۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه » از نگاه رسانه ها » سیاسی
  • شناسه : 3747
  • ۰۸ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۹
  • 163 بازدید
  • ارسال توسط :

ولایتی: بر ادامه مذاکرات تأکید داریم

ابتکارآنلاین: رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: با وجود تحریم‌های جدید آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان بر اصول خود تأکید داشته و از حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد. به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی که با هیاتی از اصحاب رسانه مصری در مرکز تحقیقات استراتژیک […]

ابتکارآنلاین: رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: با وجود تحریم‌های جدید آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هم‌چنان بر اصول خود تأکید داشته و از حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی که با هیاتی از اصحاب رسانه مصری در مرکز تحقیقات استراتژیک دیدار داشت در حاشیه این دیدار و در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره تحریم‌های جدیدی ضد ایرانی آمریکا، گفت: پیش‌بینی این که در مذاکرات چه خواهد گذشت آسان نیست و تا آنجا که مربوط به ایران می‌شود ما بر مواضع اصولی خود و ادامه مذاکرات تأکید داریم.

او ادامه داد: دکتر ظریف و تیم ایشان هم که از جانب ما در مذاکرات شرکت می‌کنند تا امروز نشان داده‌اند که ذره‌ای از مواضع به حق ایران عقب‌نشینی نخواهند کرد.

ولایتی با بیان این که اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در عمل اثری بر ما ندارد تأکید کرد: این کارها تنها جنبه روانی دارد و قطعاً تأثیر مخربی بر روی مذاکره‌کنندگان ما نخواهد گذاشت.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با تدبیر کامل و تکیه بر اصول خود به مذاکرات خواهد رفت و این اصول عبارتند از این که ما بر حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای مصمم هستیم. هم‌چنین ما انرژی هسته‌ای را به عنوان یک کار نمادین نمی‌خواهیم بلکه آن را برای مصارف صنعتی می‌خواهیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع در بخش دیگری از پاسخ خود به خبرنگار ایسنا خاطرنشان کرد:‌ تا امروز همه تأکید کردند که هیچ نشانه‌ای از استفاده غیر صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌ای در دست نیست و حتی رییس آژانس انرژی اتمی هم به ایران آمده و این را تأیید کرده است.

ولایتی با تأکید بر این که ما به استمرار مذاکره معتقد هستیم خاطرنشان کرد: هم‌چنین باید بگویم با گذشت زمان کشورهای عضو ۱+۵ اتحاد کلمه پیشین را در مورد ایران ندارند و نمونه آن اظهارات وزیر خارجه روسیه است که اعتقاد دارد که انرژی هسته‌ای و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق ایران بوده و نباید ایران به خاطر آن تحریم شود.

او ادامه داد: روابط ایران با روسیه و چین و نیز کشورهای دیگر حاکی از آن است این که این تحریم‌ها تأثیر جدی بر اقتصاد ایران به طوری که نتواند به راه مقاومت خود ادامه دهد نداشته و ما حتماً به دنبال این هستیم که تحریم‌ها برداشته شود چرا که آمریکایی‌ها هم مانند گذشته قادر نیستند که همه کشورهای دنیا راوادار کنند تا هر چه آن‌ها دستور می‌دهند را در مورد تحریم‌ها عملی کنند.

وی ادامه داد: تحریم‌ها علیه ایران منحصر به امسال و سال‌های اخیر نیست بلکه از ابتدای انقلاب تا به امروز آن‌ها همواره ایران را تحریم کردند و هم‌چنین دیگران را به تشویق به تحریم کردند ولی می‌بینیم که با گذشت زمان کشورهای مختلف دنیا هم نشان دادند که همه آن‌ها برای همیشه تابعی از متغیر آمریکا نخواهند بود و هر کشوری منافع ملی خود را دنبال می‌کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به انعقاد قرارداد فروش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به روسیه افزود: مقدمات این امر فراهم شده است و انعقاد این قرارداد به همراه روابطی که با چین و هند و سایر کشورها داریم نشان می‌دهد که ایران می‌تواند راه خود را با حفظ حق انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز حفظ کند و ما امیدوار هستیم که در مذاکرات گام‌هایی به جلو برداشته شود و از آن‌جایی که کاری پیچیده و مشکل است تصور این که یک‌باره همه مشکلات حل می‌شود درست نیست ولی اگر دقت کنیم خواهیم دید که مذاکره کنندگان ما از ابتدای مذاکرات تا کنون پیشرفت داشته است.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که تحریم‌های آمریکا علیه ایران ناقض توافق ژنو است، خاطرنشان کرد: ما هم این اقدام را محکوم می‌کنیم و می‌گوییم این کار ناقض توافق ژنو بوده و در قرارداد ژنو که طی مذاکرات در ژنو مطرح شد قرار بود هیچ یک از کشورهای عضو ۱+۵ تحریم جدیدی را علیه ایران وضع نکنند ولی آمریکایی‌ها این قرارداد را نقض کردند و این از نظر ما محکوم است بنابراین این به آن معنا نیست که آن‌ها با اعمال تحریم‌های بیش‌تر کاری کنند که ایران دست از مواضع اصولی خود بردارد.

وی ادامه داد: ایران ضمن محکوم کردن این تحریم‌های جدید به راه درست خود که مورد قبول اکثریت کشورهای جهان است ادامه خواهد داد و هم‌چنان بر این که مذاکرات باید ادامه یابد تأکید دارد.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*