۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » مقاله
  • شناسه : 53662
  • ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲
  • 19 بازدید
  • ارسال توسط :
آتش زدن زندگی یا گرمای خانه
آتش زدن زندگی یا گرمای خانه

آتش زدن زندگی یا گرمای خانه

آیا تاکنون آتش خارج از کنترل دیده‌اید؟ یک حریق خانمانسوز که همه چیز را به آتش می‌کشد و نابود می‌کند؟ در حالی که آتش کنترل‌شده می‌تواند ابزاری مفید و حتی تجربه‌ای لذت‌بخش باشد. در بسیاری از نواحی طبیعی که امکان بروز حریق وجود دارد، معمولاً با استفاده از آتش‌های کنترل‌شده، چوب‌های خشک و شکسته را […]

آیا تاکنون آتش خارج از کنترل دیده‌اید؟ یک حریق خانمانسوز که همه چیز را به آتش می‌کشد و نابود می‌کند؟ در حالی که آتش کنترل‌شده می‌تواند ابزاری مفید و حتی تجربه‌ای لذت‌بخش باشد. در بسیاری از نواحی طبیعی که امکان بروز حریق وجود دارد، معمولاً با استفاده از آتش‌های کنترل‌شده، چوب‌های خشک و شکسته را می‌سوزانند تا از شروع حریق‌های خارج از کنترل پیشگیری کنند.

تعارض در زندگی مشترک، همانند چوب‌های خشکی است که از درخت بر زمین افتاده و بر روی هم انباشته می‌شوند، هرچه این چوب‌های خشک بیشتر بر روی هم انباشته شوند، امکان اینکه با یک جرقه کوچک، آتشی بزرگ و حریقی خانمانسوز رخ دهد بیشتر و بیشتر می‌شود. اما اگر این چوب‌های خشک به خانه برده شود و در اجاق سنگی میانه خانه به تدریج و با کنترل سوخته شود، به زندگی گرما می‌بخشد و نور و صمیمت را به ارمغان می‌آورد. حال انتخاب با ماست، تعارض‌ها را رها کنیم تا انبوه شوند یا آنها را به تدریج در میانه خانه بسوزانیم؟!

مسایل تعارض‌زا در روابط همسران

همیشه و در زندگی همه همسران مسایلی وجود دارد که باعث ایجاد اختلاف و تعارض می‌شود، ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند، تازه عروس و دامادها به ندرت مشاجره و دعوا می‌کنند ولی مطالعات نشان می‌دهند که آنها نیز مشاجراتی با یکدیگر دارند. موضوعات تولیدکننده تعارض می‌تواند شامل مسایل مالی، خانواده همسر، سبک گفتگو، کارهای خانه و سلایق فردی باشد. در یک مطالعه مشخص شد که حدود ۴۰% از ۵۳۰ عروس و داماد شرکت‌‌کننده در مطالعه حداقل یک ”جنگ“ در هر هفته دارند و حدود ۷۰% حداقل یک مشاجره در ماه دارند (آروند و پاوکر، ۱۹۷۸).

”جنگ‌ها“ از چند دقیقه تا روزها به طول می‌انجامند و تقریباً دو سوم (۶۳%) از تازه عروس و دامادها جنگشان چند دقیقه و یک سوم دیگر (۳۳%) جنگشان چند ساعت طول می‌کشد، و تنها ۴% عنوان کرده‌اند که جنگشان روزها به طول می‌انجامد. میان آنها سبک‌های حل مسأله برای ”تعارض‌های جدی“[۱] به طور قابل ملاحظه‌ای متفاوت بودند. سه رویکرد اصلی عبارت بودند از: ”بحث آرام راجع به مسایل“ (۵۹%)، ”خاموشی و سکوت“(۴۱%) و ”داد و فریادکردن“ (۴۷%).

به طور مثال مطالعه موجود در این زمینه نشان می‌دهد که قبل از ازدواج، شغل مردان و مسایل مربوط به اختصاص زمان به همسر، به ترتیب مهم‌ترین مسایل ایجادکننده تعارض هستند، ۶ ماه بعد کارهای خانه به عنوان اولین منبع و اختصاص زمان و توجه و محبت دومین منبع و مسایل مالی سومین منبع تعارض شناخته شده است.

مسایل آشکار و مسایل پنهان

دو دسته مسایل باعث تعارض همسران می‌شود که یکی مسایل آشکار و دیگری مسایل پنهان است. اغلب اوقات مسایلی که به وسیله حوادث ایجاد می‌شوند، بسیار شفافند و راجع به موضوعاتی هستند که اکثر ما در هر روز با آنها مواجه می‌شویم و مستقیماً به همان موضوع برمی‌گردند مثل پول، کارهای منزل، مسایل کودکان، خویشاوندان همسر، مسأله مشروب و موادمخدر، مسایل مذهبی و شغلی. بحث راجع به این مسایل مستقیماً به خود آنها برمی‌گردد و موضوع دیگری در بین نیست. اما گاهی اوقات همسران خودشان را در بطن مشاجره راجع به حوادثی می‌بینند که به نظر نمی‌رسد وابسته به مسأله ویژه‌ای باشد؛ یا وقتی راجع به مشکلات خاصی گفتگو می‌کنند، به هیچ جایی نمی‌رسند، گویی رابطه یک ماشین گرفتار بر روی یخ است که چرخ‌هایش می‌چرخد ولی پیش نمی‌رود.

مسایل پنهان اغلب باعث بحث‌های ناکام‌کننده و تخریب‌گر در میان همسران می‌شود راجع به این مسایل به صورت باز گفتگو نمی‌شود. این مسایل بسیار مهم‌اند؛ آنها انتظارات، نیازها و احساسات ابراز نشده‌ای را بازنمایی می‌کنند که اگر به آنها توجه نشود، باعث آسیب جدی به ازدواج می‌شود. مسایل پنهان خشمی را که حوادث به ظاهر خنثی می‌تواند فرا بخوانند به خوبی نشان می‌دهد. چندین نوع مسأله پنهان در کار با زوج‌ها مشخص شده که عبارتند از: قدرت (و کنترل،اهمیت و مراقبت، قدرشناسی ،تعهد، تمامیت و پذیرش شما ممکن است مسایل خاص خودتان را داشته باشید اما این ۶ مسأله تا حد زیادی رخدادهای روابط زوجی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد

نویسنده : فریبا مرادزاده روانشناس

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*