۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 43251
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۵
  • 20 بازدید
  • ارسال توسط :
ورامین متحد را چه صدا بزنیم
ورامین متحد را چه صدا بزنیم

ورامین متحد را چه صدا بزنیم

سخنی با مسئولان و مردم ورامین بزرگ شامل شهرستان ورامین , قرچک , پیشوا ,پاکدشت , گرمسار . بدانید و آگاه باشید اگر برای شهرستانهای قرچک, ورامین و پیشوا نامی تحت عنوان (جنوب شرق تهران )  یا (دشت ورامین ) یا (دیار ۱۵ خرداد) انتخاب کرده اند و نامی از شهرستان های گرمسار و پاکدشت […]

سخنی با مسئولان و مردم ورامین بزرگ شامل شهرستان ورامین , قرچک , پیشوا ,پاکدشت , گرمسار .

بدانید و آگاه باشید اگر برای شهرستانهای قرچک, ورامین و پیشوا نامی تحت عنوان (جنوب شرق تهران )  یا (دشت ورامین ) یا (دیار ۱۵ خرداد) انتخاب کرده اند و نامی از شهرستان های گرمسار و پاکدشت نمی آورند این افراد اطلاع از تغییرات بخش های پلشت و خار ورامین ندارند و یا نمی خواهند این دو شهرستان را  به جمع ورامین دیروز بیاورند . برای اینکه سلقیه ای برخورد نشود و اتحاد و هم بستگی قبل مجددا به وجود بیاید بهتر است از یک نام و همان نام قدیم استفاده شود و توجه به گروه های سیاسی و دسته جات نشود و به تاریخ برگردیم و بگوییم (ورامین بزرگ ).

چراکه تجربه در گذشته به ما آموخته برای توسعه و بزرگ شدن و رفع مشکلات نباید از نام قدیم فاصله گرفت , به یک مورد اشاره می کنم !

در شهرستان کرج بخش های شهریار , رباط کریم ,اشتهارد , ملارد و… بود و پس از شهرستان شدن هریک از این بخش ها عنوان کرج شد (کرج بزرگ ) و این در هریک از محافل اجتماعی و اتحادیه ها و تعاونی ها و گروه های سیاسی و اجتماعی دهه  ۷۰ که تریبون دار بودند و بعد نیز به همین شکل مطرح می شد , البته اختلاف داخلی و نظرات قوم گرایی و ناسیولانیسمی  هم وجود داشته و اصطکاک های شدید و نارضایتی هم بین شهرستانها بود و شاید هم اکنون هم باشد ولی عنوان (کرج بزرگ ) را تغییر ندادند تا اینکه به استان تبدیل شد و بعد عنوان مرکزیت را به استان البرز و با محوریت همان کرج دیروز تغییر دادند.

لذا اینکه ما مردم ومسئولان و افراد خاص این عنوان ها را سلیقه ای مطرح کنیم و یکی بگوید دیار ۱۵ خرداد و دیگری بگوید دشت ورامین  و یک عده هم بگویند جنوب شرق تهران با این نام ها همدلی و هم فکری و اتحاد به جود نمی آید و جز دوری و فاصله و تفرقه بیش نیست !!

نگارنده : در یک نشست خبری از مسئولی سوال کردم , اینکه شما در پشت سرتان بنری  به عنوان …….  یکی از نام های بالا نوشته اید آیا این یک مصوبه است ؟ ! آیا یک تقسیمات کشوری است ؟!

