۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » فرهنگی » مقاله
  • شناسه : 43282
  • ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
  • 26 بازدید
  • ارسال توسط :
گردشگری ورامین بزرگ  ظرفیت مغفول مانده
گردشگری ورامین بزرگ  ظرفیت مغفول مانده

گردشگری ورامین بزرگ ظرفیت مغفول مانده

ورامین بزرگ  در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران و در حاشیه کویر مرکزی ایران واقع شده است. ورامین به دلیل برخورداری از خاک حاصلخیز، از روزگاران کهن مورد توجه اقوام گوناگون بوده و به همین دلیل نیز مملو از آثار باارزش است به طوری که می‌توان تمدن این دشت را با سیلک کاشان و یا […]

ورامین بزرگ  در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران و در حاشیه کویر مرکزی ایران واقع شده است. ورامین به دلیل برخورداری از خاک حاصلخیز، از روزگاران کهن مورد توجه اقوام گوناگون بوده و به همین دلیل نیز مملو از آثار باارزش است به طوری که می‌توان تمدن این دشت را با سیلک کاشان و یا شهر سوخته سیستان مقایسه نمود. وجود زمین‌های وسیع و حاصلخیز در این منطقه سبب شده است که دشت ورامین از نظر کشاورزی در موقعیت ممتازی قرار گیرد.

در دهه های اخیر برخی تصمیمات سیاسی این دشت یکپارچه را به چهار شهرستان تقسیم کرده است. به طوری که در حال حاضر شامل شهرستان های ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت می باشد. رفت و آمد گسترده بین شهرهای این منطقه، وجود فرهنگ تاریخ و زبان مشترک، تعاملات گستره اجتماعی و وجود روابط خویشاوندی بین ساکنان و شهروندان دشت ورامین باعث شده اهالی منطقه کمتر به موضوع تقسیمات کشوری در تعاملات اجتماعی و فرهنگی توجه کنند. اما در حوزه سیاسی و اداری مشکلات عدیده ای برای ساکنان بومی منطقه بوجود آمده است. به طوری که برخی از روستاهای نزدیک ورامین در حوزه استحفاظی پیشوا قرار گرفته و این موضوع برای برخی روستای پاکدشت نیز صادق است. برخی پروژه های زیربنایی مانند  مترو، راه های مواصلاتی سه شهرستان و پروژه های بهداشتی و درمانی نیز از جمله سایر مواردی است که درگیر تصمیمات در سه شهرستان است.

در این بین مقوله گردشگری در ورامین بزرگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ورامین بزرگ با دارا بودن آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی یکی از غنی ترین مناطق گردشگری کشور است که هم اکنون با تقسیمات سیاسی، این آثار در شهرستان های مختلف و با مدیریت متفاوت اداره می شود.

وجود ظرفیت های گردشگری مذهبی، فرهنگی، طبیعی و روستایی از جمله امکانات این منطقه است که به درستی از آن استفاده نشده است.

در حوزه گردشگری مذهبی وجود بقاع متبرکه امامزادگان واجب التعظیم که گل سرسبد آن بارگاه مطهر حضرت جعفر بن موسی کاظم (ع) است در حال حاضر چندان در میان ساکنان استان تهران شناخته شده نیست. در حالی که برخی دیگر از بقاع امامزدگان در شهر تهران مانند امامزاده صالح (ع) و امام زاده داوود (ع) و حتی امامزادگان استان های مجاور مانند امام زاده آقا علی عباس (ع) از خیل عظیم زائران برخوردار است.

وجود آثار تاریخی و فرهنگی چه قبل اسلام مانند قلعه ایرج و تپه های باستانی و چه بعد از اسلام که شامل مسجد جامع ورامین و دیگر آثار می توانند جاذبه بالقوه مهمی برای حضور گردشگر در این منطقه باشد.

وجود مناطق کویری در منطقه جوادآباد می تواند بسیاری از تورهای کویرنوردی را راهی این منطقه کند.

مناظر زیبای روستایی و محصولات متنوع کشاورزی که از شهرت ملی برخوردار است نیز از دیگر ظرفیت هایی است که می تواند در جذب گردشگر موثر واقع شود.

تبلیغات گسترده، فراهم آوردن فضاهای اقامت و استراحت گردشگران، تشکیل انجمن و سازمان های مردم نهاد برای کمک و راهنمایی گردشگران از جمله مواردی است که به توسعه صنعت گردشگری در این منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

رونق گردشگری و حضور گردشگران به منطقه علاوه بر ایجاد ثروت و ارزش افزوده ، بیکاری منطقه را رفع می کند.

اما همانطور که در ابتدا ذکر شد وجود سه حوزه سیاسی می تواند در جذب گردشگر تاثیر منفی بگذارد به نحوی که یک تور گردشگری باید با سه اداره مختلف برای حضور در دشت ورامین هماهنگی های لازم را به عمل آورد.

وجود شورایی متشکل از روسای ادارات میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و فرمانداری های شهرستان های ورامین ، قرچک و پیشوا در حل این معضل راه گشاست.

از سوی دیگر با توجه به این موضوع که منطقه دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی است علاوه بر کمک به شورای مذکور می تواند نقش مهمی در معرفی جاذبه های شهرستان ایفا کند.

نویسنده : حسین ملایری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*