۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » مقاله
  • شناسه : 43254
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
  • 14 بازدید
  • ارسال توسط :
نگاهی گذرا بر مفهوم امنیت اجتماعی
نگاهی گذرا بر مفهوم امنیت اجتماعی

نگاهی گذرا بر مفهوم امنیت اجتماعی

امنیت در رویکرد سنتی به مفهوم عدم امکان تعرض و خطر است. بر این اساس آنچه موجب جلوگیری یا کنترل خطرات و تهدیدات  قدرت می ‌باشد، امنیت محسوب می‌شود. امنیت, خواه فردى, ملى یا بین المللى, در زمره مسایلى است که انسان با آن مواجه مى باشد. از نظر “مولار”،اشکال مختلف امنیت عبارت است از:ملی،اجتماعی […]

امنیت در رویکرد سنتی به مفهوم عدم امکان تعرض و خطر است. بر این اساس آنچه موجب جلوگیری یا کنترل خطرات و تهدیدات  قدرت می ‌باشد، امنیت محسوب می‌شود. امنیت, خواه فردى, ملى یا بین المللى, در زمره مسایلى است که انسان با آن مواجه مى باشد.

از نظر “مولار”،اشکال مختلف امنیت عبارت است از:ملی،اجتماعی و انسانی.در” امنیت ملی” هدف مرجع، “دولت” و تهدید این امنیت “حاکمیت-قلمرو” میباشد.هدف مرجع در امنیت انسانی “فرد” و تهدید آن بقا است و در “امنیت اجتماعی،”گروه های امنیت ” ،هدف مرجع بوده و تهدید این حوزه”هویت” است.

ریشه امنیت اجتماعی

امنیت اجتماعی برای اولین بار و به مفهوم فنی کلمه در سال ۱۹۹۳توسط اندیشمندانی چون باری بوزان،ال ویور و لمیتر تحت عنوان مکتب کپنهاگ مطرح گردید.انگیزه طرح این عبارت امواج تهدید آمیزی بود که «هویت گروهها» را در معرض خطر قرار داده بودند. بدین معنا که از یکسو با رشد فناوریهای نوین و مجتمع های صنعتی، هویت بعضی گروهها در هویت های مسلط هضم می شد (مانند غیر اقتصادی و در نتیجه نابود شدن آموزش فرهنگ و زبان اوکراینی در روسیه) و از سوی دیگر با گسترش مهاجرت از کشورهای فقیر و جهان سوم به کشورهای صنعتی و پیشرفته، نوعی آشفتگی در تمایزهای هویتی پدیدار می گردید. (مانند اقامت و اشتغال سیاهپوستان آفریقایی تبار در فرانسه)

تعریف امنیت اجتماعی

امنیت اجتماعی از نگاه مولار مقوله ای است که افراد و دولت به همراه یکدیگر در تامین آن سـهیم و شریک هستند و از اینرو، به تدریج و همگام با غیرقابل تفکیک شدن دولت و جامعـه از یکدیگر، همین حالت در خصوص ناامنی آن دو مصداق پیدا میکند. در حال حاضر بـا  توجه به کاهش کنترل حکومتها بر جوامع خود، ظهور جنبشهای جدایی طلب ،افزایش روزافزون مهاجرت و جریان حرکت پناهنـدگان و چارچوبهـای در حال تحـول داخلی و خارجی، بررسی روابط دولـت و مـردم امـری اجتنـاب ناپـذیر اسـت  .مولار تاکید دارد که امنیت اجتماعی را میتوان به عنوان یک مفهوم فرضی برای هر جمع انسانی بکار برد و آنرا عبارت میداند از: قابلیت حفظ شرایط قابل پذیرش داخلی برای تکامل الگوهای سنتی زبان، فرهنگ، انجمن ها، مذهب، هویت ملی و رسوم.

ابعاد امنیت اجتماعی

۱٫امنیت مالی :اطمینان از در امان ماندن اموال و دارایی ها و سایرمنابع مالی فرد در برابر آسیب های مختلف.

۲٫امنیت جانی: تضمین جسم و جان افراد در مقابل خطرات و آسیب هایی که مانع ادامه حیات آنان می شود.

۳٫امنیت عاطفی :اطمینان از اینکه وجود فرد برای دیگر افراد جامعه اهمیت دارد و درد و مصائب افراد جامعه مورد توجه قرار می گیرد.

۴٫امنیت ارتباطی :مجموعه تعاملاتی است که فرد با اعضای خانواده، خویشاوندان وافراد جامعه دارد واعتمادی که دربرقراری ارتباط با دیگران وجوددارد منجر به تسکین روحی فرد می گردد.

با افزایش امنیت اجتماعی، کمال و استعلای بشر ممکن می‌شود و با کاهش آن آرمان‌هایش تنزل می‌یابد؛ به گونه‌ای که انسان گاهی به خفت کامل معنایی و هویتی فرو می‌افتد. به طور کلی تعالی جامعه، رشد فکر و اندیشه، ارائه افکار نوین و تئوری‌های علمی، توسعه و رشد استعدادها تماماً ریشه در عنصر امنیت فردی و اجتماعی دارد.

نویسنده : دکتر شهره عرب شیرازی , مدرس دانشگاه

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*