۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » عناوین اصلی » فرهنگی » لرستان
  • شناسه : 59471
  • ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  • 34 بازدید
  • ارسال توسط :
گل مالی، عاشقانه‌ای حزن‌انگیز از مردمان لرستان
گل مالی، عاشقانه‌ای حزن‌انگیز از مردمان لرستان

گل مالی، عاشقانه‌ای حزن‌انگیز از مردمان لرستان

لرستان – آبرومند: با فرا رسیدن ایام محرم و صفر به ویژه روز عاشورا مردم لرستان بر اساس رسم دیرینه، خود را سر تا پا گل مالی می‌کنند. به گزارش خبرنگار ما – گِل مالی یکی آیین هایی است که مردم لرستان در سوگواری‌های مختلف از جمله در مرگ افراد خانواده یا عزاداری‌های مذهبی انجام […]

لرستان – آبرومند: با فرا رسیدن ایام محرم و صفر به ویژه روز عاشورا مردم لرستان بر اساس رسم دیرینه، خود را سر تا پا گل مالی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ما – گِل مالی یکی آیین هایی است که مردم لرستان در سوگواری‌های مختلف از جمله در مرگ افراد خانواده یا عزاداری‌های مذهبی انجام می‌دهند.

 

گل‌مالی در زبان لری با عنوان خَه‌رَّه گیری تلفظ می‌شود. خَرّه به معنای گِل است. این آیین در روز عاشورا دهم ماه محرم در استان لرستان برگزار می‌گردد.

 

در روز تاسوعا عزاداران خاک نرم و مخصوصی به نام گِل (گل رس) را مهیا کرده و در میدان‌های بزرگ و کوچک که معمولاً با آجر چینی در جلوی خیمه‌ها و تکیه‌های شهر درست می‌شود می‌ریزند و در روز عاشورا این خاک را با گلاب مخلوط کرده و گِل روز عاشورا را مهیا می‌کنند.

 

روز عاشورا، عزاداران فراخوانده شده با حضور در تکیه‌های محله و گِل مالی کردن خود گرد آتش می‌ایستند تا از سرما محفوظ مانده و شروع به سینه زنی و عزاداری می‌کنند.

 

مردم لرستان از کودک و جوان، زن و مرد خود را همزمان با آغاز روز عاشورا در گِل و گلابی که از قبل آماده شده، گِل مالی می‌کنند. زنان به یاد مصیبت و بی‌برادر شدن حضرت زینب (س) گِل را بر چادر سیاه و سر خود می‌مالند و دسته‌های عزاداری هر کدام سعی می‌کنند خود و دیگری را کمک کنند، تا سر تا پای خود را گِل یا همان خَ‌رَّه (به زبان لری) بگذارند.

 

مردم در روز عاشورا لباس سیاه خود را به رنگ گِل در می‌آورند و نماز ظهر عاشورا را با همان لباس‌ها برپا می‌کنند. در حین گِل مالی نوحه‌های محلی نیز خوانده می‌شوند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*