۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » اخبار ویژه » استان ها » اقتصادی » زنجان » عناوین اصلی
  • شناسه : 56832
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۸
  • 18 بازدید
  • ارسال توسط :
تولید با ارز ترجیحی واقعی و رقابتی نیست
تولید با ارز ترجیحی واقعی و رقابتی نیست

تولید با ارز ترجیحی واقعی و رقابتی نیست

زنجان- آبرومند: رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: تولیدی که با حمایت ارز ترجیحی شکل گرفته باشد، تولید واقعی و رقابتی نیست و دیر یا زود زمین می خورد. به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – سجاد نباتچیان افزود: تولیدی که با ارز حمایتی سر پا باشد، اسمش را نمی […]

زنجان- آبرومند: رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: تولیدی که با حمایت ارز ترجیحی شکل گرفته باشد، تولید واقعی و رقابتی نیست و دیر یا زود زمین می خورد.

به گزارش خبرنگار ما به نقل از ایرنا – سجاد نباتچیان افزود: تولیدی که با ارز حمایتی سر پا باشد، اسمش را نمی شود تولید گذاشت، با حذف ارز ۴۲۰۰ اتفاقا تکلیف ما تولیدکنندگان روشن می شود چون تولید در شرایطی که قیمت ارز واقعی باشد، کار هر کسی نیست و اینجاست که مرد و نامرد شناخته می شود.

 

وی با بیان اینکه ما واحدهایی داشتیم که صد درصد با رانت ارز حمایتی پایه گذاری شده اند، اظهار داشت: آیا واقعا چنین واحدهایی توانایی این را دارند که با نرخ واقعی ارز فعالیت کنند یا اینکه نفع ارز ترجیحی را به عنوان سود و موفقیت خود تلقی می کنند، ارز ۴۲۰۰ می گیرند و محصولشان را با ارز آزاد می فروشند و خیال می کنند توانایی دارند.

 

نباتچیان اظهار داشت: وقتی بهای آب، برق و گاز گران می شود، داد ما در می آید در حالی که در همین ترکیه بهای منابع انرژی چند برابر ایران است و ما باید بدانیم که از این جهت است که فکر می کنیم با واحدهای تولیدی ترکیه رقابت داریم؛ عرض اندام کردن با رانت که هنر نیست.

 

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه صنعت و صنعتگری که نتواند با ارز آزاد کار کند، باید جمع کند، خاطرنشان کرد: باید بدانیم با ایجاد ارز ترجیحی و چند نرخی کردن آن، هیچ تاثیر خوبی در پی نداشت.

 

وی با بیان اینکه بخش صنعت نسبت به سایر بخش ها چندان از ارز ۴۲۰۰ نفعی نبرد، گفت: این ارز نصیب افراد مشخصی شد و آنها بردند و تولیدکنندگان واقعی فقط تماشا کردند.

 

نباتچیان خاطرنشان کرد: ارز ۴۲۰۰ در سال های اخیر ظاهرا برای کالاهای اساسی مثل گندم و آرد و دارو استفاده می شد اما دیدیم در اینجا هم رانت های آنچنانی دارد که صلاح بر این است که حذف شود گرچه حذف آن هم باعث تورم می شود.

 

وی افزود: با این وجود از آنجا که عده خاصی حق استفاده و بهره مندی از ارز ترجیحی را دارند بنابراین بود و نبودش برای تولید تاثیری ندارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*