۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
 • شناسه : 47800
 • ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۳
 • 5 بازدید
 • ارسال توسط :
پرتوی لیزر
پرتوی لیزر

پرتوی لیزر

پرتوی لیزر به پرتویی از امواج الکترومغناطیس گفته میشود که فوتون های آن موازی و همراستا با یکدیگر حرکت میکنند که این امر منجر به تقویت قدرت فتون های موج توسط یکدیگر میشود. این پرتوها میتوانند با توجه به طول موج به صورت نور مرئی و یا در محدوده های فروسرخ یا فرابنفش تولید شوند. […]

پرتوی لیزر به پرتویی از امواج الکترومغناطیس گفته میشود که فوتون های آن موازی و همراستا با یکدیگر حرکت میکنند که این امر منجر به تقویت قدرت فتون های موج توسط یکدیگر میشود. این پرتوها میتوانند با توجه به طول موج به صورت نور مرئی و یا در محدوده های فروسرخ یا فرابنفش تولید شوند. لیزر در صنعت و در ارتباطات و همچنین در آزمایشات علمی کاربرد گسترده ای دارد. در پزشکی نیز از لیزر استفاده های متنوعی میشود که از جمله آنها میتوان استفاده در امور زیبایی، عمل های جراحی دقیق مانند جراحی چشم و … و همچنین در فیزیوتراپی و توانبخشی نام برد. در این مقاله توضیحات کوتاه و مختصری درباره مشخصات و نحوه عملکرد  لیزر در فیزیوتراپی عنوان شده با این امید که این متن منجر به افزایش آگاهی مردم عزیز و بیماران شود.

لیزرهایی که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار میگیرند به طور ایده آل طول موجی برابر با ۱۰۶۴ نانومتر دارند زیرا این طول موج کمتر توسط پوست بازتاب داده شده و تا عمق ۱۰ سانتی متر توان نفوذ در بدن را دارند. این لیزرها را میتوان به دو دسته پرتوان و کم توان تقسیم کرد. لیزرهایی با توان بالاتر از ۰٫۵ وات را پرتوان و لیزرهای با توان خروجی کمتر را کم توان مینامند. به لیزرهای کم توان گاها لیزر سرد نیز گفته میشود زیرا در حین استفاده فرد احساس گرما در محل استفاده نمیکند. لیزرهای کم توان باید مستقیما در تماس با پوست قرار گیرند و عمق نفوذ و تاثیر کمتری دارند در مقابل لیزر پرتوان بدون نیاز به تماس مستقیم با پوست با فاصله کمی از پوست قرار گرفته و پرتوهای آن نفوذ بیشتری دارند و به شکلی کاملا بی خطر تاثیر بیشتری در درمان بیماریهای اسکلتی عضلانی میگذارند. در این نوشتار هدف ما معرفی نحوه اثر و کاربرد لیزر پرتوان است که در درمان دردهای اسکلتی و عضلانی شامل درد زانو، درد کمر، درد گردن، درد شانه و سایر مفاصل و ساختارهای اسکلتی عضلانی موثر میباشد.

در مورد نحوه اثر لیزر بر بافت های بدن و چگونگی تاثیر آن در بهبود دردهای اسکلتی و عضلانی نظریه های مختلفی مطرح است اما از شایعترین توضیحاتی که در مورد نحوه اثربخشی لیزر عنوان میشود میتوان به نقش پرتوهای لیزر در تحریک بافت هدف به منظور بازسازی اشاره کرد. وقتی فوتون های لیزر پرتوان به پوست برخورد میکند چند سانتی متر در بدن نفوذ کرده و با برخورد به سلول ها توسط ساختارهایی مانند میتوکندری در سلولها جذب میشوند که منجر به افزایش سطح انرژی سلول میشود. این انرژی اضافه در سلول صرف بازسازی ساختار سلول میشود. همچنین بالا رفتن متابولیسم سلول منجر به جذب سریعتر پیش سازهای التهابی در سلول میشود که خود این اثر شدت التهاب را در بافت هدف کاهش میدهد. همچنین لیزر باعث افزایش دمای بافت هدف و افزایش خونرسانی به بافت هدف میشود که منجر به ریلکس شدن عضلات و تسریع بازسازی بافت میشود.

از لیزر پرتوان میتوان برای درمان درد در بیماریهایی چون:

 • آرتروز زانو، مچ پا و مفصل لگن
 • روماتیسم مفصلی
 • آسیب تاندون شانه
 • بورسیت ( التهاب ساختارهای بالشتکی اطراف مفصلی) مفصل لگن یا شانه
 • دژنراسیون (استهلاک) دیسکهای بین مهره ای کمر و گردن
 • فتق دیسک کمر و گردن
 • درد سیاتیک
 • تاندونیت (التهاب تاندون)
 • سندروم آرنج تنیس بازان (التهاب قسمت کناری آرنج)
 • فاشئیت پلانتار (درد پاشنه پا با یا یدون خارپاشنه)
 • کشیدگی عضلات

استفاده کرد.

لیزر پرتوان به دو روش پالسی و یا ممتد استفاده میشود. در روش پالسی در زمانهای مشخص و برنامه ریزی شده ای دستگاه پرتوها را ساطع کرده و متوقف میکند ولی در روش ممتد پرتوها به صورت مستمر از دستگاه در طی زمان درمان به بدن فرستاده میشوند. کاربرد این دو روش در دوره های درمانی متفاوت است به طوری که روش پالسی بیشتر به منظور کاهش درد، تحریک جریان خون در محل آسیب و اثر ضد التهاب استفاده میشود ولی روش ممتد به منظور تحریک بافت هدف به بازسازی،  اثر گرمایی و ریلکس شدن عضلات کاربرد دارد.

لیزر پرتوان تنها باید توسط فرد کاملا آموزش دیده مورد استفاده قرار گرفته و برای بیمار بکار برده شود. در طی استفاده از لیزر، فرد درمانگر و بیمار هر دو باید از عینکهای محافظ استفاده کنند زیرا با وجود ایمنی این پرتوها برای بدن، در صورت برخورد آنها با چشم ممکن است آسیبهایی جدی و دائمی برای چشم ایجاد شود.

مهمترین نکته در استفاده از لیزر فیزیوتراپی تجویز درست و به موقع آن با روش مناسب و در زمان مناسب، با توجه به مشکل بیمار میباشد. این امر تنها با معاینه دقیق بیمار و بررسی مشکل بیمار توسط پزشک متخصص میسر میشود.

نویسنده : محمد حسام عبداله زاده

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*