۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » مقاله
  • شناسه : 55283
  • ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۵
  • 14 بازدید
  • ارسال توسط :
انسان یا حیوان
انسان یا حیوان

انسان یا حیوان

از گذشته های دور انسان ها با رام کردن بعضی از جانوران برای استفاده غذایی یا رسیدن به خواسته ها و ترس از آسیب ندیدن توسط جانوران درنده درکنار یکدیگر زندگی می کنند . این کار محدود به یک کشور یا دو کشور  نمی شود و در کلیه کشورها این مسئله امری عادی است . […]

از گذشته های دور انسان ها با رام کردن بعضی از جانوران برای استفاده غذایی یا رسیدن به خواسته ها و ترس از آسیب ندیدن توسط جانوران درنده درکنار یکدیگر زندگی می کنند . این کار محدود به یک کشور یا دو کشور  نمی شود و در کلیه کشورها این مسئله امری عادی است . تمام انسانهای کره زمین اجدادشان روزی روستانشین بودند . با پیشرفت علم و شکل گیری مشاغل جدید و داد و ستد ،  مردم بیشتری در یک نقطه جغرافیایی که از لحاظ  حاصل خیزی زمین ، آب و هوا مناسب برای سکونت بود دور هم جمع شدند و عملا زندگی شهر نشینی رونق گرفت .

در این میان بعضی از آداب و رسوم گذشته که بخشی از فرهنگ و تمدن آن کشور و قوم یا قبیله وعشیره به یادگار می ماند که سینه به سینه و نسل به نسل توسط اجداد منتقل می شود در جامعه شهری هراز چند گاهی با سبک جدیدی رخ می نماید .

احتمال دارد این فرهنگ ،  فرهنگی غیر بومی و در تضاد با آرمانهای یک کشور ویا قومی باشد که واکنش ها ی منفی یا مثبتی را در جامعه در پی خواهد داشت . یکی از پدیده های که امروزه در جوامع غربی به شدت مورد توجه است و مردم زیادی را مجذوب خود کرده ، داشتن سگ در خانه و هم زیستی آنها در یک مکان و صرف هزینه هایی سرسام  آور به لحاظ بهداشتی و خوراکی برای این حیوان می باشد . از آنجاکه افرادی شغل و کسب کار آنها  از محل فروش حیوانات است و در آمدهای میلیونی دارند . غیراز سگ با نژادهای مختلف وتزیینی مردم روی به نگهداری حیواناتی همچون مار ، شیر ، ببر ، پلنگ وغیره نمودند و برای خریدن آن هم راه دوری نمی روند .  این کار در ابعاد وسیع تری در کشورهای دیگر ، خصوصا کشورهایی که دارای فرهنگ اسلامی هستند به یک دغدغه بسیار مهم تبدیل شده است . دغدغه از این نوع که گسترش شهر نشینی در جوامع در حال توسعه باعث دور شدن خانواده ها و افراد از هویت خود و دنبال روی از فرهنگ های وارداتی  شده است . اینها را اگر  کنار بگذاریم و به شرافت انسانی و جنبه های اجتماعی آن توجه کنیم  می بینم که اولا  سمت سویی می رویم که افراد به جای تشکیل خانواده و فرزند آوری به نگهداری از حیوانات می پردازند .

دوما شهر نشینی ، فضای نامناسب ، نگهداری حیوانات خصوصا سگ در آپارتمان ، بیماری هایی که از ناحیه این حیوانات به انسان منتقل می شود . سوما  تبدیل به یک معضل بزرگ اجتماعی که دولتها و مسئولین باید راهکارهای مناسبی رابرای آن اتخاذ نمایند . از نگهداری حیوانات در منزل که بگذریم باید به حیواناتی چون سگ و گربه که در طبیعت رها هستند و هر روز  تعداد آنها رو به افزایش است و جالب است مردم با خرید انواع و اقسام غذاها برای این حیوانات به تولیدمثل و افزایش جمعیت آنها و سایر حیوانات   کمک می کنند .  به نظر همه کارشناسان محیط زیست ، تهدید زیست محیطی و تولید مثل  با سایر حیوانات از چند سال گذشته این نگرانی را صد چندان کرده است . یکی از درد آورترین چیزها در شرایط حال حاضر کشور ما کمک به همنوع به جای توجه به حیوانات رها شده در طبیعت که صاحبی ندارند می باشد . به جای هزینه کردن بی مورد برای حیوانات به انسانیت خود در قبال مردممان بپردازیم و دست یاری به سویشان دراز کنیم .نگارنده مطلب هیچ مشکلی با نگهداری و دوست داشتن حیوانات خصوصا سگ نیستم وچون زندگی در روستا را تجربه دارم موافق نگهداری این حیوان دوست داشتنی در روستا به لحاظ شرایط نگهداری  آن پیشنهاد می کنم .  خصوصا اینکه در روستاها ، کسانی به امر دامپروری مشغول هستند که این حیوان از نیازهای اساسی و ضروری برای آنها به شمار می آید .

نویسنده : بهروز مشتاق – کارشناس فرهنگی

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*