۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار ویژه » سیاسی » عناوین اصلی
  • شناسه : 4709
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ۹:۴۳
  • 359 بازدید
  • ارسال توسط :

رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی علوم: در انتخاب وزیر، تحت فشار گروه یا شخصیتی نبوده‌ام / استفاده از کلمه لجبازی، برای مجلس و دولت مناسب نیست

ابتکارآنلاین: رئیس جمهور تاکید کرد: برخلاف آنچه که رسانه ها شایعه می کنند، در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه یا شخصیتی نه بوده و نه هستم و نه کسی هستم که فشار پذیر باشم و بخواهم به خاطر فشار گروهی کسی را انتخاب کنم. به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی […]

ابتکارآنلاین: رئیس جمهور تاکید کرد: برخلاف آنچه که رسانه ها شایعه می کنند، در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه یا شخصیتی نه بوده و نه هستم و نه کسی هستم که فشار پذیر باشم و بخواهم به خاطر فشار گروهی کسی را انتخاب کنم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در صحن علنی مجلس برای کسب رای اعتماد وزیر پیشنهادی علوم گفت: به عنوان چهارمین نوبت برای درخواست رای اعتماد جهت وزیر علوم پیشنهادی به مجلس آمده ام.

می خواهیم ایران به عنوان مرجع علمی بزرگ در جهان باشد

وی ادامه داد: البته تماس و نزدیکی مجلس و دولت همواره مطلوب است و فرصتی که بنده در خدمت نمایندگان باشم مغتنم است اما امیدوارم فرصتهای آینده برای همفکری و تعاون بر ای مشکلات اساسی مردم به ویژه مشکلات اقتصادی، اشتغال،‌ رشد و توسعه اقتصادی، تعالی اخلاقی و فرهنگ باشد.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت وزارت علوم اظهار داشت: وزارت علوم از آن جهت بسیار حایز اهمیت است که میلیونها دانشجو و ده ها هزار هیات علمی و پژوهشگر در چارجوب قوانین این وزارت خانه سرنوشت فعالیت علمی آنها با این وزارت خانه در ارتباط است.

روحانی با بیان اینکه آنچه مهم است پیشرفت علم،‌دانش و پژوهش در کشور است یادآور شد: درپی آن هستیم ایران به عنوان مرجع علمی بزرگ در منطقه و حتی در آینده در سطح جهان باشد. همانطور که در برخی از علوم جدید در رده ای هستیم که می توانیم در آینده ای نزدیک با کشورهای بزرگ در صحنه رقابت قرار گیریم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دغدغه دولت و مجلس یکی است تصریح کرد: هدف ما رشد علمی درخدمت مردم و فرهنگ اسلامی ایرانی ماست. هدف ما این است که دانشگاهها، مراکز علمی و پژوهشی باشد ضمن آنکه با سیاستهای ملی،‌منطقه ای و جهانی همراه هستند فضا، فضای علمی فرهنگی باشد نه آنکه سیاسی و خدای ناکرده سیاسی کاری باشد.

کسی نیستم که فشار پذیر باشم

وی با اشاره به برخی از مطالب رسانه ها خاطر نشان کرد: برخلاف آنچه که رسانه ها شایعه می کنند من در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه یا شخصیتی نه بوده و نه هستم و نه کسی هستم که فشار پذیر باشم و بخواهم به خاطر فشار گروهی کسی را انتخاب کنم.

رئیس دولت تدبیر و امید به وعده های انتخاباتی اش در ادامه اشاره کرد و افزود: وعده دادم که در اداره کشور و انتخاب افراد بدون مشورت صاحبنظران بنام آن رشته قدمی برندارم و تا امروز نیز در همه عرصه ها بدون مشورت آن کارشناسان تصمیمی را اتخاذ نکرده ام.

روحانی با بیان اینکه براساس قانون اساسی رئیس جمهور وظیفه دارد فردی را برای وزارت به مجلس معرفی کند ابراز داشت: در شرایطی هستیم که داوطلبان برای به بار گرفتن مسئولیتها زیاد نیستند و بایدبه این مسئله توجه کرد.

معیار ما برای انتخاب وزیر، مقبولیت میان اساتید و دانشجویان است

رئیس جمهور گفت: نسبت به وزارت علوم اعتقاد بر این است که فردی مسئولیت این وزارتخانه را بپذیرد که اولا از لحاظ علمی و دانشگاهی در یک سطح قابل قبولی به معنای واقعی کلمه عالم و در رشته خود صاحبنظر باشد.

وی گفت: فردی که مسئولیت این وزارتخانه را می پذیرد باید در رشته خود رتبه های علمی را طی کرده و مقالات علمی لازم را نوشته و به عنوان یک چهره علمی باشد.

روحانی گفت: شخصیتی می تواند این مسئولیت را بپذیرد که از دید دانشگاهیان یک فرد صاحبنظر در رشته تحصیلی خود باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: معیار ما برای انتخاب و معرفی وزیر، فردی است که در دانشگاه دارای مقبولیت میان اساتید و دانشجویان است.

وی گفت: قبول دارید چهره مقبول راحت تر می تواند مدیریت کرده و حرف خود را به کرسی بنشاند و مسیر تعالی آن دستگاه را آماده کند.

استفاده از کلمه لجبازی، برای مجلس و دولت مناسب نیست

روحانی ادامه داد: از طرف دیگر قولی که در انتخابات ۲۴ خرداد به مردم داده ایم این بود که برای محیط دانشگاه ما به دنبال نشاط علمی و قانون گرایی همراه با تعالی بیشتر فرهنگ اسلامی و تعالی اسلامی هستیم.

روحانی ادامه داد: اینکه برخی رسانه ها کلمه لجبازی را برای رئیس جمهور و مجلس به کار می برند به نظر من این واژه برای مجلس و دولت مناسب نیست. اینجا جای دعوا به مفهوم معروف نیست؛ جای تنزاع نیست،‌مجلس و دولت اهل تعامل هستند و می خواهیم در کنار هم مسائل کشور را حل کنیم.

روحانی ادامه داد: ملت پیام واحدی را برای متخصصان خود ارسال می کنند و این پیام برای دولت که منتخب مردم است نیز یکی است. مردم از ما خدمت و تعالی کشور می خواهند مردم می خواهند دانشگاهی داشته باشند که از لحاظ فرهنگی، اخلاقی امن باشد دختران و پسرانشان در دانشگاه هم علم و هم فرهنگ و هم با سیاست ومسائل جهانی آشنا باشند.

رئیس جمهور گفت: مردم می خواهند فرزندانشان عالم شوند و مدرک گرایی مورد هدف نظام و خانواده ها نیست باید دانشگاهها را از مسئله مدرک گرایی و به دنبال کاغذ به عنوان مدرک جدا کنیم ما به دنبال عالم و محقق هستیم عالمی که هنوز تحصیلاتش تمام نشده هزاران موسسه به دنبال استخدام وی باشند.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*