۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

  • شناسه : 43152
  • ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۸
  • 12 بازدید
  • ارسال توسط :
۳۰ واحد فراوری گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی فعال است
۳۰ واحد فراوری گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی فعال است

۳۰ واحد فراوری گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی فعال است

تبریز- آبرومند: معاون مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه در تمام شهرستان‌های استان، تولید گیاه دارویی رواج دارد، گفت: تعداد ۳۰ واحد فرآوری در زمینه فرآوری انواع گیاهان دارویی از جمله گل محمدی، زعفران، دمنوش ها و بسته بندی این محصولات در حال فعالیت هستند. به گزارش خبرنگار ما به نقل از […]

تبریز- آبرومند: معاون مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه در تمام شهرستان‌های استان، تولید گیاه دارویی رواج دارد، گفت: تعداد ۳۰ واحد فرآوری در زمینه فرآوری انواع گیاهان دارویی از جمله گل محمدی، زعفران، دمنوش ها و بسته بندی این محصولات در حال فعالیت هستند.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – صابر بیگ لک در جمع خبرنگاران با اشاره به رویکرد سازمان مبنی بر کاشت گیاهان دارویی در حوزه دریاچه اورمیه در جهت اصلاح الگوی کشت و کشت گیاهان کم آب بر در این حوزه، ادامه داد: کشاورزان در سراسر استان نسبت به کشت گیاهان دارویی به خصوص گیاهانی که از لحاظ اقتصادی ارزشمند بوده و پرسودده هستند تمایل دارند.

 

وی با بیان این که موسیر به لحاظ اقتصادی گیاهی ارزشمند و پرسودده می باشد و قیمت هر کیلوگرم موسیر در بازار حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان می باشد، اعلام کرد: کشت موسیر برای نخستین بار بصورت پایلوت در شهر باسمنج شهرستان تبریز و شهرستان‌های حوزه دریاچه اورمیه همچون اسکو و مراغه در راستای اصلاح الگوی کشت و استفاده بهینه از منابع آبی در دستور کار سازمان جهادکشاورزی استان قرار دارد.

 

بیگ لک خاطرنشان کرد: کشت موسیر در ارتفاعات بالای یکهزار و ۸۰۰ متر امکانپذیر بوده و از لحاظ فیزیولوژی گیاهی، نیاز حرارتی این محصول در این ارتفاع تامین می شود.

 

وی اظهار کرد: بر این اساس کشت این گیاه در ارتفاعات حوزه دریاچه اورمیه و سایر مناطق مرتفع استان از جمله شهرستانهای اهر، مرند، کلیبر، هوراند، بستان آباد و سراب در سالهای آتی جزو برنامه کاری سازمان قرار دارد.

 

بیگ لک افزود: میزان برداشت این محصول به صورت تقریبی ۲۰ تن در هکتار بوده و متوسط عملکرد آن ۱۵ تن در هکتار می باشد .

 

معاون مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان، گفت: همزمان با شهرستان تبریز کشت موسیر در شهرستانهای سردسیر و مرتفع استان از جمله شهرستانهای اسکو و شهرستان ویژه مراغه در حال اجراست.

 

وی ادامه داد: کاشت سیاه دانه و اسطوخودوس و سایر گیاهان دارویی در شهرستانهای کم ارتفاع و شهرستانهایی که جزو مناطق دشتی استان به حساب می آیند از برنامه های اولویت دار سازمان جهادکشاورزی استان می باشد.

 

بیگ لک با توصیه به کشاورزان مبنی بر کاشت گیاهان دارویی که از بازار فروش مطمئن برخوردار هستند و صرفه اقتصادی دارند، اعلام کرد: از محل بند الف تبصره ۱۸ صندوق توسعه ملی به کشاورزانی که به کاشت گیاهان دارویی اقدام کنند در مناطق محروم با سود ۱۲.۵ درصد و در مناطق مستعد با ۱۴.۵ درصد تسهیلات پرداخت می شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*