و یا در مکانی , مجلسی , شورائی تایید شده است یا خودتان نوشته اید ؟ مسئول گفت خیر ! هیچکدام نیست من هم مثل دیگران که به زبان می آورند نوشتم بطور مثال یکی می گوید یا می نویسد دیار ۱۵ خرداد , بنده نگذاشتم پاسخ خود را تمام کند عرض کردم پس چرا ننوشتید دشت ورامین یا جنوب شرق استان تهران ؟ کمی مکث کرد  و گفت اگر هریک از آنهایی که اشاره نموده اید بنده می نوشتم فرق می کرد؟ عرض کردم سوال من هم همینجاست , بیایید همان که بودیم  و هستیم را مطرح کنید(ورامین بزرگ)  اول اینکه این شهر بخشی از ورامین بوده و امروز تبدیل به یک شهرستان شده است و اگر ما در استان های دیگر بخواهیم نام این شهر را ببریم باید به دنبال آن نام ورامین را هم ببریم تا بشناسند و لذا توصیه می کنم همه متحد بشویم  و از همین فردا (ورامین بزرگ) را مطرح  کنیم.  به خصوص از مسئولانی که تریبون دار هستند همانند جناب آقای دکتر نوش آبادی نماینده مردم , فرمانداران محترم , ائمه محترم جمعه و جماعات و سایرین , همه به جای دیار ۱۵ خرداد و یا دشت ورامین یا جنوب شرق تهران بگوییم (ورامین بزرگ ) ولی در شهرستان خودمان بگوییم (قرچک , ورامین , پیشوا , گرمسار ,پاکدشت ) و نگذاریم این متمم حذف شود .

شاید برای مردم و مسئولان گرمسار امروز که قبل از انقلاب از ورامین بزرگ منفک شدند و به شهرستان تبدیل شده وسال ۱۳۳۷  به استان سمنان الحاق شده اند فرق کند و امکان اینکه نسل جدید ۷ دهه را نتوانند راضی کنند و قبول نداشته باشند که دیروز یکی از بخش های ورامین با نام بخش خار ورامین بودند .

همچنین شهرستان پاکدشت که به همت محمد قمی نماینده دوره های سوم و چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی در تاریخ مرداد ماه ۱۳۶۶به شهرستان تبدیل شد و بخش پلشت  با تغییر نام و بدون تغییرات جغرافیایی به شهرستان پاکدشت ارتقاء پیدا کرد . و امروز هم برای این رشد و توسعه قطعا به تنهایی امکان استان شدن برای این شهرستان تقریبا غیر ممکن است مگر آقای دکتر حاج محمد قمی رئیس جمهور شود و بقیه هم کمک کنند و این مهم اتفاق بیفتد که اگر این دو آیتم نشود بهتر است به تاریخ خود برگردند و همان ورامین بزرگ را تمرین کنند .

اشاره ای به شهرستان شدن پیشوا بطورخلاصه : نام اولیه شهرستان پیشوا امامزاده جعفر بود  تا پایان روزگار قاجار ولی با ساخت راه‌آهن سراسری ایران در سال ۱۳۱۷ و گذر آن از این سامان رضا شاه نام رسمی آن را از امامزاده جعفر به پیشوا تغییر داد و در سال ۱۳۳۲ به شهر تبدیل شد و در سال ۱۳۸۹  شهرستان,  و از ورامین جدا شد و استقلال پیدا کرد که یکی از شهرستان های استان تهران می باشد .

قرچک نیز یکی دیگر از بخش های ورامین بوده است که یک زمانی به آن بعنوان قریه چک می گفتند و بعد ها در سال ۱۳۵۵ به شهر تبدیل شد و در سال ۱۳۹۱ بعنوان آخرین شهرستان از شهرستان ورامین  دیروز جدا شد و استقلال پیدا کرد .

گفتنی است بخش جواد آباد یکی دیگر از بخش های بزرگ جغرافیایی شهرستان ورامین و همچنین استان تهران می باشد که اگر ساز و کار شهرستان شدن را داشت در دوران نمایندگی دکتر نقوی به شهرستان تبدیل شده بود !! حالا باید منتظر ماند و دید این ساز و کار ها  , کی آمادگی شهرستان شدن را برای جوادیه دیروز و بخش جوادآباد امروز فراهم می کند .

بنابراین توصیه می شود از کسانی که  سه شهرستان قرچک , ورامین , پیشوا را با عنوان (جنوب شرق استان تهران – دیار ۱۵  خرداد – دشت ورامین)  یاد می کنند  از این نام هابپرهیزند و با هر هدفی که دنبال می کنند در (ورامین  بزرگ ) هم قابل طرح خواهد بود استفاده کنند .

نویسنده : حاج طاهر میرزا کریمی

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*