۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار ویژه » پيشوا » عناوین اصلی
  • شناسه : 7847
  • ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۴
  • 122 بازدید
  • ارسال توسط :

آینده متعلق به ملتی است که گذشته خود را بشناسد/ جاذبه های گردشگری پیشوا در ایران کم نظیر است

پیشوا – ابتکار ورامین: فرماندار پیشوا به مناسبت فرا رسیدن روز موزه و میراث فرهنگی، بیان داشت: با دقت در فرهنگ ملل مختلف و با بررسی هویت تاریخی آنها در می یابیم آینده متعلق به ملتی است که گذشته خود را بشناسد. به گزارش خبرنگار ما – عباس ملکوتی خواه افزود: هر یک از میراث […]

پیشوا – ابتکار ورامین: فرماندار پیشوا به مناسبت فرا رسیدن روز موزه و میراث فرهنگی، بیان داشت: با دقت در فرهنگ ملل مختلف و با بررسی هویت تاریخی آنها در می یابیم آینده متعلق به ملتی است که گذشته خود را بشناسد.

به گزارش خبرنگار ما – عباس ملکوتی خواه افزود: هر یک از میراث های فرهنگی، پیامی را در دل خود به یادگار دارد و نشان دهنده شیوه زیستن و تلاش های گذشتگان برای رفع نیازهای خود است که این تجربیات در تکامل تمدن بشری نقش اساسی داشته است.

ملکوتی خواه ایران را کشور جاذبه ها با فرهنگ و تمدنی کهن توصیف کرد و افزود: ایران یکی از کشورهای دارای تمدن کهن است و در خود میراث‌های گرانبها و با ارزشمندی را جای داده و در دوره ای که تهاجم فرهنگی، کشور ما را آماج خود قرار داده است، می توان با ثبت ملی، حفظ، مرمت، بازسازی و معرفی آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری طبیعی، مذهبی و… به نسل جوان، به حفظ هویت ایرانی اسلامی کمک نمود.

نماینده عالی دولت در پیشوا با بیان اینکه میراث فرهنگی غیر قابل جایگزینی و در میان نسل‌ها از ارزش و احترام برخوردار است، افزود: آثار به دست آمده از کاوش های باستان شناسی، دیرینگی سکنای انسان را در پیشوا به هزاره های قبل از میلاد نشان می دهد.

فرماندار پیشوا اظهار داشت: قرار گرفتن دهها آثار تاریخی ، بقاع متبرک امامزادگان و جاذبه های طبیعی در این شهرستان، قابلیت های تاریخی، مذهبی و گردشگری پیشوا را در استان تهران کم نظیر کرده است.

ملکوتی خواه با اشاره به وجود سلاله پاک اهل بیت عصمت و طهارت حضرت جعفربن موسی الکاظم(ع) در پیشوا، گفت: وجود آستان مطهر امامزاده جعفر (ع) به شهرستان پیشوا تقدس خاصی بخشیده به طوریکه این امامزاده مورد توجه خاص مردم منطقه بوده و از سایر نقاط ایران نیز برای عرض ارادت به کنار مرقد مطهرش گرد می آیند و می توان آن را به عنوان مهمترین اثر تاریخی، فرهنگی و مذهبی پیشوا نام برد.

وی با بیان اینکه گنبد این امامزاده عظیم الشان در دوره صفویه بنا شده است، افزود: گنبد در قسمت خارجی دارای پوشش کاشی فیروزه ای با نقوش هندسی و کتیبه هایی به خط ثلث و نستعلیق است که در نوع خود منحصر به فرد می باشد.

ملکوتی خواه با اشاره به جاذبه های مذهبی پیشوا گفت: امامزاده عبدالله(ع) روستای طارند، امامزاده عبدالله(ع) جلیل آباد، امامزاده ابراهیم(ع) سلمان آباد، بنای تاریخی امامزاده یوسف رازی روستای یوسف رضا، امامزاده اسحاق(ع) و امامزاده موسی(ع) روستای کهنک و امامزاده دو تن(ع) روستای زواره بید جزو شاخص های جاذبه های تاریخی و مذهبی پیشوا بوده که هر کدام در نوع خود کم نظیر هستند.

وی تپه تاریخی روستای غیاث آباد، تپه شاه قلی، تپه سفالین، تپه دهماسین، گورستان سه هزار ساله، آب انبار روستای حصارگلی، قلعه ایرج روستای عسگرآباد عباسی و یخچال طبیعی و تاریخی روستای طارند را از بناها و محوطه های تاریخی شهرستان کهن پیشوا نام برد.

فرماندار پیشوا در ادامه افزود: بازار قدیمی پیشوا، درخت چنار سعیدآباد، پارک جنگلی، کورس بهاره اسبدوانی جلیل آباد از جاذبه های مهم گردشگری پیشوا هستند که هر ساله گردشگران زیادی را به خود معطوف می دارند.

ملکوتی خواه با اشاره به سابقه تاریخی تعزیه بنی اسد در پیشوا، اظهار داشت: مراسم تعزیه بنی اسد که در فهرست میراث ملی و معنوی کشور ثبت گردیده است، در شهرستان پیشوا دارای قدمتی ۵۰۰ ساله بوده و یکی از افتخارات مذهبی این شهرستان است.

وی در پایان با اشاره به مقوله آموزش و فرهنگ سازی برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی و مواریث فرهنگی، ابراز کرد: بحث اطلاع رسانی و تبلیغ، فرهنگ سازی برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی و فرهنگی، آسیب شناسی بناها و آثار تاریخی و فرهنگی و همچنین آگاه سازی مردمان به این میراث های ارزشمند و برنامه ریزی های دقیق فرهنگی، عمرانی در جهت نگهداری آنها ضروری است.

(منبع خبر: gmail)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*