۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 53665
  • ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۶
  • 32 بازدید
  • ارسال توسط :
چشم انداز روابط ایران و آمریکا تا سال ۲۰۲۴
چشم انداز روابط ایران و آمریکا تا سال ۲۰۲۴

چشم انداز روابط ایران و آمریکا تا سال ۲۰۲۴

تحولات سیاسی ـ اجتماعی ایران بیانگر این مطلب است که سلطه خارجی به عنوان یکی از عوامل بازدارنده توسعه سیاسی کشور محسوب می گردد. مداخلات کشورهای روسیه، انگلستان، فرانسه و ایالات متحده امریکا به عنوان عرصه های سیاه اما واقعی تاریخ ایران در گذشته های نه چندان دور می باشد. روابط ایران و آمریکا در […]

تحولات سیاسی ـ اجتماعی ایران بیانگر این مطلب است که سلطه خارجی به عنوان یکی از عوامل بازدارنده توسعه سیاسی کشور محسوب می گردد. مداخلات کشورهای روسیه، انگلستان، فرانسه و ایالات متحده امریکا به عنوان عرصه های سیاه اما واقعی تاریخ ایران در گذشته های نه چندان دور می باشد. روابط ایران و آمریکا در حدود چهار دهه گذشته چالش های بسیاری را پشت سر گذاشته است . دو کشوری که روزی متحد استراتژیک لقب گرفته بودند و در ۳۷ سال سلطنت محمدرضا شاه هیچ جای دنیا به اندازه ایران برای آمریکایی ها دارای منافع سرشار و حیاتی سیاسی و اقتصادی نبود، امروز به دشمنان یکدیگر بدل شده اند .

در خصوص روابط ایران با آمریکا سه فرض را می توان پیش بینی کرد :

فرض اوّل با عنایت به برخی الزامات استراتژیک و منطقه ای دوستی دو کشور تا سال ۲۰۲۴ است که با عنایت به توافق هسته ای میان ایران و پنج قدرت جهانی موسوم به برجام ممکن است به تغییرات راهبردی در روابط ایران و آمریکا شود و به صورت بنیادین روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد که در عمل چنین اتفاقی با خروج یک طرفه آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ صورت نپذیرفت . فرض دوّم در قالب بازی های بزرگ قدرت در عرصه بین المللی در چهارچوب رقابت قابل بررسی است و فرض سوّم با مبنا قرار دادن تعارض ایدئولوژیک بین ایران و آمریکا تداوم دشمنی دو کشور را محتمل ترین سناریو می داند .

اگر چه مقابله با سلطه آمریکا در ایران یکی از شعارها و اهداف انقلاب اسلامی بود و این روند با اشغال سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ یکی از فرازهای مهم و سرنوشت ساز خود را پشت سر گذاشت اما قطع روابط دو کشور اقدامی بود که از سوی دولت آمریکا به رهبری رئیس جمهوری وقت کارتر صورت پذیرفت چرا که دولت آمریکا در مذاکره برای آزادی اعضای دستگیر شده سفارت خود در تهران ناکام مانده و اقدام نظامی برای حل بحران را در دستور کار خود قرار داد. بنابراین در ۱۹ فروردین ۱۳۵۹ قطع روابط سیاسی خود با جمهوری اسلامی ایران را رسما اعلام کرد . این اقدام به نوعی اعلام شکست دیپلماسی آمریکا در قبال انقلاب اسلامی ایران بود و در عین حال سودی برای دولت آمریکا نداشت .

تقاضا های مکرّر آنها مبنی بر از سرگیری روابط یا دست کم مذاکرات دو کشور در تمام زمینه های مورد اختلاف طی چهار دهه گذشته موید این ادعاست.

دولت های گذشته آمریکا تمام تلاش خود را برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران به کار بسته اند و دولت حال حاضر آمریکا نیز به افزایش تحریم ها در حوزه حقوق بشر ، تروریسم و فعالیت های اقتصادی ، موشکی و هسته ای ادامه خواهد داد امّا احتمال حمله نظامی در ابعاد گسترده با عنایت به هزینه های سرسام آور دو جنگ عراق و افغانستان و قدرت بازدارندگی ایران بسیار بعید به نظر می رسد .

از آنجا که رقابت در منطقه خاورمیانه دوچندان است و ایران حضور آمریکا در منطقه را یک چالش امنیتی تعریف می کند و نه زمینه ساز و بسترساز نظام امنیت منطقه ای ، لذا آمیزه ای از رقابت و دشمنی تا سال ۲۰۲۴ بین ایران و آمریکا قابل تصور است . ایران مخالف حضور و دخالت آمریکا در منطقه خاورمیانه است و این روند تداوم خواهد داشت . در حقیقت ایران، روسیه ، چین و برخی از بازیگران و گروه های منطقه ای و فرامنطقه ای از یک سو و آمریکا و هم پیمانانش از سوی دیگر در این رقابت نقشی فعال ایفا می کنند .

نویسنده : دکتر محمد بیدگلی –  مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل ایران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*