۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 53187
  • ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۲
  • 25 بازدید
  • ارسال توسط :
پرهیز از اهانت در زندگی مشترک
پرهیز از اهانت در زندگی مشترک

پرهیز از اهانت در زندگی مشترک

اگر زوجین به دنبال زندگی مشترک خوبی هستند، اگر طالب آرامش و راحتی هستند و می خواهید از لحظات زندگی خود لذت ببرند، زوجین بایستی اصول صحیح الگوهای رفتاری در روابط با یکدیگر را یاد بگیرند و در زندگی مشترک خود به کار ببندند تا آثار معجزه آسای آنها را به وضوح مشاهده کنند. البته […]

اگر زوجین به دنبال زندگی مشترک خوبی هستند، اگر طالب آرامش و راحتی هستند و می خواهید از لحظات زندگی خود لذت ببرند، زوجین بایستی اصول صحیح الگوهای رفتاری در روابط با یکدیگر را یاد بگیرند و در زندگی مشترک خود به کار ببندند تا آثار معجزه آسای آنها را به وضوح مشاهده کنند.

البته دو نکته در رعایت اصول زندگی مشترک نباید فراموش شود: اول این که، برای بهره مندی هر چه بیشتر از آثار بسیار مفید این اصول بهتر است زن و شوهر هردو با هم این اصول را رعایت کنند. دوم اینکه، هر یک از زن و شوهر نباید به دنبال رعایت این اصول از طرف مقابل خود باشد، بلکه هر کدام صرفا به دنبال انجام وظایف خود بوده و اصول مورد نظر را مراعات کند، هرچند طرف مقابل او، گاهی  خطا کرده و برخی اصول را زیر پا بگذارد.

یکی از اصول مهم در روابط زناشویی پرهیز از اهانت در اختلاف زناشویی است، اختلاف نظر و سلیقه و حتی تنش بین زوجین اجتناب ناپذیر است و در طول زندگی مکرر برای زوجین به وجود می آید. اماضرورتی ندارد همراه با تندی و اهانت باشد، حتی اگر زوجین به تفاهم و نقطه نظر مشترکی هم نرسند، لزومی ندارد با توهین همراه باشد. خداوند متعال می فرماید: « … و به نام ها و لقب های زشت یکدیگر را نخوانید …» (سوره حجرات، آیه ۱۱)

اهانت، به ویژه اگر همراه با کلمات و اصطلاحات رکیک و ضد اخلاقی باشد، آثار زیانباری در روابط زوجین به بار می آورد. پرده ها دریده شده و احترام زوجین نزد یکدیگر از بین می رود. ترمیم چنین شکاف هایی بین زوجین نیاز به فرصت ها و تلاش های مثبت دارد.

زوجین باید در نظر داشته باشند که دعوا و درگیری ها موقت است و چند روز دیگر اوضاع به شرایط قبلی باز می گردد، اما آثار زیانبار دعوا و تندی ها تا مدت ها بر جا می ماند و حتی گاهی ممکن است باعث شود زوجین نسبت به اصالت و صحت علاقه ای که نسبت به یکدیگر ابراز می کنند،تردید کنند. بنابراین در حین دعوا و درگیری با یکدیگر، زبان خود را کنترل کرده و برای نشان دادن مخالفت یا اعتراض خود نسبت به طرف مقابل، از کلمات و عبارات ملایم و محترمانه تر استفاده کنید تا پل های پشت سر خود را خراب نکنید.

در نهایت مولای متقیان، امام علی (ع) می فرماید: «از گفتن سخن زشت بپرهیز که دل را پر از خشم و کینه می کند.» (غررالحکم، ص ۲۱۴)

تهیه و تنظیم: مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی شرق استان تهران

منبع: کتاب خانواده موفق، از موسسه فرهنگی هنری قدر ولایت

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*