار می آید ،این قوس ها شکلی نسبتاً صاف را به خود گرفته و بلافاصله پس از حذف فشار ،دوباره شکل اصلی خود را باز می یابند.

کف (تخت) کفش: لایه زیر کفش میزان جذب شوک از سوی کفش را تعیین میکند .لذا باید از لایه های با خواص متفاوت ساخته شود. لایه خارجی تخت کفش باید نسبت به سرما عایق ،ضد آب و محکم باشد . زیرا دوام کفش به این قسمت بستگی دارد .تخت فرسوده ،بر کاربرد نیرو تأثیر میگذارد و میزان اصطکاک علیه سطح بازی را کاهش میدهد .افرادی که روی سطح نرم یا در زمین روباز میدوند باید کفش هایی خریداری کنند که تخت آنها شیار یا استوک دارد.

استوک ها بطور کامل باید در پهنای تخت کفش پخش باشند تا فشاربر کفش ها و پاها یکنواخت باشند .

تخت خارجی کفش باید از مواد مختلف ضربه گیر،چرم،لاستیک یا مواد مصنوعی ساخته شود.

هرچه وزن ورزشکار بییشتر باشد ،کفش وی باید خاصیت ضربه گیری بیشتری داشته باشد. جلوی کفش مخصوص دویدن باید انعطاف پذیر باشد تا بدن تلاش اضافی دونده حداقل۴۵ درجه خم شود.

در زیر لایه محکم خارجی کفش ورزشی ،لایه میانی آن قرار میگیرد .لایه ای از جنس مواد نرم که این هم باید ضربه گیر باشد .این لایه می بایست از ماده محکمی ساخته شود زیرا از قوس های طولی و عرضی قدامی (جلوی) پا حمایت میکند. لایه داخلی تخت کفش باید با ماده ای نرم ،ارتجاعی و ضربه گیر پوشانده شود تا از ایجاد پینه و تاول پیشگیری کند .وجود پاشنه بلند در برخی موارد میتواند موجب مشکلاتی در انگشتان و قوس قدامی پا گردد. این نیز نکته مهمی در هنگام خرید کفش بشمار میرود. دور پاشنه کفش های ورزشی باید از ماده ای محکم ساخته شده باشد و تمام دور پاشنه را پوشانده و درست اندازه آن باشد .سطح داخلی آن باید نرم و لطیف بوده و پوشش چرمی داشته باشد تا از بروز تاول و فشار بر پا ممانعت بعمل آورد.

رویه کفش باید نرم اما مستحکم باشد کفش باید از نظر اندازه قالب پا باشد و به پا فشار نیاورد.

بهتر است برای خرید کفش ها در ساعات پایانی روز اقدام کنید زیرا پاها در آن زمان قدری بزرگتر هستند.

پنجه کفش : ایدئال آن است که قسمت جلوی کفش ها پهن باشد تا انگشتان آزادانه حرکت کنند. کفشها از نظر سنگینی باید مناسب باشند یعنی نه خیلی سنگین و نه خیلی سبک باشند که استحکام ناکافی و ناقص داشته باشند.

نکته: پای یک مرد بطور طبیعی در یک روز ۴۰ میلی لیتر عرق تولید میکند. درحالی که این مقدار برای یک زن اندکی بیشتر از ۲۰ میلی لیتر ایت . بنابراین جوراب ها و کفش ها رارباید مکرر عوض کرد و کفش ها را در معرض هوای آزاد و زیر آفتاب خشک کرد.

(منبع خبر: سایت وقت اضافه)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*