۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 44296
  • ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۲
  • 29 بازدید
  • ارسال توسط :
🔷چگونه لجبازی نوجوان را کاهش دهیم؟
🔷چگونه لجبازی نوجوان را کاهش دهیم؟

🔷چگونه لجبازی نوجوان را کاهش دهیم؟

۱- لجبازی در دوران نوجوانی با تشویق از بین می رود برخلاف چیزی که فکر می کنید، نوجوانان عاشق مسئولیت پذیری هستند. سعی کنید از کارهای به ظاهر کوچک شروع و مسئولیت های بزرگتری را به آن ها محول کنید. یادتان نرود که او را تشویق کنید و از توانمندی هایش تعریف کنید. با این […]

۱- لجبازی در دوران نوجوانی با تشویق از بین می رود

برخلاف چیزی که فکر می کنید، نوجوانان عاشق مسئولیت پذیری هستند. سعی کنید از کارهای به ظاهر کوچک شروع و مسئولیت های بزرگتری را به آن ها محول کنید. یادتان نرود که او را تشویق کنید و از توانمندی هایش تعریف کنید. با این کار او می فهمد که شما او را دوست دارید و به او اعتماد می کنید. موضوعات را با هم قاطی نکنید اگر سر موضوعی با شما لج می کند با او قهر نکنید و در مسائل دیگری تشویقش کنید

۲- درک داشته باشید

لجبازی در دوران نوجوانی با سرسختی آن ها در تصمیم هایشان همراه است پس سعی نکنید با صحبت های طولانی و نصیحت او را متقاعد کنید که اشتباه می کند. با این کار، مخالفت آنها نیز بیشتر شده و قطعا کار به جایی نمی رسد. بهترین راهکار در این موارد این است که به او بفهمانید احساساتش را درک و می دانید چه می گوید.. می توانید از این جملات استفاده کنید: “شرایطت را کاملا درک میکنم و می دانم چه احساسی داری، ولی اگر من جای تو بودم…” یا “نظر من این است که تو خودت تصمیم گیرنده نهایی هستی و نظرت برای ما محترم است”.

۳- گیر ندهید!

به چیزهای کوچک و کم اهمیت گیر ندهید. یکی از اشتباهات والدین این است که سعی دارند نوجوان را کنترل و مدیریت کنند. معلوم است که نوجوان لجبازی کرده و کار خودش را انجام می دهد. مثلا اگر موهایش را طوری کوتاه کرده که شما دوست ندارید و این مورد آسیبی برایش ندارد، گیر ندهید. بگذارید بعضی چیزها را تجربه و بدانند که در مواردی استقلال دارند.

۴- سرزنش نکنید

نصیحت کردن، سرزنش، طعنه و کنایه را کنار بگذارید. انجام دادن این کار اثرات مخربی روی نوجوان شما خواهد گذاشت. به جای نصیحت کردن، سعی کنید دلایل تان را توضیح و نظرتان را بگویید. او را مطمئن کنید که هر تصمیمی بگیرد شما کمکش می کنید. با سیاست رفتار کنید تا به شما اعتماد کند و در جریان امورش باشید. با نصیحت فقط او را از خودتان دور می کنید.

۵- جملات دستوری به کار نبرید

به نوجوان اصلا دستور ندهید. به دلیل شرایط سنی و ویژگیهای جدیدی که به او اضافه شده است، دستور دادن شما فقط اوضاع را خراب تر می کند. اگر خواسته ای دارید سعی کنید دوستانه مطرحش کنید و مثل بزرگترها با او برخورد کنید. می توانید از جمله های “اگر ممکن است این کار را انجام بده”، “اگر وقت داشتی …”، “خیلی خوب می شد اگر این کار را انجام می دادی”، “کاش بتوانی در این زمینه به من کمک کنی”، “اگر نظر من را بخواهی….”، استفاده کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

 

۶- دلیل منطقی بیاورید

اگر در زمینه ای با او مخالف هستید و فعلا دوست ندارید کاری را انجام بدهد، دلایل منطقی برایش بیاورید. به او نگویید مخالفت شما دلیل خاصی ندارد و شما دوست ندارید این کار را انجام بدهد. این جملات می توانند لجبازی او را تقویت کند. برای این کار می توانید بگویید: “من برای مخالفت با این کار چند دلیل دارم که اگر دوست داشته باشی درباره شان صحبت کنیم” و یا “بنا به این دلیل، من با این کار مخالفم “سعی کنید علت اصلی را مشخص و با او منطقی و روشن صحبت کنید.

نویسنده:زهرامیرزاکریمی-  کارشناس روانشناسی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*